100. urodziny św. Jana Pawła II

20 maja 2020 |
Patrycja Baran
Powiększ zdjęcie

Dokładnie 18 maja 1920 r., w Wadowicach, przyszedł na świat Karol Wojtyła jako drugi syn Karola i Emilii Wojtyłów.

Został wybrany na papieża przez drugie zgromadzenie kardynałów po śmierci Jana Pawła I, który zmarł po trzydziestu trzech dniach pontyfikatu. Kardynał Wojtyła został wybrany trzeciego dnia konklawe i przyjął imiona Jan Paweł dla uhonorowania swojego poprzednika.

Jego wybór na Stolicę Piotrową miał szczególny wpływ na wydarzenia w Europie Wschodniej    i w Azji w latach 80. i 90. XX wieku, w szczególności na przemiany demokratyczne w Polsce  i w innych krajach bloku wschodniego. Za główny cel swojego papiestwa Jan Paweł II postawił sobie transformację i zmianę położenia Kościoła katolickiego.

W trakcie pontyfikatu odbył 104 apostolskie podróże do 132 krajów, a w ich trakcie odwiedził 900 miast i miejscowości. Zapisał się w dziejach jako najbardziej aktywny papież. Podczas całego pontyfikatu św. Jan Paweł II niestrudzenie walczył o godność każdego człowieka. Znany był z podejmowania szeroko rozumianego dialogu międzyreligijnego i międzykulturowego. Jako pierwszy papież w dziejach Jan Paweł II odwiedził kościół luterański, synagogę i meczet. W 1986 r. mimo sprzeciwu i zastrzeżeń niektórych kościelnych dostojników zaprosił przedstawicieli wszystkich wyznań i religii do Asyżu na wspólną modlitwę o pokój. Pracował bez wytchnienia, aby budować fundament moralny współczesnego świata.

Zmarł jako głowa Kościoła w Watykanie w wieku 85 lat - 2 kwietnia 2005 roku. Proces beatyfikacyjny Jana Pawła II rozpoczął się miesiąc po jego pogrzebie, z pominięciem tradycyjnego pięcioletniego okresu oczekiwania. Po śmierci papieża zaczęto dodawać mu nowy przydomek, nazywając go Janem Pawłem Wielkim. Tylko trzech papieży w historii Kościoła katolickiego nosiło taki przydomek: Leon I, Mikołaj I i Grzegorz I. Został beatyfikowany 1 maja 2011, po czym 27 kwietnia 2014 został kanonizowany, równocześnie z papieżem Janem XXIII.

W Kowalewie Pomorskim z okazji 100. urodzin Jana Pawła II odbyła się msza święta z udziałem sztandaru gminy, na której Ks. Proboszcz Piotr Igielski Dziekan Dekanatu Kowalewskiego wspominał postać Świętego Jana Pawła II. Na zakończenie uroczystości Ks. Proboszcz Piotr Igielski, Ks. Michał Wyrębski, Burmistrz Miasta Jacek Żurawski w asyście Przewodniczącego Rady Miejskiej i kierownictwa Urzędu Miejskiego złożyli wiązankę kwiatów pod popiersiem Świętego Jana Pawła II przy kościele parafialnym pw. Św. Mikołaja w Kowalewie Pomorskim.

Święty Jan Paweł II ustanowiony został Honorowym Obywatelem Gminy Kowalewo Pomorskie uchwałą Rady Miejskiej Nr XV/161/99 z dnia 11.11.1999 r. Stanowiskiem Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego z dnia 27.03.2017 r. św. Jan Paweł II Papież został ustanowiony Patronem Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Obchody jubileuszu w różnych formach potrwają cały rok. Sejm RP ustanowił rok 2020 Rokiem Świętego Jana Pawła II.

Galeria

  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF