Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego Kowalewo Pomorskie Przejrzysta Polska MGOK KOWALEWO POM S.P. Kowalewo Pom. GONIEC KOWALEWSKI Szkoła Podstawowa w Wielkiej Łące PUBLICZNE GIMNAZJUM w KOWALEWIE POM. Konwent Burmistrzów Orlik 2012 Gmina Kowalewo Pomorskie Koło Polskiego Związku Wędkarskiego w Kowalewie Pomorskim Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania 'Dolina Drwęcy' Przedszkole Publiczne w Kowalewie Pomorskim Szkoła Podstawowa im. Wojska Polskiego w Pluskowęsach Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka w Wielkim Rychnowie Parafia pod wezwaniem św. Mikołaja Biskupa Polski Związek Emerytów Rencistów i Inwalidów Oddział Rejonowy Centrum Rekreacji i Sportu w Kowalewie Pomorskim Gmina Papieska Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna sp. z o.o. Gazeta Powiatu Golubsko-Dobrzyńskiego 21.02.2018
Z ostatniej chwili arrow Z ostatniej chwili arrow Pamiętaliśmy o żołnierzach wyklętych

Punkt Potwierdzania Profilu Zaufanego

AGRO-FARMA TARGI ROLNICZE w Kowalewie

Budowa Pływalni w Kowalewie Pomorskim

Nowe zasady gospodarowania odpadami komunalnymi

BUDOWA BUDYNKU URZĘDU

www.zwiedzajkraj.pl

Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego Kowalewo Pomorskie

Ostatnio wprowadzone

Pamiętaliśmy o żołnierzach wyklętych Drukuj
Wpisał: Karolina Kowalska   
03.03.2014
small_kowalewo_2014.jpgNarodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych ma być wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny.

 

śp. Lech Kaczyński
Prezydent RP

W dniu 1 marca br. obchodziliśmy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W tym dniu na kowalewskim magistracie powiewała narodowa flaga.

Wyzwolenie Polski spod okupacji hitlerowskiej nie oddało Ojczyźnie wolności. Zajęcie Polski przez Armię Czerwoną  i włączenie połowy jej terytorium do ZSRS sprawiło, że dziesiątki tysięcy żołnierzy nie złożyło broni. Gotowi byli walczyć o odzyskanie niepodległości, wypełnić złożoną przysięgę.

Nie wszyscy mają świadomość, że dla wielu żołnierzy maj 1945r. nie był datą odzyskania niepodległości. Zeszli do podziemia, aby walczyć o inną, niezależną Polskę. Byli nazywani leśnymi bandami walczącymi o władzę, zdrajcami i bratobójcami. A to niezłomni żołnierze, bohaterowie, którzy walczyli dla Polski. Gdyby dobrze poszukać, to Żołnierzy Wyklętych można znaleźć prawie w każdej rodzinie. Również w Kowalewie osobiście znam rodziny, w których nagle członkowie znikali, a ich najbliżsi nie poznali ich dalszych losów. Historia naszej Ojczyzny ma kilka ciemnych plam za które przyszłym pokoleniom przyjdzie się wstydzić. Dobrze, że pozwolono na podniesienie zasłony milczenia w tym temacie- podkreśla Burmistrz Miasta Andrzej Grabowski- W roku 2014- ogłoszonym przez sejmik województwa Rokiem Człowieka Wolności nie zapominajmy o naszych bohaterach. 

Powojenna konspiracja niepodległościowa była aż do powstania Solidarności, najliczniejszą formą zorganizowanego oporu społeczeństwa polskiego wobec narzuconej władzy. W 1945roku działało w nim bezpośrednio 150-200 tysięcy konspiratorów, zgrupowanych w oddziałach o bardzo różnej orientacji. Dwadzieścia tysięcy z nich walczyło w oddziałach partyzanckich. Kolejnych kilkaset tysięcy stanowili ludzie zapewniający partyzantom aprowizację, wywiad, schronienie i łączność. Doliczyć trzeba jeszcze około dwudziestu tysięcy uczniów z podziemnych organizacji młodzieżowych, sprzeciwiających się komunistom. Łącznie daje to grupę ponad pół miliona ludzi tworzących społeczność Żołnierzy Wyklętych. Ostatni „leśny" żołnierz ZWZ-AK, zginął w walce w październiku 1963 roku.

Wiele upłynęło czasu, nim 3 lutego 2011 roku Sejm uchwalił ustawę o ustanowieniu dnia 1 marca Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Środowiska kombatanckie, liczne organizacje patriotyczne, stowarzyszenia naukowe, przyjaciele i rodziny tych, którzy polegli w boju, zostali zamordowani w komunistycznych więzieniach lub po prostu odeszli już na wieczną wartę, od lat pukali do wielu drzwi z żądaniami, by wolna Polska oddała w końcu hołd swym bohaterom. Przez lata odpowiedzią była cisza. Dopiero prezydent Lech Kaczyński rozpoczął proces legislacyjny, który zakończył prezydent Bronisław Komorowski. Data 1 marca nie jest przypadkowa. Tego dnia w 1951 w mokotowskim więzieniu komuniści strzałem w tył głowy zamordowali przywódców IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość - Łukasza Cieplińskiego i jego towarzyszy walki. Tworzyli oni ostatnie kierownictwo ostatniej ogólnopolskiej konspiracji kontynuującej od 1945 roku dzieło Armii Krajowej.

11.jpg

 
© Urząd Miejski w Kowalewie Pomorskim. Uwaga: Korzystamy z cookies. Zapoznaj się z zasadami!