„Sprzątanie Świata - Polska 2021” - Apel do społeczeństwa

7 września 2021 |
Beata Lewandowska
Powiększ zdjęcie

Informuję, że w dniach 17-18 września br. miasto i gmina Kowalewo Pomorskie po  raz kolejny przystępuje do akcji „Sprzątanie Świata – Polska”. Tegoroczna kampania prowadzona jest pod hasłem"Myślę, więc nie śmiecę".

W akcji „Sprzątanie świata – Polska“, tak naprawdę nie chodzi tylko o to, by sprzątać, ale o to, by nie śmiecić oraz poprawnie segregować odpady. Wybrane hasło tegorocznej Akcji, które jest parafrazą słynnego powiedzenia Kartezjusza „Cogito ergo sum”, każdy z nas powinien wziąć sobie do serca. Wiedzą niepodważalną jest bowiem, że nie opłaca się śmiecić w naturze, jeśli chcemy zadbać o zdrowie nasze oraz przyszłych pokoleń. Niszcząc naturę, niszczymy siebie. Każdego roku na plażach, w lasach czy parkach zbierane są tony odpadów. To szklane i plastikowe butelki po napojach czy opakowania z tworzyw sztucznych po jedzeniu. Wszystkie w ogromnych ilościach! To dowód na to, że niefrasobliwie zaśmiecamy środowisko naturalne. Miejsca, w których często szukamy wytchnienia, stają się miejscami stanowiącymi zagrożenie dla natury.

Każdego roku akcja „Sprzątanie Świata - Polska” ma na celu integrację społeczności lokalnych. Również w tym roku celem przedsięwzięcia jest zachęcenie do współodpowiedzialności za miejsca, w których razem żyjemy i zaangażowanie w działania na rzecz poszanowania lokalnego środowiska, zwłaszcza poprzez nie śmiecenie i racjonalną gospodarkę odpadami. W związku z powyższym, jak co roku akcja ukierunkowana będzie na sprzątanie okolicznych lasów, parków oraz terenów położonych przy zbiornikach wodnych. Ponadto będziemy porządkować rowy i pobocza dróg, przystanki autobusowe i dworce kolejowe oraz tereny rzadko uczęszczane.

Pragnę zachęcić wszystkich mieszkańców do udziału w porządkowaniu miasta i gminy Kowalewo Pomorskie .

„Mamy tylko jedną ziemię a jej przyszłość zależy od każdego, na pozór niewielkiego, ludzkiego działania, zależy od każdego z nas”.

Na terenie miasta akcją kierował będzie Sztab Koordynacyjny, mający swoją siedzibę w budynku Urzędu Miejskiego przy ul. Konopnickiej 13, pokój nr 28, tel. (56) 475-65-28. Na terenach wiejskich koordynatorami będą Rady Sołeckie.

Dla uczestników zabezpieczone zostaną rękawice ochronne i worki foliowe na odpady. Transport nieczystości na składowisko zapewni miejscowy Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej Sp. z o. o.

Wszystkich chętnych do wzięcia udziału w akcji prosimy o zgłoszenie swojego uczestnictwa do Sztabu Koordynacyjnego w terminie do dnia 14 września br.

(od poniedziałku do piątku w godz. 7:00-14:00).

BURMISTRZ
/-/ Jacek Żurawski

 

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF