Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego Kowalewo Pomorskie Przejrzysta Polska MGOK KOWALEWO POM S.P. Kowalewo Pom. GONIEC KOWALEWSKI Szkoła Podstawowa w Wielkiej Łące PUBLICZNE GIMNAZJUM w KOWALEWIE POM. Konwent Burmistrzów Orlik 2012 Gmina Kowalewo Pomorskie Koło Polskiego Związku Wędkarskiego w Kowalewie Pomorskim Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania 'Dolina Drwęcy' Przedszkole Publiczne w Kowalewie Pomorskim Szkoła Podstawowa im. Wojska Polskiego w Pluskowęsach Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka w Wielkim Rychnowie Parafia pod wezwaniem św. Mikołaja Biskupa Polski Związek Emerytów Rencistów i Inwalidów Oddział Rejonowy Centrum Rekreacji i Sportu w Kowalewie Pomorskim Gmina Papieska Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna sp. z o.o. Gazeta Powiatu Golubsko-Dobrzyńskiego 24.03.2018
Z ostatniej chwili arrow Z ostatniej chwili arrow Dekada wspólnego śpiewania

Punkt Potwierdzania Profilu Zaufanego

AGRO-FARMA TARGI ROLNICZE w Kowalewie

Budowa Pływalni w Kowalewie Pomorskim

Nowe zasady gospodarowania odpadami komunalnymi

BUDOWA BUDYNKU URZĘDU

www.zwiedzajkraj.pl

Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego Kowalewo Pomorskie

Ostatnio wprowadzone

Dekada wspólnego śpiewania Drukuj
Wpisał: Karolina Kowalska   
06.10.2014

small.jpgChórzyści z kowalewskiego Chóru 730-lecia Miasta świętowali  3 października br. 10 rocznicę powstania. Były podziękowania, wspólne śpiewanie, a później tańce. Chórzystom towarzyszyli współmałżonkowie oraz zaproszeni goście, m.in. Burmistrz Miasta Andrzej Grabowski, ks. kanonik Ryszard Kobierowski, ks. wikary Marek Wysocki, Honorowy Obywatel Miasta siostra Monika, prezes Banku Spółdzielczego Zbigniew Krasicki, oraz  pierwszy dyrygent Mieczysław Domarecki.  

Składając urodzinowe życzenia Burmistrz Andrzej Grabowski wspominał pierwsze chwile powstania chóru, pierwszy koncert na otwarcie publicznego gimnazjum i podziw jaki on wzbudził m.in. w ówczesnym ministrze oświaty. Podziękował artystom za promowanie gminy Kowalewo Pomorskie od morza po Tatry, a nawet poza granicami kraju. Zespół występował już na Litwie, w Niemczech, a teraz marzą im się Włochy. Ukoronowaniem osiągnięć artystycznych było wydanie płyty z wykonywanymi utworami. Burmistrz Miasta życzył wielu kolejnych sukcesów i przekazał na ręce chórzystki i jednocześnie dyr. MGOK Barbary Niewidział wiązankę kwiatów i talon na sfinansowanie przejazdu 200km. autokarem.  

Chórzyści kwiatami podziękowali przyjaciołom i sponsorom za 10-letnią współpracę. Dla pierwszego dyrygenta Mieczysława Domareckiego w podziękowaniu zadedykowali pieśń ku pochwale radości życia.

Chór im. 730-lecia Miasta Kowalewo Pomorskie powstał 24 września 2004r. kiedy to pasjonaci śpiewania skupili się wokół p. Mieczysława Domareckiego na pierwszej, nieśmiałej próbie. Jednak pomysł powstania zespołu zrodził się kilka miesięcy wcześniej.  Na początku 2004r. samorząd rozpoczął przygotowania do obchodów 730-lecia miasta, które przypadały na rok 2005. Układając scenariusz rocznych obchodów Burmistrz Miasta zaproponował ówczesnej dyrektor Miejsko- Gminnego Ośrodka Kultury stworzenie warunków do powstania chóru, bo przecież w Kowalewie wielu ludzi wprost rwało się do śpiewania. Po bardzo drobiazgowej selekcji zakończono nabór i powstał Wielopokoleniowy Chór Mieszany. Po pewnym czasie chór przyjął oficjalną nazwę Chór im. 730-lecia Miasta. Pierwszy inauguracyjny występ był prezentem dla miasta na jego 730 urodziny i nastąpił 18 lutego 2005r. w czasie oddania do użytku gimnazjum publicznego wraz z halą sportową. W ciągu 10 lat zaprezentowano ok. 116 koncertów, w tym odbyto kilka poważnych tras koncertowych. Niezapomnianym wydarzeniem w 2007. było Tourne dla polonii na Litwie. Środki na ten cel pozyskano z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W 2012r. Chór zawitał na niemiecką ziemię.

Na zaproszenie Podhalańskiej Lokalnej Grupy Działania w 2009r. chór koncertował  pod Giewontem, na Krzeptówkach i w Zakopanem. Koncert w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Krakowie - Łagiewnikach, na Jasnej Górze w Częstochowie oraz w Brześciu Kujawskim z okazji Ogólnopolskich Rekolekcji Rolników był transmitowany w telewizji.

Oprócz częstych występów w gminie Kowalewo Pomorskie Chór koncertował w miejscu kaźni w Łopatkach, w Żukowie- mieście Honorowego Obywatela Miasta ks. Franciszka Ksawerego Okroya, w Toruńskiej Katedrze Św. Janów; w Sanktuarium Maryjnym w Licheniu, Podczas 100-lecia Zespołu Szkół w Kowalewie Pomorskim chór spotkał się z Prezydentem Lechem Wałęsą. W czasie występu na otwarciu toruńskiego mostu zespół musiał zmierzyć się z potęgą huraganu Ksawery.

Obecnie chór skupia 52 pasjonatów śpiewania. Prowadzi go dyrygent Anna Kuc. Zespół ma swój zarząd w składzie: Apolonia Orłowska, Halina Kupska, Joachim Kupski i Jerzy Blunkowski, który dba o finanse, organizuje trasy i występy. Za pozyskane od sponsorów środki finansowe Chór zakupił pianino, stroje oraz pokrywa koszty środków transportu.

1.jpg
 2.jpg
 3.jpg
 4.jpg
 5.jpg
 6.jpg
 7.jpg
 8.jpg
 9.jpg
 10.jpg
 
© Urząd Miejski w Kowalewie Pomorskim. Uwaga: Korzystamy z cookies. Zapoznaj się z zasadami!