Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego Kowalewo Pomorskie Przejrzysta Polska MGOK KOWALEWO POM S.P. Kowalewo Pom. GONIEC KOWALEWSKI Szkoła Podstawowa w Wielkiej Łące PUBLICZNE GIMNAZJUM w KOWALEWIE POM. Konwent Burmistrzów Orlik 2012 Gmina Kowalewo Pomorskie Koło Polskiego Związku Wędkarskiego w Kowalewie Pomorskim Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania 'Dolina Drwęcy' Przedszkole Publiczne w Kowalewie Pomorskim Szkoła Podstawowa im. Wojska Polskiego w Pluskowęsach Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka w Wielkim Rychnowie Parafia pod wezwaniem św. Mikołaja Biskupa Polski Związek Emerytów Rencistów i Inwalidów Oddział Rejonowy Centrum Rekreacji i Sportu w Kowalewie Pomorskim Gmina Papieska Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna sp. z o.o. Gazeta Powiatu Golubsko-Dobrzyńskiego 20.02.2018
Z ostatniej chwili arrow Z ostatniej chwili arrow Pożegnaliśmy Anioła o złotym sercu

Punkt Potwierdzania Profilu Zaufanego

AGRO-FARMA TARGI ROLNICZE w Kowalewie

Budowa Pływalni w Kowalewie Pomorskim

Nowe zasady gospodarowania odpadami komunalnymi

BUDOWA BUDYNKU URZĘDU

www.zwiedzajkraj.pl

Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego Kowalewo Pomorskie

Ostatnio wprowadzone

Pożegnaliśmy Anioła o złotym sercu Drukuj
Wpisał: Karolina Kowalska   
06.05.2014

small.jpgCiągle jeszcze istnieją wśród nas ANIOŁY.
Nie mają wprawdzie żadnych skrzydeł,
lecz ich serce jest bezpiecznym portem
dla wszystkich, którzy są w potrzebie.

P. Bosmans

W zimny, majowy dzień (05.05.2014) przyjaciele, współpracownicy, a przede wszystkim wychowankowie towarzyszyli w ostatniej drodze śp. Krystynie Karpińskiej.

Hołd oddał również sztandar gminy. W imieniu społeczeństwa wiązankę kwiatów złożył  Burmistrz Miasta Andrzej Grabowski. Mszę świętą celebrował i homilię wygłosił ks. Adam Lis. Uczestniczyli w niej również ks. kanonik Ryszard Kobierowski i ks. wikary Marek Wysocki oraz Honorowy Obywatel Gminy siostra elżbietanka Monika Teresa Gojtowska.

W płomiennym kazaniu ks. wikary Adam Lis przyrównał śp. Krystynę do świętego Józefa. Biblijny opiekun świętej rodziny, nigdzie i nigdy nie był cytowany. Jakby w milczeniu i w skupieniu czuwał nad ich losem otaczając opiekuńczymi skrzydłami. Podobnie jak „Nasza babcia Krysia".

Właśnie tak została nazwana przez wychowanków Świetlicy Socjoterapeutycznej, gdzie od 2007r spędzała każdy dzień. Trafiła tu przypadkowo, przez bratanicę, która była wówczas wychowawczynią w tej placówce i szybko odnalazła tu swoje miejsce. Czerpała radość z pracy z dziećmi. Odnalazła swoje powołanie jako wolontariusz. Była przez dzieci kochana i akceptowana. To Ona, nierzadko jako pierwsza, uczyła dziewczęta przyszyć guzik, upiec ciasto, a chłopców zachowania przy stole. Pomagała odrabiać lekcje i otworzyć się na drugiego człowieka. Nigdy nie krzyczała, raczej tłumaczyła i przytulała. Długa choroba nowotworowa krtani spowodowała utratę głosu, ale nie pasji i chęci niesienia pomocy.

W XI 2011r na nasz wniosek Zarząd Województwa Kujawsko Pomorskiego przyznał Pani Krystynie wyróżnienie- „Stalowego Anioła" w podzięce i w uznaniu za pracę wolontariusza w Świetlicy Socjoterapeutycznej. Od zawsze Ją podziwiałem, a w dowód uznania wręczyłem kilka lat temu Akt Nadania Herbu. W natłoku problemów dnia codziennego i zobowiązań rodzinnych (opieka nad mamą) znajdowała czas, aby służyć tym najbardziej potrzebującym- dzieciom. Robiła to z dobroci serca, nie liczyła na gratyfikację czy nagrody. Działa po cichu, bez fanfar, dlatego w imieniu podopiecznych i osób, do których trafiły dary Jej serca gorąco i serdecznie dziękuję. - Burmistrz Andrzej Grabowski. 

P. Krystyna, rodowita Kowalewianka nigdy wcześniej nie pracowała z młodzieżą, nie miała zacięcia pedagogicznego. Po 34 latach pracy w toruńskiej spółdzielni z powodu choroby musiała zrezygnować. Przez 10 lat walczyła z chorobą nowotworową krtani, w konsekwencji której dokonano usunięcia krtani i utraty głosu. Jej szept był trudno zrozumiały. Pomimo tego przez 7 lat codziennie od 13.00 do 19.00 przychodziła do świetlicy i dawała dzieciom całą siebie. Na cmentarzu, w czasie ceremonii pogrzebowej dzieci zgromadziły się wokół trumny, tak jak to robiły latami, tuląc się do swojej Babci Krystyny.

aniol.jpg

 

 
© Urząd Miejski w Kowalewie Pomorskim. Uwaga: Korzystamy z cookies. Zapoznaj się z zasadami!