Dot. obwodnicy miasta

22 lutego 2013 |
Karolina Kowalska
Powiększ zdjęcie

Szanowni czytelnicy.

Zgodnie z wcześniejszą deklaracją Burmistrza Miasta o przekazywaniu społeczeństwu wszystkich informacji na temat obwodnicy miasta poniżej załączam pytanie i naszą odpowiedz przekazaną 22 lutego br. do gazety Nowości.

Z poważaniem
Karolina Kowalska
Asystent Burmistrza Miasta

Zgodnie z rozmową telefoniczną wysyłam pytania ws. obwodnicy Kowalewa.

Wiceminister infrastruktury na antenie telewizji Polsat

http://www.ipla.tv/2013-02-13-obwodnice-obietnice/vod-5657271

zapowiedział, że:

"Będziemy odchodzili od bezpośredniego finansowania budowy obwodnic z Krajowego Funduszu Drogowego w ciągach innych niż autostrady i „ekspresówki". Pewnie są bardzo potrzebne, ja nie przeczę, natomiast w tej biedzie - czyli w niedostatku środków, zawsze tych środków nie będzie tyle, ile byśmy chcieli - musimy przyjąć pewną strategię. Budujemy ciągi komunikacyjne te szkieletowe, najważniejsze. My budujemy drogi dla Polski, nie dla któregoś z miast."

Zagrożona jest realizacja 14 obwodnic dużych miast, w tym m.in. Inowrocławia, ale również Brodnicy, która jest na podobnym etapie, co inowrocławska (dokumentacja i wykupy gruntów). Zapowiedź ministra stawia pod znakiem zapytania także kowalewską inwestycję. Jak urząd skomentuje tę sytuację?

Pozdrawiam
Paweł Kędzia "Nowości"

tel. (56) 498-46-36 (pn-śr)
tel. (56) 611-81-89 (czw-pt)
tel. kom. 692 219 942

Samorząd gminy Kowalewo Pomorskie nie ustaje w swoich dążeniach o budowę obwodnicy miasta. Nadal zachowujemy optymizm i wierzymy, że objazd zabytkowego rynku i znajdujących się tam starych kamienic oraz poprawa bezpieczeństwa pieszych i samych kierowców będzie wykonana. To, że powstanie obwodnicy Kowalewa Pomorskiego jest priorytetem dla lokalnego samorządu wiedzą wszyscy ci, którzy choć trochę interesują się naszym miastem. Walczymy o nią od 1991r. poprzez dostosowanie strategii i planów miejscowych, lobbując wśród posłów, senatorów i organizacji zajmujących się bezpieczeństwem ruchu drogowego przekonywałem o konieczności wyprowadzenia ruchu tranzytowego z miasta

 

Nasze zabiegi cały czas hamuje tylko jeden element. Brak środków finansowych i kryzys ekonomiczny kraju. Budowa obwodnicy w ciągu drogi krajowej nr 15 będzie sfinansowana z budżetu kraju. Przez ostatnie 2 lata śledzimy niepokojące zjawisko oszczędzania poprzez ograniczenia na inwestycjach drogowych. Stracą na tym wszyscy, gdyż podstawą rozwoju gospodarczego firm, regionów i państwa jest szybki i bezpieczny transport. Miasto Kowalewo Pomorskie straci najwięcej, bo oprócz natężenia hałasu i niszczenia zabytków poważnym problemem jest również zahamowanie rozwoju niektórych terenów. Lokalizacja firm czy rozwój budownictwa mieszkaniowego wstrzymany jest na czas wyznaczenia lokalizacji trasy. Samorząd ze swojej strony zrobił wszystko. Nie jesteśmy w stanie wziąć na siebie kosztów sfinansowania tej inwestycji, którą wstępnie specjaliści szacują na ok. 180mln.zł. Wiemy, że nasi mieszkańcy już kilkakrotnie namawiali do pikiety i zahamowania ruchu przez miasto. Nie wiem jak długo uda mi się ich uspakajać i namawiać do cierpliwości. Bardzo dziękuję redakcji za zainteresowanie się ta tematyką i proszę o pilotowanie medialne tej sprawy.

Andrzej Grabowski
Burmistrz Miasta Kowalewo Pomorskie
22.02.13

Galeria

  • Powiększ zdjęcie
  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF