Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego Kowalewo Pomorskie Przejrzysta Polska MGOK KOWALEWO POM S.P. Kowalewo Pom. GONIEC KOWALEWSKI Szkoła Podstawowa w Wielkiej Łące PUBLICZNE GIMNAZJUM w KOWALEWIE POM. Konwent Burmistrzów Orlik 2012 Gmina Kowalewo Pomorskie Koło Polskiego Związku Wędkarskiego w Kowalewie Pomorskim Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania 'Dolina Drwęcy' Przedszkole Publiczne w Kowalewie Pomorskim Szkoła Podstawowa im. Wojska Polskiego w Pluskowęsach Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka w Wielkim Rychnowie Parafia pod wezwaniem św. Mikołaja Biskupa Polski Związek Emerytów Rencistów i Inwalidów Oddział Rejonowy Centrum Rekreacji i Sportu w Kowalewie Pomorskim Gmina Papieska Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna sp. z o.o. Gazeta Powiatu Golubsko-Dobrzyńskiego 20.03.2018
Z ostatniej chwili arrow Z ostatniej chwili arrow Rolnicy walczą o swoją przyszłość

Punkt Potwierdzania Profilu Zaufanego

AGRO-FARMA TARGI ROLNICZE w Kowalewie

Budowa Pływalni w Kowalewie Pomorskim

Nowe zasady gospodarowania odpadami komunalnymi

BUDOWA BUDYNKU URZĘDU

www.zwiedzajkraj.pl

Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego Kowalewo Pomorskie

Ostatnio wprowadzone

Rolnicy walczą o swoją przyszłość Drukuj
Wpisał: Karolina Kowalska   
10.03.2014

small.jpgRolnicy z powiatu golubsko- dobrzyńskiego i wąbrzeskiego po raz kolejny protestowali blokując rondo w Lipnicy na przecięciu DK nr 15 i DW nr 534 (trasy Toruń-Brodnica i Wąbrzeźno -Golub-Dobrzyń). W dniu 7 marca br. setka zdesperowanych hodowców świń protestowała przeciwko drastycznym spadkom cen żywca. O swoich problemach mówili ich przedstawiciele m.in. Piotr Kokoszko, czy Jerzy Behrendt.

Na ich apel do samorządowców o poparcie na miejsce protestu przyjechali: Burmistrz Miasta Andrzej Grabowski i wójt Dębowej Łąki Stanisław Szarowski. Włodarze deklarowali poparcie dla protestujących. Podpisali się również pod pismem protestujących do Ministra rolnictwa. Można było zauważyć wielu rolników z gminy Kowalewo Pomorskie m.in. prezesa Stowarzyszenia Rolników STOROL Jerzego Behrendt czy działacza Andrzeja Chwiećko.

Gospodarze ubolewali, że na ich krzyk rozpaczy nikt nie reaguje, nikt nie  przyjechał i nie chce rozmawiać. Podczas protestu wysunęli 20 postulatów, które złożyli na ręce Burmistrza Miasta Andrzeja Grabowskiego z prośbą o przekazanie ich Wojewodzie Kujawsko- Pomorskiemu (tekst poniżej). Domagają się m.in. zdecydowanych reakcji po wprowadzeniu rosyjskiego embarga na polską wieprzowinę. Jedną z ich propozycji jest interwencyjny skup trzody chlewnej oraz rekompensaty za odstawione tuczniki, których ceny spadły teraz poniżej kosztów produkcji. Oczekują też rekompensat za poniesione straty. Nie chcą też dopuścić, by z powodu Afrykańskiego Pomoru Świń - kraje "starej Unii" zrobiły z Polski i innych nadbałtyckich krajów strefę buforową.

Nie było transparentów, bałaganu i okrzyków. Pomimo, że są oni bardzo zdesperowani akcja protestacyjna przebiegła bardzo spokojnie. Nie doszło do ani jednego incydentu. Jedynie pod kilkoma biało-czerwonymi flagami i przy dźwiękach patriotycznych pieśni, m.in. roty rolnicy spacerowali po pasach dla pieszych wokół ronda przepuszczając co pewien czas pojazdy. Protest był zapowiedziany, więc przygotowali się do niego także policjanci. "Obstawili" oni drogi dojazdowe do Lipnicy i nadjeżdżających kierowali na wytyczone objazdy. Na zakończenie uczestnicy protestu publicznie podziękowali służbom mundurowym za współpracę i profesjonalizm.

rolnicy_10_03_2014.jpg

 
© Urząd Miejski w Kowalewie Pomorskim. Uwaga: Korzystamy z cookies. Zapoznaj się z zasadami!