Urząd Miejski w Kowalewie Pomorskim

Aplikacja „SCHRONY”

11 kwietnia 2023 |
Izabela Wasilewska
Powiększ zdjęcie

W odpowiedzi na liczne zapytania w sprawie poszukiwania przez polskich obywateli ewentualnego schronienia w sytuacji zagrożenia, Państwowa Straż Pożarna uruchomiła specjalną aplikację z adresami schronów.

Od października 2022 roku do lutego br. Państwowa Straż Pożarna prowadziła inwentaryzację na terenie całego kraju, której poddane zostały wszystkie pomieszczenia należące do instytucji państwowych, samorządowych, wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych, ale także te należące do podmiotów gospodarczych prowadzących działalności użyteczności publicznej. W wyniku tych działań ustalono, że w Polsce w schronach jest ponad 300 tys. miejsc, w miejscach ukrycia może się schronić ponad 1,1 mln osób, a w miejscach doraźnego schronienia blisko 47 mln osób.

Należy podkreślić fakt, iż Państwowa Straż Pożarna badała schrony nie tylko pod kątem ewentualnego konfliktu zbrojnego, ale również w kontekście różnych anomalii pogodowych.

Aplikacja dostępna jest pod poniższym linkiem, a jak zapowiada PSP wkrótce będzie również możliwość pobrania jej na telefony z systemem Android i iOs.:

https://strazpozarna.maps.arcgis.com/apps/instant/nearby/index.html?appid=ec00a2b879424296b6dcc400393c6c1e