Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego Kowalewo Pomorskie Przejrzysta Polska MGOK KOWALEWO POM S.P. Kowalewo Pom. GONIEC KOWALEWSKI Szkoła Podstawowa w Wielkiej Łące PUBLICZNE GIMNAZJUM w KOWALEWIE POM. Konwent Burmistrzów Orlik 2012 Gmina Kowalewo Pomorskie Koło Polskiego Związku Wędkarskiego w Kowalewie Pomorskim Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania 'Dolina Drwęcy' Przedszkole Publiczne w Kowalewie Pomorskim Szkoła Podstawowa im. Wojska Polskiego w Pluskowęsach Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka w Wielkim Rychnowie Parafia pod wezwaniem św. Mikołaja Biskupa Polski Związek Emerytów Rencistów i Inwalidów Oddział Rejonowy Centrum Rekreacji i Sportu w Kowalewie Pomorskim Gmina Papieska Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna sp. z o.o. Gazeta Powiatu Golubsko-Dobrzyńskiego 18.03.2018
Z ostatniej chwili arrow Z ostatniej chwili arrow Uwieczniły Pieśni Ziemi Rodzinnej

Punkt Potwierdzania Profilu Zaufanego

AGRO-FARMA TARGI ROLNICZE w Kowalewie

Budowa Pływalni w Kowalewie Pomorskim

Nowe zasady gospodarowania odpadami komunalnymi

BUDOWA BUDYNKU URZĘDU

www.zwiedzajkraj.pl

Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego Kowalewo Pomorskie

Ostatnio wprowadzone

Uwieczniły Pieśni Ziemi Rodzinnej Drukuj
Wpisał: Karolina Kowalska   
30.06.2014

small.jpgMłodzież z Pluskowęs (gm. Kowalewo Pomorskiej) postanowiła uchronić od zapomnienia tradycyjne pieśni ziemi chełmińskiej. Stowarzyszenie na Rzecz KGW Pluwskowęsy, dzięki środkom z Polsko- Amerykańskiej Fundacji Wolności i samorządowi gminy wydało płytę i śpiewnik zawierający 5 utworów z naszego regionu.

W dniu 29 czerwca dokonano podsumowania półrocznego projektu. Prezes Stowarzyszenia Katarzyna Jaguś wspólnie z opiekunami ( Elżbietą Dędzą i Aleksandrem Mozol) oraz młodzieżą: wokalistkami (Kingą Błaszczak, Oliwią Gajewską, Karoliną Kałon, Pauliną Konrad, Katarzyną Kozerą, Weroniką Szałach i Karoliną Wojtunik) i obsługą techniczną (Mateuszem Lewandowskim, Maciejem Łuszczyńskim i Karolem Zdziarskim) przedstawili efekty swojej pracy. Był wspaniały i niepowtarzalny koncert oraz wręczenie rodzicom i gościom zaproszonym płyt i śpiewników. Patronat nad projektem, na wniosek młodzieży, przyjął Burmistrz Miasta Andrzej Grabowski.

Jestem pod wrażeniem efektu jaki osiągnęła młodzież. Profesjonalnie nagrana płyta oraz śpiewnik będą wspaniałą pamiątką ich ciężkiej pracy. Gratuluję pani prezes, opiekunom, a przede wszystkim młodym artystom. Pokazali, że nie jest ważne z jak dużej gminy czy miasta się pochodzi, ale jak duży ma się zapał do pracy i jakie cele do zrealizowania. Młodzieży nie obce jest już studio nagrań czy publiczne występy. Czekam z niecierpliwością na ich debiutanckie płyty- podkreślał na spotkaniu Burmistrz Miasta Andrzej Grabowski.

Obecny na spotkaniu kustosz Izby Regionalnej Ziemi Chełmińskiej w Łysomicach  Adam Kozłowski podkreślał, że wiele jest w muzeach strojów kaszubskich, borowiackich, kujawskich czy mazurskich. Niestety nie zachowały się nigdzie stroje ludowe ziemi chełmińskiej. Podobnie z zapisami nut i treści lokalnych przyśpiewek. Odnalezione kilka skarbów należy zachować dla potomnych, a młodzież uratowała kawałek historii.

Projekt „Pieśni ziemi rodzinnej" miał na celu nie tylko przybliżenie mieszkańcom folkloru naszych przodków. To przede wszystkim konsolidacja młodzieży, nauka nawiązywania kontaktów, próba oderwania ich od komputerów i pokazania dróg do realizacji swoich pasji.

Jest to 10 projekt realizowany przez Stowarzyszenie Na Rzecz KGW Pluskowęsy i nie ostatni. Obecnie trwają prace nad kolejnym pod nazwą „Wspomnienia łączą pokolenia", gdzie najstarsze mieszkanki tej wsi przekazują najmłodszemu pokoleniu (uczniowie klas I-II) tradycyjne pieśni ludowe.

a.jpg

 
© Urząd Miejski w Kowalewie Pomorskim. Uwaga: Korzystamy z cookies. Zapoznaj się z zasadami!