Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego Kowalewo Pomorskie Przejrzysta Polska MGOK KOWALEWO POM S.P. Kowalewo Pom. GONIEC KOWALEWSKI Szkoła Podstawowa w Wielkiej Łące PUBLICZNE GIMNAZJUM w KOWALEWIE POM. Konwent Burmistrzów Orlik 2012 Gmina Kowalewo Pomorskie Koło Polskiego Związku Wędkarskiego w Kowalewie Pomorskim Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania 'Dolina Drwęcy' Przedszkole Publiczne w Kowalewie Pomorskim Szkoła Podstawowa im. Wojska Polskiego w Pluskowęsach Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka w Wielkim Rychnowie Parafia pod wezwaniem św. Mikołaja Biskupa Polski Związek Emerytów Rencistów i Inwalidów Oddział Rejonowy Centrum Rekreacji i Sportu w Kowalewie Pomorskim Gmina Papieska Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna sp. z o.o. Gazeta Powiatu Golubsko-Dobrzyńskiego 21.07.2017
Z ostatniej chwili arrow Z ostatniej chwili arrow PODSUMOWANIE WYMIANY SZKÓŁ IM. JANA PAWŁA II KOWALEWO POMORSKIE - SOMONINO 2014

Punkt Potwierdzania Profilu Zaufanego

AGRO-FARMA TARGI ROLNICZE w Kowalewie

Budowa Pływalni w Kowalewie Pomorskim

Nowe zasady gospodarowania odpadami komunalnymi

BUDOWA BUDYNKU URZĘDU

www.zwiedzajkraj.pl

Kowalewo Pomorskie zaproszono do współpracy przy organizacji Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016

Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego Kowalewo Pomorskie

Ostatnio wprowadzone

PODSUMOWANIE WYMIANY SZKÓŁ IM. JANA PAWŁA II KOWALEWO POMORSKIE - SOMONINO 2014 Drukuj
Wpisał: Ewa Nowak, Anna Górna, Monika Lüdtke   
16.05.2014
small.jpgW dniach 7-9 maja gościliśmy w naszej szkole grupę 21 uczniów oraz 4 opiekunów z zaprzyjaźnionego gimnazjum w Somoninie. Przyjazd młodzieży i nauczycieli odbył się w ramach wymiany szkół im. Jana Pawła II, zapoczątkowanej w 2009 roku, kiedy to podjęliśmy współpracę  z gimnazjum w Sycowie. Przypomnijmy, że w ubiegłym roku w czerwcu to my udaliśmy się z wizytą do Somonina na Kaszubach, gdzie przyjęto nas niezwykle serdecznie i zorganizowano dla nas wiele atrakcji w postaci występów, wycieczek i spotkań.

W tym roku, zgodnie z ustaleniami, przedstawiciele społeczności Gimnazjum Publicznego im. Jana Pawła II w Somoninie z panią dyrektor Jolantą Bociańską, panem wicedyrektorem Mirosławem Wyszeckim oraz koordynatorkami wymiany panią Elżbietą Mateja i panią Ewą Litwin przyjechali do Kowalewa Pomorskiego, aby poznać naszą szkołę, miasteczko i region. 

Goście zawitali do nas w środę, 7 maja około godziny 10-tej. Tu przywitali ich nasi uczniowie („wymianowicze") oraz pani dyrektor Renata Faluta-Kaszubowska, ksiądz Marek i organizatorzy wymiany z ramienia naszego gimnazjum. Tym samym rozpoczęła się dla wszystkich trzydniowa przygoda, podczas której przyjezdni poznawali naszą małą ojczyznę, a my staraliśmy się jak najlepiej zaprezentować szkołę i pokazać podejmowane tu projekty i inicjatywy.

Już pierwszego dnia uczniowie i nauczyciele z Somonina obejrzeli występ szkolnej grupy tanecznej pod kierunkiem pani Moniki Koniecznej. Grupa teatralna „Rekwizyt" pod czujnym okiem pani Agnieszki Kilińskiej-Piotrkowskiej wystawiła specjalnie dla wszystkich uczestników wymiany „Legendę o Kowalewie". Był to idealny wstęp do lekcji otwartej w terenie, na którą zaprosiły gości pani Marzanna Okrucińska i pani Magdalena Urbańska. To jeszcze nie koniec wrażeń artystycznych, ponieważ specjalnie z okazji wymiany godzinny koncert zagrał dla wszystkich nasz szkolny zespół The Cover Band z opiekunką panią Martą Mozal. Następny punkt programu to zwiedzanie gimnazjum, a na finał zaproponowano uczniom, jak i opiekunom, sesję zdjęciową w strojach z naszej szklonej sali teatralnej. W rolę fotografa wcieliła się pani Monika Lüdtke.

Drugiego dnia wizyty goście zaproszeni zostali na jubileuszowy XX Gminny Konkurs Historyczny. Oprócz dopingowania rywalizującym w konkursie drużynom, obejrzeli tu występ wojów z Agencji Widowisk Historycznych „Arkona" oraz zwiedzili Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury. W południe wszyscy udali się do Parku 730-lecia, gdzie z okazji 69 rocznicy zakończenia II wojny światowej oddano hołd poległym. Ważnym punktem programu wizyty było tego dnia również spotkanie z burmistrzem miasta panem Andrzejem Grabowskim. Odbyło się ono w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury, gdzie dla uczestników wymiany przygotowano słodki poczęstunek. Po południu przyszedł czas na wycieczkę. Zaproponowaliśmy gościom wyjazd do Szafarni, Golubia-Dobrzynia i Karbówka. Po długim zwiedzaniu i powrocie do szkoły czekał na wszystkich ciepły posiłek i ognisko, przy którym pieczono kiełbaski i śpiewano piosenki, nawet te kaszubskie.

9 maja to ostatni dzień wymiany. Rano uczniowie zaproszeni zostali do udziału w lekcjach otwartych przygotowanych przez naszych nauczycieli. Młodzież z Somonina udała się na matematykę do pani Justyny Sankiewicz, na język polski do pana Dawida Nieczypora, na język niemiecki do pana Marcina Rybackiego i na biologię, którą poprowadziła pani Julia Baranowska. Jedna lekcja to tylko 45 minut, a plan zajęć był tego dnia o wiele dłuższy. Tuż po przerwie, wszyscy „wymianowicze" na zmianę wzięli udział w trzech typach zajęć. Były to warsztaty teatralne poprowadzone przez panią Agnieszkę Kilińską-Piotrkowską, warsztaty taneczne, na których odetchnąć nie pozwoliła nikomu pani Monika Konieczna oraz warsztaty telewizyjne, gdzie w roli prowadzącego wystąpiła pani Monika Lüdtke. Wszystkie zajęcia dla uczestników wymiany zakończyły się około południa. W czasie gdy uczniowie uczestniczyli w lekcjach otwartych i warsztatach, pani dyrektor Jolanta Bociańska, pan wicedyrektor Mirosław Wyszecki oraz nasza pani dyrektor Renata Faluta-Kaszubowska odwiedzili siostrę Monikę Gojtkowską, honorowego obywatela gminy Kowalewo Pomorskie. Dodajmy w tym miejscu, że siostra Monika pochodzi z Kaszub, stąd tematów do rozmów było nieskończenie wiele.

Nadszedł czas na podsumowanie trzydniowego pobytu w Kowalewie i pożegnanie. Wszyscy zebraliśmy się na szkolnym łączniku, a przegląd zdjęć ze wspólnie spędzonych chwil pozwolił na wstępną refleksję i wnioski. Oj, jak wiele można zdziałać w tak krótkim czasie! Ile pozytywnych emocji wzbudziły prezentowane fotografie... Wszyscy, zarówno nauczyciele, jak i uczniowie zgodnie potwierdzili, że ta  wymiana to niesamowity czas, w którym każdy znalazł coś dla siebie. To chwile nauki, zdobywania nowych doświadczeń, a także poznawania niezwykłych ludzi, których zapamięta się na zawsze. Uczniowie rozstawali się z uśmiechami na ustach, ale i ze łzami w oczach. Te pierwsze to wyraz zadowolenia z przeżytych wspólnie chwil, te drugie to żal, że już trzeba się pożegnać. Uczniowie i opiekunowie z Somonina wyjechali w drogę powrotną na Kaszuby pozostawiając po sobie bardzo miłe wrażenia i wspomnienia. Nasza młodzież z kolei udowodniła, że potrafi stanąć na wysokości zadania! Wymiana Szkół im. Jana Pawła II Kowalewo Pomorskie -Somonino 2014 zakończyła się sukcesem.

Nie sposób wymienić wszystkie osoby i instytucje zaangażowane w organizację wymiany szkół. W imieniu szkolnych koordynatorów przedsięwzięcia pragnę serdecznie podziękować wszystkim, którzy wspierali nas w przygotowaniu wizyty oraz przyjęciu gości z Somonina. Dzięki Państwa wysiłkom i pomocy pobyt przedstawicieli społeczności Gimnazjum Publicznego im. Jana Pawła II w Somoninie w naszym miasteczku był wyjątkowo udany. DZIĘKUJEMY!!!

 1.jpg
 2.jpg

 

 
© Urząd Miejski w Kowalewie Pomorskim. Uwaga: Korzystamy z cookies. Zapoznaj się z zasadami!