Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego Kowalewo Pomorskie Przejrzysta Polska MGOK KOWALEWO POM S.P. Kowalewo Pom. GONIEC KOWALEWSKI Szkoła Podstawowa w Wielkiej Łące PUBLICZNE GIMNAZJUM w KOWALEWIE POM. Konwent Burmistrzów Orlik 2012 Gmina Kowalewo Pomorskie Koło Polskiego Związku Wędkarskiego w Kowalewie Pomorskim Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania 'Dolina Drwęcy' Przedszkole Publiczne w Kowalewie Pomorskim Szkoła Podstawowa im. Wojska Polskiego w Pluskowęsach Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka w Wielkim Rychnowie Parafia pod wezwaniem św. Mikołaja Biskupa Polski Związek Emerytów Rencistów i Inwalidów Oddział Rejonowy Centrum Rekreacji i Sportu w Kowalewie Pomorskim Gmina Papieska Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna sp. z o.o. Gazeta Powiatu Golubsko-Dobrzyńskiego 21.02.2018
Z ostatniej chwili arrow Z ostatniej chwili arrow Odnawiane dla potomnych

Punkt Potwierdzania Profilu Zaufanego

AGRO-FARMA TARGI ROLNICZE w Kowalewie

Budowa Pływalni w Kowalewie Pomorskim

Nowe zasady gospodarowania odpadami komunalnymi

BUDOWA BUDYNKU URZĘDU

www.zwiedzajkraj.pl

Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego Kowalewo Pomorskie

Ostatnio wprowadzone

Odnawiane dla potomnych Drukuj
Wpisał: Karolina Kowalska   
17.10.2014
odnawianie_dla_potomnych_17_10_14000.jpgW kościele parafialnym p.w. Świętej Katarzyny i Małgorzaty w Wielkiej Łące (gm. Kowalewo Pom.) zakończono kolejny etap prac mających na celu zachowanie dla kolejnych pokoleń pięknego wystroju tego obiektu. Kościół z przełomu XIII/XIV wieku jest stopniowo odnawiany i zabezpieczany. Właśnie zakończono następny etap jakim była konserwacja i modernizacja dwóch feretronów z drugiej połowy XIX wieku przedstawiających na jednym obraz św. Eustachego i św. Antoniego oraz św. Anny z Marią i Matki Boskiej Różańcowej.

W dniu 16 października br. odbioru prac dokonała komisja składająca się z osób, którym dobro tej świątyni bardzo leży na sercu. Ks. Kanonik Benedykt Drewek jako proboszcz tutejszej parafii z dumą reprezentował ostateczny efekt. Podziwiali go: konserwator wojewódzki Sambor Gawiński, Burmistrz Miasta Andrzej Grabowski i wykonawca prac - konserwator Alina Bartłomiejus- Samołyk.

Kościół w Wielkiej łące to jeden z najpiękniejszych obiektów sakralnych jakie miałem okazje podziwiać. Pomimo, że nie jestem specjalistą w tej dziedzinie to patrząc na wyposażenie kościoła nie sposób nie zauważyć wszystkich dopracowanych szczegółów. Po odrestaurowaniu obrazy przedstawiające patronki wyglądają bardzo naturalnie, całe wnętrze robi bardzo przytulne wrażenie. Jest to duża zasługa gospodarza obiektu- ks. Benedykta, który od początku swojej pracy duszpasterskiej na tej parafii postawił sobie za główny cel przywrócenie świetności świątyni- podkreśla Burmistrz Miasta Andrzej Grabowski.

Koszt prac wyniósł 26tys.zł, z czego 50% dofinansował budżet gminy.

Feretrony pięknie prezentowały się na tle odrestaurowanych w ubiegłym roku dwóch pierwszych feretronów, ław kościelnych, ołtarzy, rzeźb i witraży. Również zewnętrzny wygląd świątyni został dogłębnie poprawiony, nowy dach, kopuły, część elewacji i ogrodzenie.

Jednak to nie koniec. Przede mną jeszcze prace restauratorskie organów oraz ambony, które są przepiękne, ale już najwyższy czas poddać je gruntownej renowacji- dodaje ks. Proboszcz.

odnawianie_dla_potomnych_17_10_14001.jpg
odnawianie_dla_potomnych_17_10_14003.jpg
odnawianie_dla_potomnych_17_10_14004.jpg
odnawianie_dla_potomnych_17_10_14005.jpg
odnawianie_dla_potomnych_17_10_14006.jpg
odnawianie_dla_potomnych_17_10_14002.jpg
odnawianie_dla_potomnych_17_10_14007.jpg

 

 
© Urząd Miejski w Kowalewie Pomorskim. Uwaga: Korzystamy z cookies. Zapoznaj się z zasadami!