Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego Kowalewo Pomorskie Przejrzysta Polska MGOK KOWALEWO POM S.P. Kowalewo Pom. GONIEC KOWALEWSKI Szkoła Podstawowa w Wielkiej Łące PUBLICZNE GIMNAZJUM w KOWALEWIE POM. Konwent Burmistrzów Orlik 2012 Gmina Kowalewo Pomorskie Koło Polskiego Związku Wędkarskiego w Kowalewie Pomorskim Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania 'Dolina Drwęcy' Przedszkole Publiczne w Kowalewie Pomorskim Szkoła Podstawowa im. Wojska Polskiego w Pluskowęsach Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka w Wielkim Rychnowie Parafia pod wezwaniem św. Mikołaja Biskupa Polski Związek Emerytów Rencistów i Inwalidów Oddział Rejonowy Centrum Rekreacji i Sportu w Kowalewie Pomorskim Gmina Papieska Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna sp. z o.o. Gazeta Powiatu Golubsko-Dobrzyńskiego 27.06.2017
Z ostatniej chwili arrow Z ostatniej chwili arrow "Tydzień Polski - Śladami Oskara Kolberga" w Szkole Podstawowej w Wielkiej Łące

Punkt Potwierdzania Profilu Zaufanego

AGRO-FARMA TARGI ROLNICZE w Kowalewie

Budowa Pływalni w Kowalewie Pomorskim

Nowe zasady gospodarowania odpadami komunalnymi

BUDOWA BUDYNKU URZĘDU

www.zwiedzajkraj.pl

Kowalewo Pomorskie zaproszono do współpracy przy organizacji Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016

Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego Kowalewo Pomorskie

Ostatnio wprowadzone

"Tydzień Polski - Śladami Oskara Kolberga" w Szkole Podstawowej w Wielkiej Łące Drukuj
Wpisał: Justyna Rutkowska, Anna Kuźniar   
06.05.2014

26.jpgW dniach od 7-11 kwietnia 2014 roku w Szkole Podstawowej Wielkiej Łące odbył się TYDZIEŃ POLSKI- ŚLADAMI OSKARA KOLBERGA. Projekt miał na celu upowszechnianie dziedzictwa kulturowego Polski, rozbudzanie i rozwijanie indywidualnych zainteresowań uczniów oraz integrację środowiska wiejskiego.

Każdy dzień projektu był dobrze zaplanowany. Uczniowie pod opieką nauczycieli uczestniczyli w szeregu spotkań i zajęć, które miały na celu rozbudzić w nich szacunek do dokonań minionych pokoleń.

W pracę włączyła się czynnie biblioteka szkolna. Pani Grażyna Bruchlej przygotowała dla uczniów m.in. wystawę pt. „Oskar Kolberg- życie i działalność".

W poniedziałek naszą szkołę odwiedził rzeźbiarz p. Włodzimierz Hass. Wprowadził uczniów w arkana wykonywanego przez siebie zawodu. Mieliśmy również okazję obejrzeć jego dzieła.

4.jpg

Uczniowie z zainteresowaniem przyglądali się pracy rzeźbiarza. Część z nich spróbowało nawet swoich sił wykonując rzeźby z mydła.

5.jpg

Większość narzędzi pan Stanisław wykonuje sam.

Przez cały tydzień na sali gimnastycznej udostępniona dla uczniów i społeczności lokalnej była wystawa pt. Pszczelarstwo. Eksponaty zostały udostępnione przez pana Michała Czerwińskiego, mieszkańca naszej gminy. Był on naszym gościem we wtorek.

9.jpg

Opowiedział nam wiele ciekawostek dotyczących historii bartnictwa i pszczelarstwa. Zdjęcia i przygotowana przez niego prezentacja pozwoliły lepiej poznać życie pszczół i pracę pszczelarza oraz jej  znaczenie dla  społeczeństwa i środowiska. Dzieci w wielkim skupieniu słuchały jego opowieści.

7.jpg

W specjalnej kasetce mogliśmy zobaczyć także prawdziwe pszczoły. Trudno uwierzyć, że podczas spotkania z panem Czerwińskim na sali wypełnionej prawie setką dzieci,  słychać było tylko pszczoły.

6.jpg

Spotkanie zakończyliśmy słodkim poczęstunkiem, waflem posmarowanym miodem. (Kleiły się ręce i uśmiechnięte buzie dzieci.)

Także we wtorek, uczniowie i ich rodzice mieli możliwość wykonać własnoręcznie palmę wielkanocną. Warsztaty prowadziła pani Danuta Płuciennik -Dębińska.

 10.jpg
 12.jpg
 11.jpg

Na warsztaty bardzo licznie przyszli mieszkańcy naszej gminy.

W  środę  nikt nie  słyszał  dzwonka   wzywającego na lekcje. Podczas  przerw, uczniowie pod okiem nauczycieli, poznawali zabawy  naszych  babć i dziadków. Chętnych  do  zabawy  było wielu.

13.jpg
 14.jpg

Wszystkim dopisywał  dobry humor! Największym powodzeniem cieszyła się gra w klasy.

W środę odbyło się spotkanie pt. „Wspomnienia z dzieciństwa". Uczestnikami byli uczniowie klas V-VI. Mieli okazję poznać panią Annę Osmańską- byłą więźniarkę Obozu Pracy w Potulicach.

15.jpg

Ze łzami w oczach opowiedziała nam historię swojego dzieciństwa, przerwanego wybuchem II wojny światowej. Przedstawiła losy swojej rodziny, a także wspominała pobyt w Obozie Pracy w Potulicach. Spotkanie było bardzo wzruszające. Pani Anna prosiła, aby uczniowie zapamiętali słowa:  „NIGDY WIĘCEJ WOJNY!", jako wskazówkę na całe ich dorosłe życie.

W czwartek bardzo licznie zebraliśmy się na warsztatach  tworzenia origami modułowego oraz zdobienia jajek ze styropianu. Warsztaty prowadziła pani Teresa Półgensek.
18.jpg

Wyposażeni w kolorowe papiery, tasiemki,  brokaty, cekiny i klej  zabraliśmy się do pracy.

17.jpg

Prace pani Teresy Półgensek.

16.jpg
 19.jpg

Tego dnia mieliśmy okazję obejrzeć wystawę haftu krzyżykowego i richelieu, połączoną z pokazem pracy  pani Ewy Marunowskiej.

  20.jpg

Wszyscy czekaliśmy na piątek, gdyż był to dzień kulinarny. Dzięki hojności rodzin dzieci, które podzieliły się z nami skarbami swoich piwniczek i spiżarni, mogliśmy rozkoszować się wspaniałymi smakami.

A było czego kosztować...

  24.jpg

Także w piątek naszą szkołę odwiedziła pani Stanisława Kardas, malarka. Artystka opowiedziała, jak powstają jej prace plastyczne na desce i płótnie oraz jakich narzędzi i przyborów używa do tworzenia swoich artystycznych dzieł. Uczestnicy dużo dowiedzieli się  o  znaczeniu barw. Wszyscy wzbogaciliśmy swoją wiedzę o nowe pojęcia  i możliwości plastyczne.

 25.jpg
 26.jpg
 27.jpg
 28.jpg

Prace pani Stanisławy Kardas.

Tego dnia odwiedził nas również pan burmistrz Andrzej Grabowski, który wspólnie z całą społecznością szkolną zasadził klon o imieniu   „Oskar".

 21.jpg
 22.jpg
 23.jpg

Warto dodać, że do pomocy w realizacji projektu włączyli się wszyscy nauczyciele, pracownicy szkoły oraz uczniowie i ich rodzice, za co serdecznie dziękujemy.

Nasz projekt spotkał się z dużym zainteresowaniem zarówno uczniów jak i ich rodziców (wystawa i warsztaty były otwarte dla środowiska lokalnego). Uczniowie uczestniczyli w zorganizowanych dla nich zajęciach  i zabawach bardzo chętnie, poświęcając przerwy międzylekcyjne i swój wolny czas. Widząc zaciekawione i uśmiechnięte buzie naszych uczniów, odczuwaliśmy satysfakcję.    

Organizatorzy

Justyna Rutkowska i Anna Kuźniar

Więcej zdjęć i szczegółów dotyczących projektu znaleźć można na stronie internetowej Szkoły Podstawowej w Wielkiej Łące.

http://spwielkalaka.kowalewopomorskie.pl

 
© Urząd Miejski w Kowalewie Pomorskim. Uwaga: Korzystamy z cookies. Zapoznaj się z zasadami!