Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego Kowalewo Pomorskie Przejrzysta Polska MGOK KOWALEWO POM S.P. Kowalewo Pom. GONIEC KOWALEWSKI Szkoła Podstawowa w Wielkiej Łące PUBLICZNE GIMNAZJUM w KOWALEWIE POM. Konwent Burmistrzów Orlik 2012 Gmina Kowalewo Pomorskie Koło Polskiego Związku Wędkarskiego w Kowalewie Pomorskim Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania 'Dolina Drwęcy' Przedszkole Publiczne w Kowalewie Pomorskim Szkoła Podstawowa im. Wojska Polskiego w Pluskowęsach Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka w Wielkim Rychnowie Parafia pod wezwaniem św. Mikołaja Biskupa Polski Związek Emerytów Rencistów i Inwalidów Oddział Rejonowy Centrum Rekreacji i Sportu w Kowalewie Pomorskim Gmina Papieska Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna sp. z o.o. Gazeta Powiatu Golubsko-Dobrzyńskiego 23.03.2018
Z ostatniej chwili arrow Z ostatniej chwili arrow Zdrowe i piękne, bo nasze

Punkt Potwierdzania Profilu Zaufanego

AGRO-FARMA TARGI ROLNICZE w Kowalewie

Budowa Pływalni w Kowalewie Pomorskim

Nowe zasady gospodarowania odpadami komunalnymi

BUDOWA BUDYNKU URZĘDU

www.zwiedzajkraj.pl

Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego Kowalewo Pomorskie

Ostatnio wprowadzone

Zdrowe i piękne, bo nasze Drukuj
Wpisał: Karolina Kowalska   
18.09.2014

small.jpgWłaśnie pod takim tytułem odbyła się w dniu 14 września br. sportowo- turystyczno- historyczno- kulinarna impreza w Kowalewie Pomorskim. Organizatorzy- Stowarzyszenie Na Rzecz Ochrony Zdrowia oraz Burmistrz Miasta Kowalewa Pomorskiego zaprosili wszystkich mieszkańców Lokalnej Grupy Działania „Dolina Drwęcy" do udziału w imprezie współfinansowanej przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Rolnego na Rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich. Impreza miała na celu podniesienie jakości życia społeczności, jej integrację i wzrost atrakcyjności turystycznej obszaru LGD Dolina Drwęcy (powiatu golubsko dobrzyńskiego) poprzez promocję i wykorzystanie posiadanych zasobów.

Organizatorzy połączyli rajd rowerowy z festynem. Na linii startu IV rajdu stanęło 190 rowerzystów, aby pokonać 15 kilometrowy odcinek drogi. Była to największa liczba wśród dotychczasowych edycji. Przekrój wiekowy cyklistów był olbrzymi. Od maluchów w rowerowych koszykach, czterolatków na małych dwukołowcach, panie w widocznej ciąży, aż do dostojnych seniorów. W czasie jazdy podziwiano malownicze okolice, zabytki i przyrodę. Był to raczej spacer niż wysiłek. Rowerzyści pilotowani przez policję i organizatorów oraz zabezpieczani przez straż z OSP Wielkie Rychnowo bezpiecznie dotarli na plac za domem kultury. Tam dołączyli do nich ci mniej zmotoryzowani, aby wspólnie poznawać już tajniki naszego regionu z zakresu historii, kultury i staropolskiej kuchni. Szacuje się, że kramy i stoiska z degustacją odwiedziło ponad 2 tysiące osób.

Festyn rozpoczęły nie tylko oficjalne przemówienia przybliżające zasady działania Stowarzyszenia Na Rzecz Ochrony Zdrowia czy Lokalnej Grypy Działania Dolina Drwęcy, ale również wystrzał armatni odpalony przez Burmistrza Miasta Andrzeja Grabowskiego.

Na scenie zaprezentowali się lokalni artyści. Podziwiano młodzież i seniorów działających w Stowarzyszeniu Na Rzecz Rozwoju KGW Pluskowęsy. Dziewczęta pokazały efekty projektu „Pieśni ziemi rodzinnej" wykonując 4 pieśni ludowe mające swoje korzenie w ziemi kujawsko-dobrzyńskiej. Natomiast seniorki z dziećmi z zespołu tanecznego „Niezapominajki", które działają w ramach projektu „Wspomnienia łączą pokolenia" wykonały staropolskie przyśpiewki i tańce. Tradycyjne tańce pod nowoczesną nutę zademonstrowali również wychowankowie Świetlicy Socjoterapeutycznej. Zaśpiewały nam również uczennice Publicznego Gimnazjum Natalia Konieczna i Karolina Kałon i chórzyści z Polskiego Zw. Emerytów, Rencistów i Inwalidów. Ucharakteryzowany na rycerza Jakub Górny odczytał fragment utworu „Ostatnia Szarża Polskiej Husarii" z książki Piotra Grążawskiego „Historie prawdziwe, powiastki, ludowe bajdy, anegdoty mikroregionu 5 gmin w tym właśnie Kowalewo Pomorskie. Nie wszyscy wiedzieli, że to właśnie pod Kowalewem w dniu 5 października 1716r, rozpoczęła się ostatnia w historii Rzeczpospolitej szarża polskiej husarii. Natomiast radna Justyna Wontorowska odczytała prawdziwą historię o krasnoludach w gminie Kowalewo Pomorskie z książki Piotra Grążawskiego „Historie prawdziwe, powiastki, ludowe bajdy, anegdoty mikroregionu 5 gmin...".

Panie z KGW Sierakowo, Kowalewo, Kiełpiny, Pluskowęsy, Orzechowo, Pruska Łąka, Podzamek, aktywistki z Piątkowa oraz członkinie Koła Kobiet Kreatywnych, a także panowie z kowalewskiego koła Polskiego Związku Wędkarskiego zadbali o rozkosze podniebienia. Na degustacyjnych stoiskach było wszystko z czego słynęła staropolska, ale lokalna kuchnia. Pieczone ryby, zupa rybna, pierogi, kluski mączne, kluski ziemniaczane, zupa zagraj, bigos, faszerowane warzywa czy chleb ze smalcem. Ciasta z owocami z naszych sadów: jabłecznik, drożdżówka ze śliwką, z malinami, z jeżynami wywoływały uśmiech na twarzy.  

W czasie kampanii „Zdrowe i piękne, bo nasze" doświadczone gospodynie udzielały porad i rozdawały przepisy kulinarne młodym dziewczętom, aby było nie tylko smacznie, ale i zdrowo.

Lokalni artyści: rzeźbiarz Władysław Hass, Anna Racińska, członkowie Stowarzyszenia Artystów Amatorów ARS i uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej pochwali się swoimi pasjami, a nawet na żywo pokazywali jak z kartki papieru czy kawałka drewna wyczarować prawdziwe dzieło sztuki.

Dzięki pasjonatom historii skupiającym się w Patrolu Historycznym odbywały się warsztaty papiernicze, kowalskie, łucznicze i tkackie. Rycerze zademonstrowali XVII wieczną sztukę walki, a dworki sztukę sarmacką. Każdy mógł walczyć na miecze, strzelać z kuszy, jeździć na koniu lub kucyku, odziać się w ciężkie szaty, wykuć monetę, czerpać papier, robić odlewy z żelaza czy samemu w pracowni alchemicznej królewny Anny Wazówny spróbować wynaleźć złoto.

Najmłodsi mogli poznać staropolskie zabawy i zobaczyć, że w czasach bez komputera i Internetu nikt się nie nudził.

Organizatorzy rozlosowali wśród uczestników rajdu monografię gminy i kilka gadżetów oraz przeprowadzili trzy konkursy. Dorośli odpowiadali na pytania dotyczące wiedzy o Lokalnej Grupie Działania Dolina Drwęcy, zaś dzieci poświęciły się sztuce rysując swoje przeżycia z rajdu oraz zabytki z obszary LGD. Prace plastyczne dzieci umieszczono na wystawie, którą można będzie oglądać do końca września.

Dopiero tego typu impreza pokazuje, że społeczeństwo bardzo poważnie traktuje swoją przeszłość, historię i kultywowanie tradycji. Jesteśmy dumni z naszych przodków, którzy pozostawili nam wiele pięknych budowli, zapisanych legend, wydarzeń historycznych czy staropolskich obyczajów. Musimy troszczyć się o nie, zachować od zapomnienia dla przyszłych pokoleń. Bardzo dziękuję organizatorom i społecznikom za to wspólne przedsięwzięcie- informuje Burmistrz Miasta Andrzej Grabowski.

Stowarzyszenia Na Rzecz Ochrony Zdrowia dziękuje:

- Urzędowi Marszałkowskiemu i Lokalnej Grupie Działania Dolina Drwęcy za przychylne rozpatrzenie wniosku o dofinansowanie,

- zarządowi i członkom Stowarzyszenia Na Rzecz Ochrony Zdrowia

- Burmistrzowi Miasta za przekazane upominki i pracownikom urzędu za okazaną pomoc,

- p. Barbarze Stosio - prezesowi ZGKiM sp. z o.o. za wsparcie,

- p. dyrektor Miejsko- Gminnego Ośrodka Kultury i pracownikom tej placówki

- p. dyrektor Publicznego Gimnazjum Renacie Faluta Kaszubowskiej

- za zadbanie o bezpieczeństwo uczestników: komendantowi policji Piotrowi Pipczyńskiemu i policjantom, prezesowi Piotrowi Strzeleckiemu i naczelnikowi Piotrowi Sęk z OSP Wielkie Rychnowo, p. Dariuszowi Osmańskiemu z UKS Sokół,

- p. Ewie Wojciechowskiej ze Zdjęciarni za przekazane talony na nagrody,

- członkom organizacji społecznych oraz artystom za uświetnienie tej imprezy tym co mieli najlepsze,

- Patrolowi Historycznemu za wspaniałe pokazy.

 zdrowe_piekne_17_09_2014_01.jpg
 zdrowe_piekne_17_09_2014_02.jpg
 
© Urząd Miejski w Kowalewie Pomorskim. Uwaga: Korzystamy z cookies. Zapoznaj się z zasadami!