Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego Kowalewo Pomorskie Przejrzysta Polska MGOK KOWALEWO POM S.P. Kowalewo Pom. GONIEC KOWALEWSKI Szkoła Podstawowa w Wielkiej Łące PUBLICZNE GIMNAZJUM w KOWALEWIE POM. Konwent Burmistrzów Orlik 2012 Gmina Kowalewo Pomorskie Koło Polskiego Związku Wędkarskiego w Kowalewie Pomorskim Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania 'Dolina Drwęcy' Przedszkole Publiczne w Kowalewie Pomorskim Szkoła Podstawowa im. Wojska Polskiego w Pluskowęsach Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka w Wielkim Rychnowie Parafia pod wezwaniem św. Mikołaja Biskupa Polski Związek Emerytów Rencistów i Inwalidów Oddział Rejonowy Centrum Rekreacji i Sportu w Kowalewie Pomorskim Gmina Papieska Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna sp. z o.o. Gazeta Powiatu Golubsko-Dobrzyńskiego 25.02.2018
Z ostatniej chwili arrow Z ostatniej chwili arrow Nie każde dzieło rodzi się w bólach

Punkt Potwierdzania Profilu Zaufanego

AGRO-FARMA TARGI ROLNICZE w Kowalewie

Budowa Pływalni w Kowalewie Pomorskim

Nowe zasady gospodarowania odpadami komunalnymi

BUDOWA BUDYNKU URZĘDU

www.zwiedzajkraj.pl

Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego Kowalewo Pomorskie

Ostatnio wprowadzone

Nie każde dzieło rodzi się w bólach Drukuj
Wpisał: Karolina Kowalska   
29.04.2014

small.jpgWywiad z Mariuszem Wardeńskim- pedagogiem, nauczycielem muzyki Publicznego Gimnazjum im. Jana Pawła II w Kowalewie Pomorskim, a przede wszystkim autorem i kompozytorem  dwóch hymnów: gminnego i szkolnego. -Karolina Kowalska

 

K.K: Sprawił Pan Kowalewiakom dwa wspaniałe prezenty. Na jubileusz 730-lecie praw miejskich  Hymn Kowalewa i na 10-lecie Gimnazjum Hymn Szkoły. Skąd pomysł właśnie na takie „zapisanie się na kartach historii"?, Czy powstanie utworu o tak specyficznym charakterze wymaga osobistego zaangażowania?

M.W. Pretekstem do napisania Hymnu Kowalewa była niewątpliwie 730 rocznica nadania praw miejskich. W związku z tym jubileuszem ogłoszono konkurs na skomponowanie utworu, w którym wziąłem udział. Nie ukrywam, że zaskoczyła, ale i ucieszyła mnie informacja, iż mój utwór został wybrany. Prawykonanie hymnu odbyło się na uroczystej Sesji Rady Miasta, które przyjąłem z pewnym wzruszeniem i dumą. To wyróżnienie jest dla mnie zaszczytem, że moja skromna osoba wpisała się w karty historii naszego miasta.

W przypadku hymnu naszej szkoły projekt chodził mi po głowie i dojrzewał od  dłuższego czasu. Bodźcem do zrealizowania tego pomysłu był zbliżający się jubileusz 10-lecia oraz prośba p. dyrektor.

Utwory o tak specyficznym charakterze  zawsze wymagają osobistego zaangażowania. Linia  melodyczna musi wyrażać uroczysty i podniosły charakter hymnu, ale też nie może być zbyt patetyczna i skomplikowana. Przyznam, że najtrudniejszym etapem było napisanie tekstu, który w obu utworach musiał być  ściśle tematyczny.

K.K. Rodzica nie powinno pytać się, które dziecko kocha bardziej. Jednak ośmielę się zadać to pytanie. Który z dwóch hymnów jest Panu bliższy, wymagał większego zaangażowania emocjonalnego?

M.W. Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie. Każdy utwór wymagał osobistego zaangażowania i dużej odpowiedzialności. Myślę, że tworzenie ich było pewnym wyzwaniem, ale też dało mi sporo przyjemności.

K.K. Każdy przeżywa moment odegrania hymnu, jeśli nawet o tym nie mówi. Jakie uczucia towarzyszą Panu, gdy słyszy Pan własne utwory?, Jak Pan odbiera własną twórczość?

M.W. Odczuwam pewnego rodzaju dumę i satysfakcję, choć w stosunku do siebie jestem krytyczny. Polegam też na opinii innych osób, aby obiektywnie ocenili melodie czy tekst utworu.

Pisząc obydwa hymny zawsze coś zmieniałem, ulepszałem, lecz zawsze przychodzi taki moment , w którym już nie można nic dodać. Wtedy utwór jest skończony i pozostaje tylko mieć nadzieje, że będzie się podobał.

K.K. Czy oprócz tych dwóch hymnów mamy szansę posłuchać innych Pana utworów? W jakiej dziedzinie muzyki spełnia się Pan najbardziej?. Czy jako współtwórca, a często i członek gimnazjalnego zespołu Defenders grywa Pan tylko utwory obcych autorów. Czy nie kusi Pana zagrać „coś swojego"?.

M.W. Gdy prowadziłem zespół młodzieżowy, to na początku graliśmy utwory innych wykonawców bawiąc się ich aranżacją. Jednak z czasem każdy odczuwa  potrzebę stworzenia czegoś nowego. Tak więc w naszym repertuarze zaczęły pojawiać się piosenki mojego autorstwa, pisane wspólnie oraz  indywidualnie przez członków zespołu.

K.K. Jak Pan sądzi, jak dziś należy mówić o wartościach jakie przyświecały np. powstawaniu hymnu, czy o wartościach jakie przekazywał nam patron szkoły- Papież Polak, by pociągnąć, zafascynować młodych takim stylem życia, a zarazem „nie nudzić', nie głosić przysłowiowych „kazań"?

M.W. We współczesnym świecie , w którym przyszło nam żyć i który pędzi naprzód, można łatwo się zagubić. Wielką rolę spełniają teraz wartości moralne, również te, które przekazywał nam św. Jan Paweł II, aby być człowiekiem wrażliwym na ludzką krzywdę, ale i na piękno przyrody i sztuki. Myślę, że może to być inspiracją dla każdego, do stawiania czoła trudom każdego dnia.

K.K. czy planuje Pan już kolejny utwór, czy raczej poczeka na konkretny jubileusz? A może jednak coś w duszy gra i wyrywa się na świat, a szuflada z utworami pęka w szwach?

M.W.  Nigdy nie planuje  pisania utworu. Wynika to raczej z pewnych okoliczności , sytuacji, osobistych przeżyć i potrzeby tworzenia.

Zawsze bliższa mojemu sercu była muzyka instrumentalna, ilustracyjna i filmowa. Szczerze mówiąc mam kilka szufladowych utworów, które traktuje bardzo osobiście. Niekiedy zdarzy się ,że zagram je dla najbliższych, jednak nie miałbym  odwagi prezentowania ich publicznie.

Niech raczej pozostaną w szufladzie, może kiedyś ktoś odkryje je na nowo.

Na zakończenie przytoczę znane powiedzenie: „Muzyka łagodzi obyczaje". Trzymajmy się tego, a łatwiej nam będzie kroczyć drogą dnia codziennego.

Hymn Publicznego Gimnazjum im. Jana Pawła II

 w Kowalewie Pomorskim

 

Twym przykładem Ojcze Święty,

chcemy szkołę naszą sławić

i z radością własną naukę,

dziś pragniemy Ci poświęcić.

 

Pamiętając Twoje słowa,

pełne prawdy i nadziei,

podążamy pewnie w przyszłość,

by wciąż stawać się lepszymi .

 

Ref.

Naszą wiarę i tradycje

             pielęgnujmy więc codziennie,         x 2

aby iść przez życie śmiało

broniąc zasad swych niezmiennie.

1.jpg
 2.jpg

 

 

 

 
© Urząd Miejski w Kowalewie Pomorskim. Uwaga: Korzystamy z cookies. Zapoznaj się z zasadami!