XXIX Międzynarodowy Turniej Szachowy

28 lipca 2022 |
Benedykt Mroziński - UKS "Orlik" Kowalewo Pomorskie
Powiększ zdjęcie

W dniach 16–17 lipca w Miejsko–Gminnym Ośrodku Kultury odbył się XXIX Międzynarodowy Turniej Szachowy. Dzieci przystąpiły do dwudniowej rywalizacji z możliwością zdobycia wyższej kategorii szachowej. W sobotę odbył się turniej błyskawiczny, a w niedzielę zorganizowano otwarty turniej w szachach aktywnych. Do rywalizacji przystąpiło ponad 140 szachistów.

W grupie do 8 lat zwyciężyła Laura Górecka z Gliwic. Barw gospodarzy dzielnie bronil Bartosz Stankiewicz (LKS Promień Kowalewo Pomorskie) plasując się w środku stawki. W kategorii do 10 lat zwyciężył Tymon Jankowiak z Leszna, a Szymon Parda (Promień) zajął dziewiąte miejsce a Helena Szotowicz (LKS Promień Kowalewo Pomorskie) była piąta w kategorii dziewcząt.

W kategorii do 15 lat zwyciężył Norbert Kapela z Torunia a wśród dziewcząt zwyciężyła Adrianna Staniewicz z Białegostoku. W tej grupie najlepszym z naszego klubu okazali się Wiktoria Laskowska, która była najlepsza wśród dziewcząt do 12 lat i Błażej Żądlak, który zajął 4 miejsce w kat. chłópców do 12 lat. W turnieju błyskawicznym zwyciężył Vadim Razin.

W niedzielnych zmaganiach w szachach aktywnych na dystansie 9 rund zagrało 50 szachistów, w tym kilku o tytułach międzynarodowych, w tym jeden arcymistrz. Zwyciężył Przemysław Koc z Gdańska wyprzedzając o pól punktu Egora Bogdanowa z Ukrainy. a najlepszym zawodnikiem z naszego regionu okazał się Kacper Wójcikowski (Promień Kowalewo Pomorskie).

Puchary i nagrody pieniężne wręczali burmistrz Jacek Żurawski, z-ca burmistrza Ilona Rybicka, Prezes Banku Spółdzielczego Małgorzata Jagielska oraz Dyrektor M-GOK Barbara Niewidzał.

Organizacja turnieju nie byłby możliwa gdyby nie sponsorzy, którymi byli:

Burmistrz Miasta Kowalewo Pomorskie w ramach przyznanej dotacji za zadanie publiczne p.t. Organizacja Działań w zakresie wspierania kultury fizycznej i sportu na terenie miasta i gminy Kowalewo Pomorskie w 2022 roku. Joanna Wożniak Firma Gra Mar, Roman Grzymowicz Prokurent Firmy Plastica Sp. z o.o., Leszek Mul MAL–PAK, Małgorzata Jagielska – Prezes Banku Spółdzielczego w Kowalewie Pomorskim oraz Jerzy Wysocki – Przewodniczący Kujawsko–Pomorskiego Zrzeszenia Ludowych Zespołów Sportowych w Toruniu.

Oczywiście turniej nie mógłby się odbyć i trwać tyle lat bez wsparcia i zaangażowania Burmistrza Miasta i Gminy Jacka Żurawskiego, pracowników Miejsko–Gminnego Ośrodka Kultury i dyrektora tej placówki Barbary Niewidział oraz Prezesa UKS ORLIK Jolanty Zarembskiej i księgowej klubu Edyty Jasińskiej. Uczestnicy zawodów podkreślali, co już stało się tradycją, bardzo dobrą organizację turnieju. Burmistrz zamykając turniej zaprosił szachistów na przyszłoroczny, XXX Międzynarodowy Turniej Szachowy, który planujemy zorganizować jak przed pandemią, jako siedmiodniowy z licznymi imprezami towarzyszącymi w dniach 06-13 lipiec 2023 roku.