Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego Kowalewo Pomorskie Przejrzysta Polska MGOK KOWALEWO POM S.P. Kowalewo Pom. GONIEC KOWALEWSKI Szkoła Podstawowa w Wielkiej Łące PUBLICZNE GIMNAZJUM w KOWALEWIE POM. Konwent Burmistrzów Orlik 2012 Gmina Kowalewo Pomorskie Koło Polskiego Związku Wędkarskiego w Kowalewie Pomorskim Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania 'Dolina Drwęcy' Przedszkole Publiczne w Kowalewie Pomorskim Szkoła Podstawowa im. Wojska Polskiego w Pluskowęsach Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka w Wielkim Rychnowie Parafia pod wezwaniem św. Mikołaja Biskupa Polski Związek Emerytów Rencistów i Inwalidów Oddział Rejonowy Centrum Rekreacji i Sportu w Kowalewie Pomorskim Gmina Papieska Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna sp. z o.o. Gazeta Powiatu Golubsko-Dobrzyńskiego 18.02.2018
Z ostatniej chwili arrow Z ostatniej chwili arrow PODSUMOWANIE WYMIANY SZKÓŁ IM. JANA PAWŁA II KOWALEWO POMORSKIE - SOMONINO 2014

Punkt Potwierdzania Profilu Zaufanego

AGRO-FARMA TARGI ROLNICZE w Kowalewie

Budowa Pływalni w Kowalewie Pomorskim

Nowe zasady gospodarowania odpadami komunalnymi

BUDOWA BUDYNKU URZĘDU

www.zwiedzajkraj.pl

Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego Kowalewo Pomorskie

Ostatnio wprowadzone

PODSUMOWANIE WYMIANY SZKÓŁ IM. JANA PAWŁA II KOWALEWO POMORSKIE - SOMONINO 2014 Drukuj
Wpisał: Ewa Nowak, Anna Górna, Monika Lüdtke   
16.05.2014
small.jpgW dniach 7-9 maja gościliśmy w naszej szkole grupę 21 uczniów oraz 4 opiekunów z zaprzyjaźnionego gimnazjum w Somoninie. Przyjazd młodzieży i nauczycieli odbył się w ramach wymiany szkół im. Jana Pawła II, zapoczątkowanej w 2009 roku, kiedy to podjęliśmy współpracę  z gimnazjum w Sycowie. Przypomnijmy, że w ubiegłym roku w czerwcu to my udaliśmy się z wizytą do Somonina na Kaszubach, gdzie przyjęto nas niezwykle serdecznie i zorganizowano dla nas wiele atrakcji w postaci występów, wycieczek i spotkań.

W tym roku, zgodnie z ustaleniami, przedstawiciele społeczności Gimnazjum Publicznego im. Jana Pawła II w Somoninie z panią dyrektor Jolantą Bociańską, panem wicedyrektorem Mirosławem Wyszeckim oraz koordynatorkami wymiany panią Elżbietą Mateja i panią Ewą Litwin przyjechali do Kowalewa Pomorskiego, aby poznać naszą szkołę, miasteczko i region. 

Goście zawitali do nas w środę, 7 maja około godziny 10-tej. Tu przywitali ich nasi uczniowie („wymianowicze") oraz pani dyrektor Renata Faluta-Kaszubowska, ksiądz Marek i organizatorzy wymiany z ramienia naszego gimnazjum. Tym samym rozpoczęła się dla wszystkich trzydniowa przygoda, podczas której przyjezdni poznawali naszą małą ojczyznę, a my staraliśmy się jak najlepiej zaprezentować szkołę i pokazać podejmowane tu projekty i inicjatywy.

Już pierwszego dnia uczniowie i nauczyciele z Somonina obejrzeli występ szkolnej grupy tanecznej pod kierunkiem pani Moniki Koniecznej. Grupa teatralna „Rekwizyt" pod czujnym okiem pani Agnieszki Kilińskiej-Piotrkowskiej wystawiła specjalnie dla wszystkich uczestników wymiany „Legendę o Kowalewie". Był to idealny wstęp do lekcji otwartej w terenie, na którą zaprosiły gości pani Marzanna Okrucińska i pani Magdalena Urbańska. To jeszcze nie koniec wrażeń artystycznych, ponieważ specjalnie z okazji wymiany godzinny koncert zagrał dla wszystkich nasz szkolny zespół The Cover Band z opiekunką panią Martą Mozal. Następny punkt programu to zwiedzanie gimnazjum, a na finał zaproponowano uczniom, jak i opiekunom, sesję zdjęciową w strojach z naszej szklonej sali teatralnej. W rolę fotografa wcieliła się pani Monika Lüdtke.

Drugiego dnia wizyty goście zaproszeni zostali na jubileuszowy XX Gminny Konkurs Historyczny. Oprócz dopingowania rywalizującym w konkursie drużynom, obejrzeli tu występ wojów z Agencji Widowisk Historycznych „Arkona" oraz zwiedzili Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury. W południe wszyscy udali się do Parku 730-lecia, gdzie z okazji 69 rocznicy zakończenia II wojny światowej oddano hołd poległym. Ważnym punktem programu wizyty było tego dnia również spotkanie z burmistrzem miasta panem Andrzejem Grabowskim. Odbyło się ono w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury, gdzie dla uczestników wymiany przygotowano słodki poczęstunek. Po południu przyszedł czas na wycieczkę. Zaproponowaliśmy gościom wyjazd do Szafarni, Golubia-Dobrzynia i Karbówka. Po długim zwiedzaniu i powrocie do szkoły czekał na wszystkich ciepły posiłek i ognisko, przy którym pieczono kiełbaski i śpiewano piosenki, nawet te kaszubskie.

9 maja to ostatni dzień wymiany. Rano uczniowie zaproszeni zostali do udziału w lekcjach otwartych przygotowanych przez naszych nauczycieli. Młodzież z Somonina udała się na matematykę do pani Justyny Sankiewicz, na język polski do pana Dawida Nieczypora, na język niemiecki do pana Marcina Rybackiego i na biologię, którą poprowadziła pani Julia Baranowska. Jedna lekcja to tylko 45 minut, a plan zajęć był tego dnia o wiele dłuższy. Tuż po przerwie, wszyscy „wymianowicze" na zmianę wzięli udział w trzech typach zajęć. Były to warsztaty teatralne poprowadzone przez panią Agnieszkę Kilińską-Piotrkowską, warsztaty taneczne, na których odetchnąć nie pozwoliła nikomu pani Monika Konieczna oraz warsztaty telewizyjne, gdzie w roli prowadzącego wystąpiła pani Monika Lüdtke. Wszystkie zajęcia dla uczestników wymiany zakończyły się około południa. W czasie gdy uczniowie uczestniczyli w lekcjach otwartych i warsztatach, pani dyrektor Jolanta Bociańska, pan wicedyrektor Mirosław Wyszecki oraz nasza pani dyrektor Renata Faluta-Kaszubowska odwiedzili siostrę Monikę Gojtkowską, honorowego obywatela gminy Kowalewo Pomorskie. Dodajmy w tym miejscu, że siostra Monika pochodzi z Kaszub, stąd tematów do rozmów było nieskończenie wiele.

Nadszedł czas na podsumowanie trzydniowego pobytu w Kowalewie i pożegnanie. Wszyscy zebraliśmy się na szkolnym łączniku, a przegląd zdjęć ze wspólnie spędzonych chwil pozwolił na wstępną refleksję i wnioski. Oj, jak wiele można zdziałać w tak krótkim czasie! Ile pozytywnych emocji wzbudziły prezentowane fotografie... Wszyscy, zarówno nauczyciele, jak i uczniowie zgodnie potwierdzili, że ta  wymiana to niesamowity czas, w którym każdy znalazł coś dla siebie. To chwile nauki, zdobywania nowych doświadczeń, a także poznawania niezwykłych ludzi, których zapamięta się na zawsze. Uczniowie rozstawali się z uśmiechami na ustach, ale i ze łzami w oczach. Te pierwsze to wyraz zadowolenia z przeżytych wspólnie chwil, te drugie to żal, że już trzeba się pożegnać. Uczniowie i opiekunowie z Somonina wyjechali w drogę powrotną na Kaszuby pozostawiając po sobie bardzo miłe wrażenia i wspomnienia. Nasza młodzież z kolei udowodniła, że potrafi stanąć na wysokości zadania! Wymiana Szkół im. Jana Pawła II Kowalewo Pomorskie -Somonino 2014 zakończyła się sukcesem.

Nie sposób wymienić wszystkie osoby i instytucje zaangażowane w organizację wymiany szkół. W imieniu szkolnych koordynatorów przedsięwzięcia pragnę serdecznie podziękować wszystkim, którzy wspierali nas w przygotowaniu wizyty oraz przyjęciu gości z Somonina. Dzięki Państwa wysiłkom i pomocy pobyt przedstawicieli społeczności Gimnazjum Publicznego im. Jana Pawła II w Somoninie w naszym miasteczku był wyjątkowo udany. DZIĘKUJEMY!!!

 1.jpg
 2.jpg

 

 
© Urząd Miejski w Kowalewie Pomorskim. Uwaga: Korzystamy z cookies. Zapoznaj się z zasadami!