Zwycięski wieniec dożynkowy zdobi Urząd Miejski

1 września 2023 |
Patrycja Tuszyńska
Powiększ zdjęcie

Każdego roku dożynki w sposób symboliczny kończą okres żniw, wieńcząc tym samym powtarzający się co roku cykl prac polowych. Święto to wyraża podziękowanie za szczęśliwe zbiory i prośbę o urodzaj w przyszłych latach.

Już od XVI wieku rolnik ścinając ostatnią kiść zboża, żegnał pole znakiem krzyża i wracał do domu z wianuszkiem z ostatnich kłosów zboża, uroczyście obwieszczając tym samym, że zakończył zbiory. Z czasem wianuszek nazywany plonem zmienił się w wieniec przyozdobiony kwiatami i owocami. Wieniec święcono podczas dziękczynnej mszy świętej, a później barwny korowód niósł go do gospodarza wsi, gdzie uroczyście świętowano zakończenie prac.

Obok chleba, wieniec jest najważniejszym symbolem dożynek, symbolizującym wszystkie plony, które rodzi ziemia i z których człowiek może korzystać. Wieniec jest także wyrazem dumy i radości z zebranych plonów, stąd też dbałość o to by prezentował się okazale, zachwycając kształtem i bogactwem misternie wykonanych dodatków.

Tradycyjny wieniec dożynkowy wykonany przez mieszkańców sołectwa Piatkowo zajął I miejsce w gminnym konkursie na Najpiękniejszy wieniec dożynkowy oraz otrzymał tytuł wieńca publiczności. Ogromny wkład pracy, precyzja wykonania, dbałość o najdrobniejsze szczegóły przy jednoczesnym zachowaniu tradycji została doceniona przez komisję konkursową oraz uczestników tegorocznych dożynek. To niewątpliwie dla wszystkich mieszkańców Piątkowa powód do dumy i zadowolenia. Najpiękniejszy wieniec dożynkowy Gminy Kowalewo Pomorskie zdobi Urząd Miejski w Kowalewie Pomorskim i można go podziwiać do końca września br.

 

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF