Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego Kowalewo Pomorskie Przejrzysta Polska MGOK KOWALEWO POM S.P. Kowalewo Pom. GONIEC KOWALEWSKI Szkoła Podstawowa w Wielkiej Łące PUBLICZNE GIMNAZJUM w KOWALEWIE POM. Konwent Burmistrzów Orlik 2012 Gmina Kowalewo Pomorskie Koło Polskiego Związku Wędkarskiego w Kowalewie Pomorskim Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania 'Dolina Drwęcy' Przedszkole Publiczne w Kowalewie Pomorskim Szkoła Podstawowa im. Wojska Polskiego w Pluskowęsach Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka w Wielkim Rychnowie Parafia pod wezwaniem św. Mikołaja Biskupa Polski Związek Emerytów Rencistów i Inwalidów Oddział Rejonowy Centrum Rekreacji i Sportu w Kowalewie Pomorskim Gmina Papieska Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna sp. z o.o. Gazeta Powiatu Golubsko-Dobrzyńskiego 18.02.2018
Z ostatniej chwili arrow Z ostatniej chwili arrow Zebranie w sołectwie Zapluskowęsy

Punkt Potwierdzania Profilu Zaufanego

AGRO-FARMA TARGI ROLNICZE w Kowalewie

Budowa Pływalni w Kowalewie Pomorskim

Nowe zasady gospodarowania odpadami komunalnymi

BUDOWA BUDYNKU URZĘDU

www.zwiedzajkraj.pl

Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego Kowalewo Pomorskie

Ostatnio wprowadzone

Zebranie w sołectwie Zapluskowęsy Drukuj
Wpisał: Karolina Kowalska   
29.05.2014

small.jpgMieszkańcy sołectwa Zapluskowęsy (gmina Kowalewo Pomorskie) uczestniczyli w zebraniu wiejskim w dniu 28 maja br. Wspólnie z sołtysem Janem Trzcińskim zaprosili Burmistrza Miasta Andrzeja Grabowskiego, aby omówić temat dowozu dzieci do szkół.

Od września na rok szkolny 2014/2015 tylko 6 dzieci z tej wsi spełnia ustawowe warunki i ma możliwość skorzystania z nieodpłatnego dowozu organizowanego przez samorząd. Ustawa zobowiązuje dowozić dzieci, które mieszkają w odległości powyżej 3km. i chodzą do klasy 0-4, natomiast uczniów klas V- VI i gimnazjum, którzy mają do domu powyżej 4km. Jednak Zapluskowęsy zamieszkuje więcej uczniów, którzy pomimo, że mieszkają w mniejszej odległości to również chcieliby być dowożeni, chociaż w jedna stronę rano. Ustawodawca dopuszcza takie rozwiązanie. Rodzice zadeklarowali za nich partycypowanie w kosztach wynajmu busa. Przez tę wieś biegnie bardzo ruchliwa i wąska droga powiatowa, która nie ma chodnika.

Burmistrz Miasta zadeklarował, że wzorem lat minionych samorząd jest przychylny, aby nieuprawnione dzieci jeździły busem, a ich rodzice partycypowali w kosztach. Przypomniał, że w ubiegłym roku, na 11 dzieci 5 zgłosiło się na dodatkowy dowóz. Z tej grupy po czasie wycofały się 4 osoby, co spowodowało pewne perturbacje logistyczne.  Po podziale klas w szkołach i ustaleniu planów lekcji zainteresowani rodzice muszą złożyć wnioski o dowóz. Głównym warunkiem dowozu osób nieuprawnionych będzie wybór rodzaju dowozu przez rodziców dzieci uprawnionych. Jeśli oni zadecydują, że wolą mieć zwrot środków za bilety autobusowe i sami będą dowozić, to samorząd nie będzie wynajmował busa. Natomiast jeśli rodzice wybiorą ubiegłoroczną formę wspólnego dowozu wówczas i dzieci nieuprawnione będą mogły z niej korzystać.- informował Burmistrz Andrzej Grabowski. -

Prowadzimy bardzo oszczędna gospodarkę i musimy patrzeć na wszystkie aspekty. Dowóz małej liczby dzieci, gdzie jedne zaczynają o 8.00, a inne o 10.00, natomiast kończą jedni o 12.00 a inni o 15.30 jest trudny do rozplanowania. Dowóz i odwóz jest tylko raz dziennie. Chcąc poprawić sytuację na ruchliwej trasie od 2007r. zabiegaliśmy o remont drogi Kowalewo- Wąbrzeźno. Obecnie inwestycja już trwa. Budowany również będzie w kilku etapach chodnik. Wszystko z myślą o bezpieczeństwie naszych dzieci.

Korzystając z licznego gremium Burmistrz Miasta omówił temat modernizacji dróg w sołectwie, prowadzonych inwestycji gminnych i zachęcił do korzystania z bogatego wachlarza imprez gminnych.

Mieszkańcy uskarżali się na hałas, jaki powoduje zlokalizowana na Martyńcu firma oraz na ruchliwe i niebezpieczne skrzyżowanie z ul. Odrodzenia.

 1.jpg
 2.jpg
 
© Urząd Miejski w Kowalewie Pomorskim. Uwaga: Korzystamy z cookies. Zapoznaj się z zasadami!