Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego Kowalewo Pomorskie Przejrzysta Polska MGOK KOWALEWO POM S.P. Kowalewo Pom. GONIEC KOWALEWSKI Szkoła Podstawowa w Wielkiej Łące PUBLICZNE GIMNAZJUM w KOWALEWIE POM. Konwent Burmistrzów Orlik 2012 Gmina Kowalewo Pomorskie Koło Polskiego Związku Wędkarskiego w Kowalewie Pomorskim Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania 'Dolina Drwęcy' Przedszkole Publiczne w Kowalewie Pomorskim Szkoła Podstawowa im. Wojska Polskiego w Pluskowęsach Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka w Wielkim Rychnowie Parafia pod wezwaniem św. Mikołaja Biskupa Polski Związek Emerytów Rencistów i Inwalidów Oddział Rejonowy Centrum Rekreacji i Sportu w Kowalewie Pomorskim Gmina Papieska Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna sp. z o.o. Gazeta Powiatu Golubsko-Dobrzyńskiego 23.06.2017
Z ostatniej chwili arrow Z ostatniej chwili arrow 200 lat pani Pelagio

Punkt Potwierdzania Profilu Zaufanego

AGRO-FARMA TARGI ROLNICZE w Kowalewie

Budowa Pływalni w Kowalewie Pomorskim

Nowe zasady gospodarowania odpadami komunalnymi

BUDOWA BUDYNKU URZĘDU

www.zwiedzajkraj.pl

Kowalewo Pomorskie zaproszono do współpracy przy organizacji Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016

Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego Kowalewo Pomorskie

Ostatnio wprowadzone

200 lat pani Pelagio Drukuj
Wpisał: Karolina Kowalska   
29.05.2014

small.jpgNajstarsza mieszkanka gminy Kowalewo Pomorskie p. Pelagia Dąbrowska świętowała w dniu 28 maja br. setne urodziny. Był tort, rodzina, goście i życzenia. Na zaproszenie najbliższych jubilatce życzenia złożył Burmistrz Miasta Andrzej Grabowski, Przewodniczący Rady i jednocześnie sołtys wsi Pruska Łąka Jerzy Orłowski oraz kier. MGOPS Zyta Szymańska wraz z pracownikiem Iwoną Skonieczną. Specjalnie z tej okazji z Irlandii przyleciały wnuki i prawnuki. Był przedstawiciel ubezpieczyciela czyli KRUS. O jubilatce nie zapomnieli i życzenia przekazali również: wojewoda Ewa Mes i premier Donald Tusk.

Pani Pelagia urodziła się w Miliszewach, a w roku 1960 przeprowadziła się do Pruskiej Łąki. Wspólnie z mężem wychowała 3 córki i syna. Doczekała się 15 wnuków i 30 prawnuków. Przeżyła dramat dwóch wojen, biedy lat 50-tych i tragedii rodzinnych.

Mamusia praktycznie nie choruje. Nawet teraz sprawna umysłowo twierdzi, że nic ją nie boli. Dopiero kilka dni temu, pewnie z wrażenia na czekające ją przeżycia osłabła i musiała położyć się do łóżka. Zapewne za kilka dni wróci do formy- informowała gości córka Barbara Karpińska.

Życzę jubilatce kolejnych lat w zdrowiu i w otoczeniu kochającej rodziny. Podziwiam troskę i zaangażowanie najbliższych. Polityka senioralna państwa i gminy zmierza do zwiększenia konsolidacji między pokoleniami. Jest to ważne, szczególnie, że z badań statystycznych wynika iż z roku na rok grupa osób w wieku emerytalnym będzie się rozszerzać. Obecnie w strukturze społecznej jest  to 15%, natomiast w 2050 roku będzie to już 26% grupa osób. Musimy zatroszczyć się nie tylko o opiekę zdrowotną seniorów, ale również o ich potrzeby bezpieczeństwa, stabilizacji, rozwoju i dostępu do kultury..- informuje Burmistrz Miasta Andrzej Grabowski.

Pani Pelagia jest obecnie najstarszą mieszkanką w gminie. Od lat samorząd gminy każdego roku odwiedza osoby, które ukończyły 90 lat i składa im życzenia. Jest ich średnio 60 osób rocznie.

 1.jpg
 2.jpg
 3.jpg
 4.jpg
 
© Urząd Miejski w Kowalewie Pomorskim. Uwaga: Korzystamy z cookies. Zapoznaj się z zasadami!