Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego Kowalewo Pomorskie Przejrzysta Polska MGOK KOWALEWO POM S.P. Kowalewo Pom. GONIEC KOWALEWSKI Szkoła Podstawowa w Wielkiej Łące PUBLICZNE GIMNAZJUM w KOWALEWIE POM. Konwent Burmistrzów Orlik 2012 Gmina Kowalewo Pomorskie Koło Polskiego Związku Wędkarskiego w Kowalewie Pomorskim Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania 'Dolina Drwęcy' Przedszkole Publiczne w Kowalewie Pomorskim Szkoła Podstawowa im. Wojska Polskiego w Pluskowęsach Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka w Wielkim Rychnowie Parafia pod wezwaniem św. Mikołaja Biskupa Polski Związek Emerytów Rencistów i Inwalidów Oddział Rejonowy Centrum Rekreacji i Sportu w Kowalewie Pomorskim Gmina Papieska Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna sp. z o.o. Gazeta Powiatu Golubsko-Dobrzyńskiego 23.03.2018
Z ostatniej chwili arrow Z ostatniej chwili arrow 200 lat pani Pelagio

Punkt Potwierdzania Profilu Zaufanego

AGRO-FARMA TARGI ROLNICZE w Kowalewie

Budowa Pływalni w Kowalewie Pomorskim

Nowe zasady gospodarowania odpadami komunalnymi

BUDOWA BUDYNKU URZĘDU

www.zwiedzajkraj.pl

Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego Kowalewo Pomorskie

Ostatnio wprowadzone

200 lat pani Pelagio Drukuj
Wpisał: Karolina Kowalska   
29.05.2014

small.jpgNajstarsza mieszkanka gminy Kowalewo Pomorskie p. Pelagia Dąbrowska świętowała w dniu 28 maja br. setne urodziny. Był tort, rodzina, goście i życzenia. Na zaproszenie najbliższych jubilatce życzenia złożył Burmistrz Miasta Andrzej Grabowski, Przewodniczący Rady i jednocześnie sołtys wsi Pruska Łąka Jerzy Orłowski oraz kier. MGOPS Zyta Szymańska wraz z pracownikiem Iwoną Skonieczną. Specjalnie z tej okazji z Irlandii przyleciały wnuki i prawnuki. Był przedstawiciel ubezpieczyciela czyli KRUS. O jubilatce nie zapomnieli i życzenia przekazali również: wojewoda Ewa Mes i premier Donald Tusk.

Pani Pelagia urodziła się w Miliszewach, a w roku 1960 przeprowadziła się do Pruskiej Łąki. Wspólnie z mężem wychowała 3 córki i syna. Doczekała się 15 wnuków i 30 prawnuków. Przeżyła dramat dwóch wojen, biedy lat 50-tych i tragedii rodzinnych.

Mamusia praktycznie nie choruje. Nawet teraz sprawna umysłowo twierdzi, że nic ją nie boli. Dopiero kilka dni temu, pewnie z wrażenia na czekające ją przeżycia osłabła i musiała położyć się do łóżka. Zapewne za kilka dni wróci do formy- informowała gości córka Barbara Karpińska.

Życzę jubilatce kolejnych lat w zdrowiu i w otoczeniu kochającej rodziny. Podziwiam troskę i zaangażowanie najbliższych. Polityka senioralna państwa i gminy zmierza do zwiększenia konsolidacji między pokoleniami. Jest to ważne, szczególnie, że z badań statystycznych wynika iż z roku na rok grupa osób w wieku emerytalnym będzie się rozszerzać. Obecnie w strukturze społecznej jest  to 15%, natomiast w 2050 roku będzie to już 26% grupa osób. Musimy zatroszczyć się nie tylko o opiekę zdrowotną seniorów, ale również o ich potrzeby bezpieczeństwa, stabilizacji, rozwoju i dostępu do kultury..- informuje Burmistrz Miasta Andrzej Grabowski.

Pani Pelagia jest obecnie najstarszą mieszkanką w gminie. Od lat samorząd gminy każdego roku odwiedza osoby, które ukończyły 90 lat i składa im życzenia. Jest ich średnio 60 osób rocznie.

 1.jpg
 2.jpg
 3.jpg
 4.jpg
 
© Urząd Miejski w Kowalewie Pomorskim. Uwaga: Korzystamy z cookies. Zapoznaj się z zasadami!