Pół wieku temu powiedzieli sobie „Tak” – Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie

20 listopada 2019 |
Ewelina Lewandowska
Powiększ zdjęcie

W dniu 16 listopada 2019 r., w gminie Kowalewo Pomorskie odbyła się uroczystość wręczenia Medali za Długoletnie Pożycie Małżeńskie. W tym dniu 3 pary z terenu gminy świętowały swoje Złote Gody.

Aktu dekoracji w imieniu Prezydenta RP dokonał Burmistrz Miasta Kowalewo Pomorskie Pan Jacek Żurawski wraz z Zastępcą Kierownika Urzędu Stanu Cywilnego Panią Agnieszką Kozłowską i pracownikiem Urzędu Stanu Cywilnego Panią Eweliną Lewandowską.

W tym szczególnym dla Jubilatów dniu uczestniczyli ich najbliżsi oraz zaproszeni goście - Zastępca Burmistrza Miasta Kowalewo Pomorskie Pani Ilona Rybicka, Radni Rady Miejskiej w Kowalewie Pomorskim Pan Stanisław Kaznowski, Pan Michał Klafczyński, Pan Wojciech Małkiewicz oraz Sołtys sołectwa Lipienica Pani Joanna Błaszkiewicz.

Burmistrz Miasta Kowalewo Pomorskie Pan Jacek Żurawski podczas uroczystości podkreślał, że uhonorowane medalem pary stanowią wzór do naśladowania, pogratulował jubilatom długiego stażu małżeńskiego oraz życzył zdrowia, kolejnych tak pięknych rocznic i wielu szczęśliwych, wspólnie spędzonych chwil.

Zastępca Kierownika Urzędu Stanu Cywilnego zwracając się do Jubilatów powiedziała „Wzięliście na swoje barki piękny obowiązek utworzenia rodziny. Codziennej trosce o dom i chleb, o dobre wychowanie i wykształcenie dzieci, o sprawiedliwość i uczciwość w życiu publicznym, oddaliście Państwo swoje najlepsze lata.  Swoim życiem daliście świadectwo trwałości małżeństwa i rodziny. I przekonaliście nas Państwo, że nie sztuką  pokochać- sztuką  wytrwać.” Słowa te potwierdziły, że obchodzony przez pary w dniu 16 listopada  2019 r. jubileusz to z pewnością niezwykła rocznica, którą może pochwalić się niewiele par małżeńskich.

Po odznaczeniu medalami wzniesiono toast, po którym na zaproszone pary i ich najbliższych czekał słodki poczęstunek. Nadszedł także czas na chwilę wytchnienia od codzienności i długie rozmowy, podczas których jubilaci dzielili się wspomnieniami z minionych lat.

Długoletnie Pożycie Małżeńskie świętowali:

 • Państwo Łucja i Roman Goryńscy świętowali 51 rocznicę ślubu. Jubilaci mają 3 dzieci i 5 wnuków. Całe życie zawodowe oboje poświęcili pracy nauczycielskiej, za co zostali odznaczeni Złotym Krzyżem Zasługi oraz Medalami Komisji Edukacji Narodowej. Pan Goryński w latach 1994 – 2014 był radnym
  Rady Miejskiej w Kowalewie Pomorskim.
 • Państwo Antonina i Henryk Olpeter obchodzili 50-ty jubileusz pożycia małżeńskiego. Pani Antonina po ślubie pracowała w sklepie Spożywczo-Przemysłowym
  w Ludowicach, a później w sklepie w Kowalewie Pomorskim.  Pan Henryk całe życie zawodowe pracował, jako kierowca. Mają 4 dzieci i 9 wnuków.
 • Państwo Maria i Jerzy Zielińscy świętowali 50-lecie ślubu.
  Pani Maria po ślubie rozpoczęła pracę, jako księgowa w GS w Kowalewie Pomorskim, następnie SKR w Lipienicy. Pan Jerzy początkowo pracował w handlu, następnie zajął się prowadzeniem gospodarstwa rolnego. W latach 1987 – 2005 Pan Zieliński pełnił funkcję Prezesa Zarządu OSP Lipienica. Ponadto był sołtysem sołectwa Lipienica ponad 25lat. Jubilaci dochowali się 2 dzieci i 5 wnuków.

Galeria

 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Drukuj zawartość bieżącej strony
 • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF