Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego Kowalewo Pomorskie Przejrzysta Polska MGOK KOWALEWO POM S.P. Kowalewo Pom. GONIEC KOWALEWSKI Szkoła Podstawowa w Wielkiej Łące PUBLICZNE GIMNAZJUM w KOWALEWIE POM. Konwent Burmistrzów Orlik 2012 Gmina Kowalewo Pomorskie Koło Polskiego Związku Wędkarskiego w Kowalewie Pomorskim Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania 'Dolina Drwęcy' Przedszkole Publiczne w Kowalewie Pomorskim Szkoła Podstawowa im. Wojska Polskiego w Pluskowęsach Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka w Wielkim Rychnowie Parafia pod wezwaniem św. Mikołaja Biskupa Polski Związek Emerytów Rencistów i Inwalidów Oddział Rejonowy Centrum Rekreacji i Sportu w Kowalewie Pomorskim Gmina Papieska Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna sp. z o.o. Gazeta Powiatu Golubsko-Dobrzyńskiego 25.03.2018
Z ostatniej chwili arrow Z ostatniej chwili arrow Monografia Kowalewa Pomorskiego

Punkt Potwierdzania Profilu Zaufanego

AGRO-FARMA TARGI ROLNICZE w Kowalewie

Budowa Pływalni w Kowalewie Pomorskim

Nowe zasady gospodarowania odpadami komunalnymi

BUDOWA BUDYNKU URZĘDU

www.zwiedzajkraj.pl

Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego Kowalewo Pomorskie

Ostatnio wprowadzone

Monografia Kowalewa Pomorskiego Drukuj
Wpisał: Karolina Kowalska   
05.06.2014
small.jpgW dniu 4 czerwca br. samorząd gminy Kowalewo Pomorskie zaprezentował nową monografię „Gmina Kowalewo Pomorskie. Tradycja i nowoczesność". Wybór daty nie był przypadkowy. Właśnie ten dzień to ogłoszone przez Prezydenta RP Święto Wolności związane z 25-leciem wolnych wyborów. Natomiast 2014 został ogłoszony przez sejmik województwa kujawsko pomorskiego Rokiem Ludzi Wolności.

W czasie prezentacji nie mogło zabraknąć sztandaru gminy oraz hymnu (Kowalewa i Publicznego Gimnazjum) w wykonaniu młodzieży gimnazjalnej pod batutą autora obu hymnów Mariusza Wardeńskiego. Młodzież działająca w gimnazjalnym kole teatralnym „Rekwizyt" przedstawiła historię powstania Kowalewa. Zaprezentowała się również młodzież działająca w Stowarzyszeniu Na Rzecz Rozwoju KGW Pluskowęsy, która przedstawiła efekty realizacji nowego projektu pod nazwą „Pieśni ziemi rodzinnej", który ma na celu uchronienia od zapomnienia starych, ludowych pieśni.

Dziękując za liczne przybycie Burmistrz Miasta Andrzej Grabowski podkreślał fakt kultywowania tradycji naszych przodków przy jednoczesnym dążeniu do rozwoju i  stosowaniu nowoczesnych rozwiązań technicznych.

Monografia gminy to hołd minionym pokoleniom, które walczyły z najeźdźcą, budowały fortece, drogi, szkoły, ale również pamiątką dla kolejnych, które może będą chciały od nas czerpać inspiracje budując nową przyszłość. Bardzo dziękuję wszystkim, którzy podzielili się z autorem swoimi wspomnieniami, udostępnili kroniki czy prywatne zbiory zdjęć- podkreślał w czasie spotkania Burmistrz Miasta Andrzej Grabowski.

Prezentacji książki dokonał autor dr Piotr Birecki, który przedstawił źródła zawartych tam materiałów, jak również ciekawostki o gminie jakie znalazł w archiwach w Niemczech czy w Pelplinie w czasie swojego dwuletniego poszukiwania. Pochwalił się unikatami jakie zdobył, a do tej pory były trudno dostępne np. wygląd synagogi żydowskie czy wyposażenie kościoła ewangelickiego. Podkreślał, że naprawdę żyjemy w pięknym miejscu, możemy być dumni i odważnie patrzeć w przyszłość.

Burmistrz Miasta Andrzej Grabowski wręczył trzy pierwsze egzemplarze. Otrzymali je: ks. dziekan Ryszard Kobierowski, pisarz Henryk Klimek i pp. Małgorzata i Marian Marcinkowscy, którzy w lutym tego roku w czasie balu charytatywnego wylicytowali talon na monografię za kwotę 210zł Środki te zasiliły konto rady rodziców. Również nową monografię otrzymały osoby, które w ciągu minionych 25 lat demokracji urodziły się 4 czerwca.

W dniu 25-lecia rocznicy dr Piotr Birecki w swojej prelekcji przedstawił emocje jakie towarzyszyły pierwszym wolnym wyborom, rodzącej się demokracji i podsumował miniony czas. Ocenę skutków reform i wpływu na życie zwykłego obywatela pozostawił do oceny indywidualnej słuchaczy wykładu.

W tym uroczystym dniu wręczono również prezenty urodzinowe osobom, które w ciągu roku skończyły 18 lat. Jest to pięcioletnia tradycja świętowania osiągnięcia pełnoletniości przez młodych Kowalewiaków.

 

a.jpg

 

 

mono_kowalewa_pom_002_06_06_14.jpg

 

 
© Urząd Miejski w Kowalewie Pomorskim. Uwaga: Korzystamy z cookies. Zapoznaj się z zasadami!