Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego Kowalewo Pomorskie Przejrzysta Polska MGOK KOWALEWO POM S.P. Kowalewo Pom. GONIEC KOWALEWSKI Szkoła Podstawowa w Wielkiej Łące PUBLICZNE GIMNAZJUM w KOWALEWIE POM. Konwent Burmistrzów Orlik 2012 Gmina Kowalewo Pomorskie Koło Polskiego Związku Wędkarskiego w Kowalewie Pomorskim Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania 'Dolina Drwęcy' Przedszkole Publiczne w Kowalewie Pomorskim Szkoła Podstawowa im. Wojska Polskiego w Pluskowęsach Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka w Wielkim Rychnowie Parafia pod wezwaniem św. Mikołaja Biskupa Polski Związek Emerytów Rencistów i Inwalidów Oddział Rejonowy Centrum Rekreacji i Sportu w Kowalewie Pomorskim Gmina Papieska Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna sp. z o.o. Gazeta Powiatu Golubsko-Dobrzyńskiego 24.06.2017
Z ostatniej chwili arrow Z ostatniej chwili arrow Odkrywają krzyżackie tajemnice

Punkt Potwierdzania Profilu Zaufanego

AGRO-FARMA TARGI ROLNICZE w Kowalewie

Budowa Pływalni w Kowalewie Pomorskim

Nowe zasady gospodarowania odpadami komunalnymi

BUDOWA BUDYNKU URZĘDU

www.zwiedzajkraj.pl

Kowalewo Pomorskie zaproszono do współpracy przy organizacji Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016

Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego Kowalewo Pomorskie

Ostatnio wprowadzone

Odkrywają krzyżackie tajemnice Drukuj
Wpisał: Karolina Kowalska   
31.07.2014

small.jpgStudenci Instytutu Archeologii UMK Toruń zakończyli prace na górze zamkowej w Kowalewie Pomorskim. Archeolodzy wraz z opiekunami z uniwersytetu: dr Marcinem Wiewiórem, Boguszem Wasik i Agatą Momot od dwóch lat rozkopują najwyższy punkt w mieście, chcąc ustalić co kryje teren. Gmina Kowalewo Pomorskie aktywnie wspiera młodych poszukiwaczy skarbów udostępniając nieodpłatnie obiekt Centrum, gdzie uczniowie śpią i gdzie składują znaleziska.

W dniu 24.07. podsumowano efekty prac wykopaliskowych z 2013r. oraz z 2014r. Wykładowcy przekazali na ręce Burmistrza Miasta Andrzeja Grabowskiego opracowanie wyników badań archeologiczno- architektonicznych zamku krzyżackiego.

W czasie prac w roku 2013 dokonano siedem wykopów badawczych, aby uchwycić podłoże i zasięg domu konwentu oraz stanu zachowania jego reliktów. Udało się znaleźć kilka perełek kolekcjonerskich, m.in. dachówki, cegły glazurowane zielone, schody piwniczne i ławy fundamentowe. W 2014 szukano potwierdzeń na dokładną lokalizację zamku krzyżackiego. Udało się odnaleźć punkty, które to wskazują. Efekty pracy tegorocznej poznamy dopiero po zbadaniu i oznaczeniu próbek i znalezionych elementów.

Z niecierpliwością czekam na zakończenie prac badawczych. Od dawna mamy plany zagospodarowania góry zamkowej. Jest to piękne miejsce na lokalizację amfiteatru z oświetleniem, nagłośnieniem i miejscem dla widowni. Studenci są z sympatią traktowani przez mieszkańców, a Kowalewiacy ich chwalą za otwartość i kulturę. Czekam na efekty tegorocznej pracy i do zobaczenia za rok.- podkreślał w czasie pożegnania Burmistrza Miasta Andrzej Grabowski, przekazując im w dowód sympatii nową monografię Gminy Kowalewo.

Goście podkreślali urokliwość historycznego Kowalewa oraz wskazali jedyny jego mankament, czyli ruch tranzytowy przez zabytkowe miasto. Poinformowali, że w zaleceniach konserwatorskich ujmą konieczność budowy obwodnicy i wyprowadzenia tirów z miasta.

Studenci z UMK prace badawcze nad zamkami krzyżackimi prowadzą od 2005r. Zbadali i opisali już zamek w Papowie Biskupim, Grudziądzu, Radzyniu Chełmińskim i w Wąbrzeźnie. Efektami dzielą się na bieżąco za pośrednictwem strony WWW.archeozamki.pl gdzie lada chwila zamieszczone zostaną wyniki badań z 2013r. Poinformujemy o tym naszych czytelników.

1.jpg
 2.jpg
 4.jpg
 5.jpg
 6.jpg
 7.jpg
 3.jpg

 

 
© Urząd Miejski w Kowalewie Pomorskim. Uwaga: Korzystamy z cookies. Zapoznaj się z zasadami!