Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego Kowalewo Pomorskie Przejrzysta Polska MGOK KOWALEWO POM S.P. Kowalewo Pom. GONIEC KOWALEWSKI Szkoła Podstawowa w Wielkiej Łące PUBLICZNE GIMNAZJUM w KOWALEWIE POM. Konwent Burmistrzów Orlik 2012 Gmina Kowalewo Pomorskie Koło Polskiego Związku Wędkarskiego w Kowalewie Pomorskim Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania 'Dolina Drwęcy' Przedszkole Publiczne w Kowalewie Pomorskim Szkoła Podstawowa im. Wojska Polskiego w Pluskowęsach Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka w Wielkim Rychnowie Parafia pod wezwaniem św. Mikołaja Biskupa Polski Związek Emerytów Rencistów i Inwalidów Oddział Rejonowy Centrum Rekreacji i Sportu w Kowalewie Pomorskim Gmina Papieska Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna sp. z o.o. Gazeta Powiatu Golubsko-Dobrzyńskiego 20.04.2018
Z ostatniej chwili arrow Z ostatniej chwili arrow ZIT - do pojednania daleko

Punkt Potwierdzania Profilu Zaufanego

AGRO-FARMA TARGI ROLNICZE w Kowalewie

Budowa Pływalni w Kowalewie Pomorskim

Nowe zasady gospodarowania odpadami komunalnymi

BUDOWA BUDYNKU URZĘDU

www.zwiedzajkraj.pl

Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego Kowalewo Pomorskie

Ostatnio wprowadzone

ZIT - do pojednania daleko Drukuj
Wpisał: Karolina Kowalska   
28.02.2014
small.jpgW dniu 27 lutego br., tym razem Marszałek Piotr Całbecki zaproponował inną formę kompromisu w temacie ZIT (Zintegrowane Inwestycje Terytorialne). Zaprosił  przedstawicieli miast i gmin, które miałyby być członkami ZIT-u. Dyskusja była bardzo gorąca. Pojawiły się na niej kolejne propozycje. Rafał Bruski, prezydent Bydgoszczy, stwierdził, że w obecnej sytuacji najkorzystniejsze byłoby powołanie dwóch ZIT-ów ściśle ze sobą współpracujących.

W myśl propozycji Bydgoszczy 153 mln euro podzielone zostałyby na dwa obszary proporcjonalnie do liczby mieszkańców. Bydgoszcz i okoliczne gminy dostałyby 98,6 mln euro, a Toruń i okolice 55,1 mln euro. Rafał Bruski proponuje również, aby po takim podziale ZIT bydgoski był poszerzony o Nakło nad Notecią. Toruń jeśliby chciał, mógłby również powiększyć swój obszar o chętne samorządy: dwie Chełmże, Ciechocinek i Aleksandrów Kuj.

Prezydent Torunia Michał Zaleski, apeluje o jeden ZIT, który zapewni stabilność województwa. Każdy samorząd będzie równoprawnym partnerem, a środki byłyby dzielone wg projektów najważniejszych dla regionów. Marszałek natomiast szuka wsparcia u wicepremier Elżbiety Bieńkowskiej, gdyż w dniu 28.02 minął termin zawarcia porozumienia pomiędzy Bydgoszczą a Toruniem w sprawie ZIT-u. Wiadomo już, że nie ma na to szans, ale są jeszcze szanse, że nie stracimy 153 mln euro na inwestycje.

Nie widzę szansy na porozumienie, więc go nie będzie. Nie rozmawiamy kto będzie rządził ZIT i ile środków kto dostanie. - stwierdził Marszałek. - Niech Warszawa zdecyduje, jak będą wyglądały ZIT-y w naszym województwie. Ja czekam na konkretne projekty. W przyszłym tygodniu rozpoczynam w Brukseli negocjacje naszego Regionalnego Programu Operacyjnego. Nie mogę tam jeździć z pustymi rękami. Przygotowane inwestycje mogą być realizowane w ramach jednego, dwóch, a nawet trzech ZIT-ów.

Propozycja spodobała się włodarzom mniejszych miejscowości, ale nie wszystkim. Dziękowano marszałkowi za wzięcie ciężaru negocjacji na siebie, gdy dwa największe samorządy nie wykazały dość kompetencji (Jerzy Zająkała, wójt gminy Łubianka).

Jest to najbardziej optymalne rozwiązanie. Małe samorządy nie mogą patrzeć na te przepychanki. Decyzja Marszałka nas uspokoiła. Przecież jeśli duże miasta nie wezmą pieniędzy z ZIT-ów, to ustawią się w kolejce po inne fundusze z RPO, a co zostanie dla mniejszych? - pytał Andrzej Grabowski, Burmistrz Kowalewa Pomorskiego.

Z kolei wójt gminy Sicienko Jan Wach podkreślał, że część gmin już zaakceptowała bydgoską treść porozumienia i powinny to zrobić wszystkie, by pieniądze nie przepadły.
Burmistrz Solca Kuj. Teresa Substyk przedstawiła swoje marzenie w którym bydgoskie szpitale będą jeszcze lepsze, prężniejsza opera, a toruńskie zabytki piękniejsze.
W czasie prezentacji założeń ZIT kilkakrotnie padała nazwa „Kowalewo Pomorskie". Podawano nas za przykład pionierskiego podejścia do budowy ścieżek rowerowych wzdłuż dróg wojewódzkich i krajowych.

Na koniec Michał Korolko z zarządu województwa stwierdził, że dotychczasowe terminy dotyczące ZIT-ów przestają obowiązywać. W ciągu dwóch tygodni ma powstać harmonogram i zasady naboru projektów.

zit__do_pojednania_daleko_28_02_2014.jpg

 
© Urząd Miejski w Kowalewie Pomorskim. Uwaga: Korzystamy z cookies. Zapoznaj się z zasadami!