Podstrefa się rozszerza. Kolejne 30 mln. zł. do Kowalewa.

14 stycznia 2011 |
Karolina Kowalska
Powiększ zdjęcie

Pomorska Specjalne Strefa Ekonomiczna w gminie Kowalewo Pomorskie rośnie w siłę. Kolejne 32 mln. zł. na inwestycje oraz nowe 30 miejsc pracy to efekt trzeciego już zezwolenia dla Toruńskich Zakładów Materiałów Opatrunkowych, a dokładnie spółki Plastica we Frydrychowie. Dzięki zainwestowaniu tej kwoty oraz rządowym ulgom powstanie tu nowa linia produkująca odzież roboczą oraz produkty z papieru i tektury na potrzeby 49 spółek wchodzących w skład TZMO.

W dniu 14 stycznia 4 firmy z naszego regionu otrzymały z rąk prezesa Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Teresy Kamińskiej i marszałka województwa Piotra Całbeckiego zezwolenia na prowadzenie działalności w ramach strefy. Łącznie 84mln. zł oraz 150 nowych miejsc pracy dla naszego regionu przysporzą oprócz TZMO w Kowalewie, także APATOR (pierwsze zezwolenie) i Poland Tokai Okaya Manufacturing w Łysomicach (drugie zezwolenie) oraz W-TECH w Grudziądzu (pierwsze zezwolenie). Odbierając zaświadczenia oraz symboliczne talary do rozmnożenia przedstawiciele firm zapewniali o dalszym dynamicznym rozwoju. Prezes Jarosław Józefowicz z TZMO za swój potężny wkład w rozwój kowalewskiej Plasticy został dosłownie wyściskany przez marszałka Piotra Całbeckiego.

Oprócz właścicieli spółek w uroczystości uczestniczyli także włodarze terenów na których rozwijają się strefy: prezydent Grudziądza Robert Malinowski, burmistrz Kowalewa Pomorskiego Andrzej Grabowski oraz wójt Łysomic Piotr Kowal.

W imieniu włodarzy burmistrz Andrzej Grabowski zadeklarował każdą możliwą pomoc w rozwoju podstref wchodzących w PSSE.

TZMO, czyli kowalewska Plastica sp. z.o.o. to jedna z wiodących firm naszego regionu. Ma ze strony samorządu wsparcie i priorytet w każdym działaniu. Zgodzimy się na wszystko, oprócz ....... zmiany nazwy naszego pięknego miasta- żartował burmistrz Kowalewa Pomorskiego.

Zabierając głos Marszałek Piotr Całbecki podkreślał jak ważne dla rozwoju wszystkich stref jest odpowiednie skomunikowanie z trasami szybkiego ruchu. Przecież czas dojazdu i zbytu towaru wpływa na jego cenę. Liczę, że przygotowanie przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad w Warszawie dokumentacji obwodnicy Kowalewa Pomorskiego uda się zakończyć pomimo cięć w resorcie infrastruktury- podkreślał publicznie w swoim wystąpieniu włodarz województwa.

 

 

Statystyka: Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna obejmuje trzy województwa: pomorskie, kujawsko- pomorskie i zachodnio- pomorskie. Obecnie w kujawsko- pomorskim obowiązują 24 zezwolenia w 5 podstrefach naszego regionu, gdzie zatrudnienie znalazło do tej pory 7200 osób. Możliwość inwestowania w strefie to przede wszystkim rządowe ulgi podatkowe do wysokości zezwolenia. Największa Specjalna Strefa Ekonomiczna w Polsce znajduje się na Śląsku.

Z naszego podwórka: TZMO powstały 60 lat temu. W 1991, dzięki operatywności kierownictwa i zaangażowaniu załogi przekształciły się w spółkę pracowniczą, która obecnie skupia 49 firm i działa na kilku kontynentach m.in. w Indiach, na Ukrainie, dając zatrudnienie 7300 pracownikom.

Toruńskie Opatrunki weszły do Kowalewa Pomorskiego w 2002r. nabywając od samorządu ponad 10ha gruntu. Na części z nich powstała spółka Plastica zajmująca się produkcją folii półprzepuszczalnej na potrzeby innych marek TZMO (do pieluch, podpasek, i innych art. higienicznych). W marcu 2008r. rozporządzeniem Prezesa Rady Ministrów grunty te weszły w skład Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Była to pierwsza w Polsce strefa na prywatnych gruntach. Pierwsze zezwolenie opiewało na konieczność zainwestowania 90mln.zł i zatrudnienia 150 pracowników. TZMO zainwestowało 164mln. i zatrudniło 356 osób. W ramach drugiego zezwolenia (kwiecień 2010) spółka powinna zatrudnić 30 osób i zainwestować 45mln. Wywiązała się z tego z nawiązką inwestując 67mln. i dając pracę 107 osobom. Obecnie w strefie działają 4 firmy: Zakład Folii i Laminatów (folie oddychające), Zakład Opakowań i Recyklatu (opakowania i przetwarzanie odpadów z całej Grupy TZMO), Zakład Wyrobów Medycznych MATOPAT (zestawy medyczne) i Zakład Wyrobów Higienicznych (wyroby INCO czyli oddychające: pieluchy, pieluchomajtki). Piąta firma właśnie kończy budowę. Łącznie do tej pory zatrudnienie znalazło tu 530 osób.

Wcześniejsze doświadczenie pokazuje, że TZMO prawdopodobnie nie ograniczy się jedynie do wyznaczonych norm (32mln. + 30 miejsc pracy) i będzie jak do tej pory z impetem inwestować w gminie Kowalewo Pomorskie.

Galeria

  • Powiększ zdjęcie
  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF