Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego Kowalewo Pomorskie Przejrzysta Polska MGOK KOWALEWO POM S.P. Kowalewo Pom. GONIEC KOWALEWSKI Szkoła Podstawowa w Wielkiej Łące PUBLICZNE GIMNAZJUM w KOWALEWIE POM. Konwent Burmistrzów Orlik 2012 Gmina Kowalewo Pomorskie Koło Polskiego Związku Wędkarskiego w Kowalewie Pomorskim Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania 'Dolina Drwęcy' Przedszkole Publiczne w Kowalewie Pomorskim Szkoła Podstawowa im. Wojska Polskiego w Pluskowęsach Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka w Wielkim Rychnowie Parafia pod wezwaniem św. Mikołaja Biskupa Polski Związek Emerytów Rencistów i Inwalidów Oddział Rejonowy Centrum Rekreacji i Sportu w Kowalewie Pomorskim Gmina Papieska Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna sp. z o.o. Gazeta Powiatu Golubsko-Dobrzyńskiego 25.07.2017
Z ostatniej chwili arrow Uniwersytet Trzeciego Wieku arrow Uniwersytet Trzeciego Wieku -III wykład

Punkt Potwierdzania Profilu Zaufanego

AGRO-FARMA TARGI ROLNICZE w Kowalewie

Budowa Pływalni w Kowalewie Pomorskim

Nowe zasady gospodarowania odpadami komunalnymi

BUDOWA BUDYNKU URZĘDU

www.zwiedzajkraj.pl

Kowalewo Pomorskie zaproszono do współpracy przy organizacji Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016

Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego Kowalewo Pomorskie

Ostatnio wprowadzone

Uniwersytet Trzeciego Wieku -III wykład Drukuj
Wpisał: Ewa Kaczmarek   
29.04.2013
u3w_00_25_04_13.jpgBogato ilustrowany wykład mgr Jarosława Jagodzińskiego w dniu 25.04.2013 r. pt. Polska jest niezwykła! był prezentacją wielu ciekawych, mało znanych obiektów i atrakcji przyrodniczych w Polsce oraz zachętą do podróży, poznania innych kultur i obejrzenia zabytków.

Poniżej propozycja wędrówki po naszym kraju w wielkim skrócie.

Rozpoczynając podróż od Warszawy warto zwrócić uwagę na Muzeum Powstania Warszawskiego, powstałe w 2004 r. Ciekawym obiektem jest ogród z bogatą roślinnością na dachu biblioteki uniwersyteckiej o pow. ponad 1 ha, otwarty w 2002 r.

Na Podlasiu napotkamy wsie tatarskie Kruszyniany czy Bohoniki z czynnymi meczetami i cmentarzami,

Sejny z Białą i Starą Synagogą stanowią część Szlaku Małej Litwy,

w XIX - wiecznej o drewnianej zabudowie wsi Wodziłki spotkamy starowierców, dotrzeć możemy do nadnarwiańskich wsi stanowiących Krainę Otwartych Okiennic z malowniczą drewnianą architekturą.

Sopot może poszczycić się najstarszym w europie drewnianym molo, zaś w Szymbarku można zobaczyć oryginalną chatę sybiraka, niedaleko Kołobrzegu - w Tuchowie - znajduje się cmentarz z największym w Polsce głazem narzutowym o wysokości 4 m i w 50 m obwodzie, na którym w dzień Wszystkich Świętych odprawiana jest msza św.

W ujściu Warty jest założona przez Towarzystwo Przyjaciół Słońska, Rzeczpospolita Ptasia ze swoją konstytucją i paszportami.

Inne „ perełki „ to m.in.:

  • w Sudetach- najwyższy w Polsce wygasły wulkan Ostrzyca o wys. 501 m.,
  • w Kotlinie Jeleniogórskiej Dolina Pałaców i Ogrodów - prawie jak zamki nad Loarą,
  • w Karpaczu - drewniany ewangelicki kościół Wikingów - świątynia Wang, zbudowany bez użycia gwoździ, z oryginalnymi rzeźbami i zdobieniami,
  • Leżajsk, do którego corocznie przyjeżdżają chasydzi, głównie z Izraela i USA, na grób największego cadyka Elimelecha ( 1708-1780).

W naszym województwie warto wspomnieć choćby Bory Tucholskie z rezerwatami przyrody, w tym „Rezerwat Cisy Staropolskie im. Leona Wyczółkowskiego „ utworzony w 1827 r. oraz w obrębie Tucholskiego Parku Krajobrazowego wzorowany na antycznych rzymskich budowlach akwedukt w Fojutowie z 1845 r.- zabytek architektury hydrotechnicznej.

Mgr Jagodziński jest asystentem na Wydziale Turystyki i Geografii w Instytucie Gospodarki Turystycznej i Geografii.

u3w_01_25_04_13.jpg

 
© Urząd Miejski w Kowalewie Pomorskim. Uwaga: Korzystamy z cookies. Zapoznaj się z zasadami!