Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego Kowalewo Pomorskie Przejrzysta Polska MGOK KOWALEWO POM S.P. Kowalewo Pom. GONIEC KOWALEWSKI Szkoła Podstawowa w Wielkiej Łące PUBLICZNE GIMNAZJUM w KOWALEWIE POM. Konwent Burmistrzów Orlik 2012 Gmina Kowalewo Pomorskie Koło Polskiego Związku Wędkarskiego w Kowalewie Pomorskim Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania 'Dolina Drwęcy' Przedszkole Publiczne w Kowalewie Pomorskim Szkoła Podstawowa im. Wojska Polskiego w Pluskowęsach Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka w Wielkim Rychnowie Parafia pod wezwaniem św. Mikołaja Biskupa Polski Związek Emerytów Rencistów i Inwalidów Oddział Rejonowy Centrum Rekreacji i Sportu w Kowalewie Pomorskim Gmina Papieska Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna sp. z o.o. Gazeta Powiatu Golubsko-Dobrzyńskiego 22.02.2018
Z ostatniej chwili arrow Z ostatniej chwili arrow BIWAK ZUCHOWY WIOSKA SMERFÓW

Punkt Potwierdzania Profilu Zaufanego

AGRO-FARMA TARGI ROLNICZE w Kowalewie

Budowa Pływalni w Kowalewie Pomorskim

Nowe zasady gospodarowania odpadami komunalnymi

BUDOWA BUDYNKU URZĘDU

www.zwiedzajkraj.pl

Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego Kowalewo Pomorskie

Ostatnio wprowadzone

BIWAK ZUCHOWY WIOSKA SMERFÓW Drukuj
Wpisał: Ilona Plewa   
26.06.2014

small.jpgW dniach 18-20.06.2014 r. w Szkole Podstawowej w Kowalewie Pomorskim zorganizowany został biwak zuchowy „Wioska Smerfów". W biwaku udział wzięły gromady zuchowe działające na terenie Hufca Golub-Dobrzyń - „Pogromcy Gargamela" z Kowalewa Pomorskiego i „Piorunki" z Golubia-Dobrzynia.

Nazwa biwaku związana była ze sprawnością „Smerf", którą docelowo zuchy miały zdobyć. Wybór nie był przypadkowy, ponieważ ta sprawność właśnie pozwala dostrzec różnice międzyludzkie na przykładzie Smerfów, uczy szacunku, tolerancji i z pewnością integruje.

Cykl sprawności zespołowej realizowany był w ciągu całego biwaku. W jego ramach realizowane były różne formy pracy m.in. gawęda, zabawa tematyczna (zabawa w „coś" lub w „kogoś"), gry i ćwiczenia, majsterka, piosenki i pląsy, gra terenowa, zuchowy zwiad, obrzędy i tajemnice.

„Pogromcy Gargamela" oraz „Piorunki" zapoznały się z obrzędowością oraz zwyczajami smerfów. Nadały sobie smerfne imię, charakteryzujące jego cechy szczególne i charakter. Zuchy w ten sposób ukazały, że każdy ma własne zainteresowania, że jest wyjątkowy i choć różnią się od siebie osobowością, jednak akceptują się, tworząc zgodną „rodzinę" jak w wiosce smerfów.

Na smerfnym dziedzińcu odbyło się obrzędowe świeczkowisko, przypominające formą tradycyjne ognisko, którego motywem przewodnim była „przyjaźń".

Zuchy uczestniczyły również w mszy św. oraz szły w procesji z okazji „Bożego Ciała", uznając to za swój obowiązek, ponieważ „Zuch kocha Boga i Polskę".

Podczas biwaku „Piorunki" złożyły „Obietnicę Zuchową".

Wszystkie zuchy brały udział w grze terenowej, podczas której musiały zdobyć zaproszenie na przyjęcie urodzinowe złego czarownika Gargamela.

Z tym zaproszeniem uczestnicy biwaku udali się na urodziny do Gargamela, na którym było ognisko z kiełbaskami, pląsy, zabawy i śpiewy.

Zorganizowane zostały również zajęcia plastyczne, na których zuchy wykonały „smerfową czapkę" techniką origami oraz swój „smerfny portret".

Zuchy podczas biwaku przeżyły niesamowitą przygodę, stymulując wyobraźnię i pobudzając do twórczego myślenia. Mogły swobodnie bawić się ze swoimi rówieśnikami, wykazywały się własną inicjatywą i samodzielnością. Podpierając się przykładami smerfowych bohaterów, które postępują zgodnie z „Prawem Zucha"- przypominały sobie jak je przestrzegać.

Biwak zakończył się apelem, na którym wręczone zostały w pełni zasłużone sprawności oraz pamiątkowe smerfiki i plakietki.

Dziękuję za wsparcie ze strony dyrekcji szkoły, p. M. Balcerek oraz pracowników obsługi w organizacji biwaku.

CZUWAJ!

1.jpg
 2.jpg
 3.jpg
 4.jpg

 

 
© Urząd Miejski w Kowalewie Pomorskim. Uwaga: Korzystamy z cookies. Zapoznaj się z zasadami!