Obwodnica Kowalewa a wizja rozwoju kraju.

3 października 2016 |
Karolina Kowalska
Powiększ zdjęcie

W dniu 28 września br. odbyły się konsultacje społeczne nad projektem „Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju". Dla naszego regionu odbyły się one w Rypinie. Dokument przygotowany przez Ministerstwo Rozwoju został przedstawiony samorządowcom, przedsiębiorcom i mieszkańcom województwa. Pomimo wcześniejszych zapowiedzi i oczekiwań uczestników na konferencję nie przybył Sekretarz Stanu Jerzy Kwieciński.

Strategię mówili w jego imieniu: dyrektor departamentu Stanisław Sudak, radca Eugeniusz Sadowski oraz naczelnik Daniel Baliński.

Po przedstawieniu dokumentu nie było już czasu na dyskusję. Wśród osób, którym udało się zadać pytania i zgłosić konkluzje do projektu był Burmistrz Miasta Andrzej Grabowski. Podkreślał potrzebę, a nawet konieczność włączenia się rządu w inwestycje drogowe.

Dzięki zabiegom samorządu w naszej gminie zainwestowała jedna z największych firm w regionie czyli Toruńskie Zakłady Materiałów Opatrunkowych. Powstała strefa ekonomiczna, gdzie pracę znalazło ponad 1300 osób. Zmianowość w pracy i setki samochodów wyjeżdżających z towarem powodują każdego dnia korkowanie miasta. Od lat walczymy z problemami komunikacyjnymi. Doszło do tego, że niektórzy mieszkańcy zastanawiają się czy było warto. Przekonuję ich i proszę o wyrozumiałość oraz o cierpliwość. Niestety samorząd sam nie wybuduje obwodnicy w pasie drogi krajowej. Potrzebna jest interwencja rządu- informuje Burmistrz Miasta Andrzej Grabowski- jednocześnie bardzo dziękuję burmistrzowi Rypina Pawłowi Grzybowskiemu za zaproszenie i umożliwienie zabrania głosu. Mam nadzieję, że chociaż niektóre przekazane uwagi zostaną ujęte.

W czasie dyskusji poruszono temat ograniczania przez rząd kapitału zagranicznego, potrzeby wzmocnienia mniejszych aglomeracji, sposobu finansowania zadań rządu, problemów firm związanych ze źródłami energii odnawialnej, a przede wszystkim zwiększaniu zadań samorządom bez rekompensaty finansowej. Niestety większość zadanych podczas konsultacji pytań pozostała bez odpowiedzi.

 

Galeria

  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF