Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego Kowalewo Pomorskie Przejrzysta Polska MGOK KOWALEWO POM S.P. Kowalewo Pom. GONIEC KOWALEWSKI Szkoła Podstawowa w Wielkiej Łące PUBLICZNE GIMNAZJUM w KOWALEWIE POM. Konwent Burmistrzów Orlik 2012 Gmina Kowalewo Pomorskie Koło Polskiego Związku Wędkarskiego w Kowalewie Pomorskim Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania 'Dolina Drwęcy' Przedszkole Publiczne w Kowalewie Pomorskim Szkoła Podstawowa im. Wojska Polskiego w Pluskowęsach Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka w Wielkim Rychnowie Parafia pod wezwaniem św. Mikołaja Biskupa Polski Związek Emerytów Rencistów i Inwalidów Oddział Rejonowy Centrum Rekreacji i Sportu w Kowalewie Pomorskim Gmina Papieska Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna sp. z o.o. Gazeta Powiatu Golubsko-Dobrzyńskiego 19.03.2018
Z ostatniej chwili arrow Z ostatniej chwili arrow "Tydzień Polski - Śladami Oskara Kolberga" w Szkole Podstawowej w Wielkiej Łące

Punkt Potwierdzania Profilu Zaufanego

AGRO-FARMA TARGI ROLNICZE w Kowalewie

Budowa Pływalni w Kowalewie Pomorskim

Nowe zasady gospodarowania odpadami komunalnymi

BUDOWA BUDYNKU URZĘDU

www.zwiedzajkraj.pl

Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego Kowalewo Pomorskie

Ostatnio wprowadzone

"Tydzień Polski - Śladami Oskara Kolberga" w Szkole Podstawowej w Wielkiej Łące Drukuj
Wpisał: Justyna Rutkowska, Anna Kuźniar   
06.05.2014

26.jpgW dniach od 7-11 kwietnia 2014 roku w Szkole Podstawowej Wielkiej Łące odbył się TYDZIEŃ POLSKI- ŚLADAMI OSKARA KOLBERGA. Projekt miał na celu upowszechnianie dziedzictwa kulturowego Polski, rozbudzanie i rozwijanie indywidualnych zainteresowań uczniów oraz integrację środowiska wiejskiego.

Każdy dzień projektu był dobrze zaplanowany. Uczniowie pod opieką nauczycieli uczestniczyli w szeregu spotkań i zajęć, które miały na celu rozbudzić w nich szacunek do dokonań minionych pokoleń.

W pracę włączyła się czynnie biblioteka szkolna. Pani Grażyna Bruchlej przygotowała dla uczniów m.in. wystawę pt. „Oskar Kolberg- życie i działalność".

W poniedziałek naszą szkołę odwiedził rzeźbiarz p. Włodzimierz Hass. Wprowadził uczniów w arkana wykonywanego przez siebie zawodu. Mieliśmy również okazję obejrzeć jego dzieła.

4.jpg

Uczniowie z zainteresowaniem przyglądali się pracy rzeźbiarza. Część z nich spróbowało nawet swoich sił wykonując rzeźby z mydła.

5.jpg

Większość narzędzi pan Stanisław wykonuje sam.

Przez cały tydzień na sali gimnastycznej udostępniona dla uczniów i społeczności lokalnej była wystawa pt. Pszczelarstwo. Eksponaty zostały udostępnione przez pana Michała Czerwińskiego, mieszkańca naszej gminy. Był on naszym gościem we wtorek.

9.jpg

Opowiedział nam wiele ciekawostek dotyczących historii bartnictwa i pszczelarstwa. Zdjęcia i przygotowana przez niego prezentacja pozwoliły lepiej poznać życie pszczół i pracę pszczelarza oraz jej  znaczenie dla  społeczeństwa i środowiska. Dzieci w wielkim skupieniu słuchały jego opowieści.

7.jpg

W specjalnej kasetce mogliśmy zobaczyć także prawdziwe pszczoły. Trudno uwierzyć, że podczas spotkania z panem Czerwińskim na sali wypełnionej prawie setką dzieci,  słychać było tylko pszczoły.

6.jpg

Spotkanie zakończyliśmy słodkim poczęstunkiem, waflem posmarowanym miodem. (Kleiły się ręce i uśmiechnięte buzie dzieci.)

Także we wtorek, uczniowie i ich rodzice mieli możliwość wykonać własnoręcznie palmę wielkanocną. Warsztaty prowadziła pani Danuta Płuciennik -Dębińska.

 10.jpg
 12.jpg
 11.jpg

Na warsztaty bardzo licznie przyszli mieszkańcy naszej gminy.

W  środę  nikt nie  słyszał  dzwonka   wzywającego na lekcje. Podczas  przerw, uczniowie pod okiem nauczycieli, poznawali zabawy  naszych  babć i dziadków. Chętnych  do  zabawy  było wielu.

13.jpg
 14.jpg

Wszystkim dopisywał  dobry humor! Największym powodzeniem cieszyła się gra w klasy.

W środę odbyło się spotkanie pt. „Wspomnienia z dzieciństwa". Uczestnikami byli uczniowie klas V-VI. Mieli okazję poznać panią Annę Osmańską- byłą więźniarkę Obozu Pracy w Potulicach.

15.jpg

Ze łzami w oczach opowiedziała nam historię swojego dzieciństwa, przerwanego wybuchem II wojny światowej. Przedstawiła losy swojej rodziny, a także wspominała pobyt w Obozie Pracy w Potulicach. Spotkanie było bardzo wzruszające. Pani Anna prosiła, aby uczniowie zapamiętali słowa:  „NIGDY WIĘCEJ WOJNY!", jako wskazówkę na całe ich dorosłe życie.

W czwartek bardzo licznie zebraliśmy się na warsztatach  tworzenia origami modułowego oraz zdobienia jajek ze styropianu. Warsztaty prowadziła pani Teresa Półgensek.
18.jpg

Wyposażeni w kolorowe papiery, tasiemki,  brokaty, cekiny i klej  zabraliśmy się do pracy.

17.jpg

Prace pani Teresy Półgensek.

16.jpg
 19.jpg

Tego dnia mieliśmy okazję obejrzeć wystawę haftu krzyżykowego i richelieu, połączoną z pokazem pracy  pani Ewy Marunowskiej.

  20.jpg

Wszyscy czekaliśmy na piątek, gdyż był to dzień kulinarny. Dzięki hojności rodzin dzieci, które podzieliły się z nami skarbami swoich piwniczek i spiżarni, mogliśmy rozkoszować się wspaniałymi smakami.

A było czego kosztować...

  24.jpg

Także w piątek naszą szkołę odwiedziła pani Stanisława Kardas, malarka. Artystka opowiedziała, jak powstają jej prace plastyczne na desce i płótnie oraz jakich narzędzi i przyborów używa do tworzenia swoich artystycznych dzieł. Uczestnicy dużo dowiedzieli się  o  znaczeniu barw. Wszyscy wzbogaciliśmy swoją wiedzę o nowe pojęcia  i możliwości plastyczne.

 25.jpg
 26.jpg
 27.jpg
 28.jpg

Prace pani Stanisławy Kardas.

Tego dnia odwiedził nas również pan burmistrz Andrzej Grabowski, który wspólnie z całą społecznością szkolną zasadził klon o imieniu   „Oskar".

 21.jpg
 22.jpg
 23.jpg

Warto dodać, że do pomocy w realizacji projektu włączyli się wszyscy nauczyciele, pracownicy szkoły oraz uczniowie i ich rodzice, za co serdecznie dziękujemy.

Nasz projekt spotkał się z dużym zainteresowaniem zarówno uczniów jak i ich rodziców (wystawa i warsztaty były otwarte dla środowiska lokalnego). Uczniowie uczestniczyli w zorganizowanych dla nich zajęciach  i zabawach bardzo chętnie, poświęcając przerwy międzylekcyjne i swój wolny czas. Widząc zaciekawione i uśmiechnięte buzie naszych uczniów, odczuwaliśmy satysfakcję.    

Organizatorzy

Justyna Rutkowska i Anna Kuźniar

Więcej zdjęć i szczegółów dotyczących projektu znaleźć można na stronie internetowej Szkoły Podstawowej w Wielkiej Łące.

http://spwielkalaka.kowalewopomorskie.pl

 
© Urząd Miejski w Kowalewie Pomorskim. Uwaga: Korzystamy z cookies. Zapoznaj się z zasadami!