Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego Kowalewo Pomorskie Przejrzysta Polska MGOK KOWALEWO POM S.P. Kowalewo Pom. GONIEC KOWALEWSKI Szkoła Podstawowa w Wielkiej Łące PUBLICZNE GIMNAZJUM w KOWALEWIE POM. Konwent Burmistrzów Orlik 2012 Gmina Kowalewo Pomorskie Koło Polskiego Związku Wędkarskiego w Kowalewie Pomorskim Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania 'Dolina Drwęcy' Przedszkole Publiczne w Kowalewie Pomorskim Szkoła Podstawowa im. Wojska Polskiego w Pluskowęsach Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka w Wielkim Rychnowie Parafia pod wezwaniem św. Mikołaja Biskupa Polski Związek Emerytów Rencistów i Inwalidów Oddział Rejonowy Centrum Rekreacji i Sportu w Kowalewie Pomorskim Gmina Papieska Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna sp. z o.o. Gazeta Powiatu Golubsko-Dobrzyńskiego 18.03.2018
Z ostatniej chwili arrow Z ostatniej chwili arrow Odkrywają krzyżackie tajemnice

Punkt Potwierdzania Profilu Zaufanego

AGRO-FARMA TARGI ROLNICZE w Kowalewie

Budowa Pływalni w Kowalewie Pomorskim

Nowe zasady gospodarowania odpadami komunalnymi

BUDOWA BUDYNKU URZĘDU

www.zwiedzajkraj.pl

Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego Kowalewo Pomorskie

Ostatnio wprowadzone

Odkrywają krzyżackie tajemnice Drukuj
Wpisał: Karolina Kowalska   
31.07.2014

small.jpgStudenci Instytutu Archeologii UMK Toruń zakończyli prace na górze zamkowej w Kowalewie Pomorskim. Archeolodzy wraz z opiekunami z uniwersytetu: dr Marcinem Wiewiórem, Boguszem Wasik i Agatą Momot od dwóch lat rozkopują najwyższy punkt w mieście, chcąc ustalić co kryje teren. Gmina Kowalewo Pomorskie aktywnie wspiera młodych poszukiwaczy skarbów udostępniając nieodpłatnie obiekt Centrum, gdzie uczniowie śpią i gdzie składują znaleziska.

W dniu 24.07. podsumowano efekty prac wykopaliskowych z 2013r. oraz z 2014r. Wykładowcy przekazali na ręce Burmistrza Miasta Andrzeja Grabowskiego opracowanie wyników badań archeologiczno- architektonicznych zamku krzyżackiego.

W czasie prac w roku 2013 dokonano siedem wykopów badawczych, aby uchwycić podłoże i zasięg domu konwentu oraz stanu zachowania jego reliktów. Udało się znaleźć kilka perełek kolekcjonerskich, m.in. dachówki, cegły glazurowane zielone, schody piwniczne i ławy fundamentowe. W 2014 szukano potwierdzeń na dokładną lokalizację zamku krzyżackiego. Udało się odnaleźć punkty, które to wskazują. Efekty pracy tegorocznej poznamy dopiero po zbadaniu i oznaczeniu próbek i znalezionych elementów.

Z niecierpliwością czekam na zakończenie prac badawczych. Od dawna mamy plany zagospodarowania góry zamkowej. Jest to piękne miejsce na lokalizację amfiteatru z oświetleniem, nagłośnieniem i miejscem dla widowni. Studenci są z sympatią traktowani przez mieszkańców, a Kowalewiacy ich chwalą za otwartość i kulturę. Czekam na efekty tegorocznej pracy i do zobaczenia za rok.- podkreślał w czasie pożegnania Burmistrza Miasta Andrzej Grabowski, przekazując im w dowód sympatii nową monografię Gminy Kowalewo.

Goście podkreślali urokliwość historycznego Kowalewa oraz wskazali jedyny jego mankament, czyli ruch tranzytowy przez zabytkowe miasto. Poinformowali, że w zaleceniach konserwatorskich ujmą konieczność budowy obwodnicy i wyprowadzenia tirów z miasta.

Studenci z UMK prace badawcze nad zamkami krzyżackimi prowadzą od 2005r. Zbadali i opisali już zamek w Papowie Biskupim, Grudziądzu, Radzyniu Chełmińskim i w Wąbrzeźnie. Efektami dzielą się na bieżąco za pośrednictwem strony WWW.archeozamki.pl gdzie lada chwila zamieszczone zostaną wyniki badań z 2013r. Poinformujemy o tym naszych czytelników.

1.jpg
 2.jpg
 4.jpg
 5.jpg
 6.jpg
 7.jpg
 3.jpg

 

 
© Urząd Miejski w Kowalewie Pomorskim. Uwaga: Korzystamy z cookies. Zapoznaj się z zasadami!