Wizyta Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Wicewojewody Kujawsko – Pomorskiego

13 maja 2020 |
Patrycja Baran
Powiększ zdjęcie

11 maja w Urzędzie Miejskim w Kowalewie Pomorskim gościł Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jan Krzysztof Ardanowski wraz z Wicewojewodą Kujawsko - Pomorskim Józefem Ramlau.

Wspólnie z Burmistrzem Miasta Jackiem Żurawskim omówiono między innymi sytuację gminy w czasie pandemii, plany budowy obwodnicy Kowalewa Pomorskiego oraz sprawy związane z firmą Conkret Z.R. Trejderowscy Sp.j. z Wielkiego Rychnowa.

Od marca br. walczymy z pandemią koronawirusa również na szczeblu lokalnym. W trosce o bezpieczeństwo zdrowotne mieszkańców Gmina Kowalewo Pomorskie wraz z jednostkami podległymi podjęła szereg działań mających na celu zapobieganie rozprzestrzeniania się wirusa.

Podjęto decyzję o skorzystaniu z projektu „ZDALNA SZKOŁA – wsparcie Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej w systemie kształcenia zdalnego", w ramach którego Gmina Kowalewo Pomorskie zakupiła sprzęt komputerowy, z którego w obecnej sytuacji korzystają dzieci ze szkół podstawowych. Przeprowadzono dezynfekcję wszystkich miejsc publicznych na terenie miasta, a środki dezynfekujące przekazano również sołtysom oraz placówkom oświatowym. Na indywidualną prośbę udzielono pomocy osobom starszym oraz przebywającym na kwarantannie w zakresie zabezpieczenia niezbędnych potrzeb życiowych. Zgodnie z ustawą z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych wyznaczono miejsce zbiorowej kwarantanny dla osób, które z różnych powodów nie mogą jej odbyć we własnych domach.

Na terenie naszej gminy nie ma żadnego przypadku zakażenia koronawirusem, co jest dużym sukcesem wszystkich mieszkańców, którzy zachowali ostrożność i zastosowali się do obowiązujących zasad bezpieczeństwa.

Kolejnym równie ważnym tematem spotkania była długo oczekiwana przez mieszkańców obwodnica Kowalewa Pomorskiego, która została wpisana na rządową listę 100 obwodnic na lata 2020-2030. W ramach rządowego programu powstanie 100 obwodnic na sieci dróg krajowych o łącznej długości ok. 820 km. Będą to trasy o najwyższych parametrach technicznych, dostosowane do przenoszenia obciążenia 11,5 t/oś. Dla mieszkańców gminy Kowalewo Pomorskie powstanie obwodnicy miasta jest jedyną szansą na poprawę bezpieczeństwa na drogach, wyprowadzenie ruchu z zatłoczonego miasta, czystsze powietrze oraz mniejszy hałas. Jak podkreślił Premier Mateusz Morawiecki, program 100 obwodnic będzie kołem zamachowym gospodarki podczas kryzysu spowodowanego pandemią.

Na zakończenie Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jan Krzysztof Ardanowski wraz z Wicewojewodą Kujawsko - Pomorskim Józefem Ramlau oraz Burmistrzem Miasta Jackiem Żurawskim udali się na spotkanie z p. Trejderowskim do firmy Conkret w Wielkim Rychnowie zajmującej się produkcją i konfekcją folii polietylenowej.

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF