W hołdzie Honorowemu Obywatelowi Miasta w XXVI rocznicę śmierci

30 grudnia 2019 |
Donata Pilarska-Mądry
Powiększ zdjęcie

25 grudnia w gminie Kowalewo Pomorskie mszą świętą uczczono pamięć ks. Franciszka Ksawerego Okroya w XXVI rocznicę śmierci, wieloletniego proboszcza parafii p.w. św. Mikołaja w Kowalewie Pom. Burmistrz Miasta Jacek Żurawski i Sekretarz Gminy Ewa Bąk złożyli wiązankę kwiatów pod tablicą upamiętniającą ks. Okroya umieszczoną w kościele parafialnym.

Śp. ks. Franciszek Okroy jest Honorowym Obywatelem Miasta od czerwca 2001 r. Ks. Okroy w roku 1963 został mianowany proboszczem kowalewskiej parafii, a rok później dziekanem golubskim. Kowalewo Pomorskie opuścił w roku 1989, po 26 latach swojej pracy w naszym mieście, przechodząc na zasłużoną emeryturę.

Śp. ks. kanonik Franciszek Ksawery Okroy urodził się 16 stycznia 1908 roku w Miszewie k/Żukowa. Po ukończeniu Gimnazjum Klasycznego w Wejherowie w 1931r. wstąpił do Seminarium Duchownego w Pelplinie, gdzie otrzymał 15 czerwca 1935r. święcenia kapłańskie. Jako wikariusz pracował w Grudziądzu, Chojnicach i Brodnicy. 3 września 1939r. został aresztowany i osadzony w obozie koncentracyjnym. Po zwolnieniu z obozu pomagał w pracy duszpasterskiej w Godziszewie. 1 września 1946r. został mianowany nauczycielem religii przy III Państwowym Gimnazjum i LO Żeńskim w Grudziądzu. W latach 1947/48 pracował jako prefekt szkół toruńskich. W 1950r. uzyskał tytuły: mgr teologii na UJ w Krakowie i filozofii na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. W 1964r. zostaje dziekanem golubskim, zaś w 1966r. odznaczony godnością kanonika honorowego Kapituły Chełmżyńskiej.

Księdza wspominamy szczególnie za jego dbałość o sprawy parafii oraz troskliwość jaką obdarzył zabytkową świątynię, m.in. zabezpieczył ją przed zniszczeniem- zadbał o nowy strop i konserwację dachu.

Galeria

  • Powiększ zdjęcie
  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF