Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego Kowalewo Pomorskie Przejrzysta Polska MGOK KOWALEWO POM S.P. Kowalewo Pom. GONIEC KOWALEWSKI Szkoła Podstawowa w Wielkiej Łące PUBLICZNE GIMNAZJUM w KOWALEWIE POM. Konwent Burmistrzów Orlik 2012 Gmina Kowalewo Pomorskie Koło Polskiego Związku Wędkarskiego w Kowalewie Pomorskim Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania 'Dolina Drwęcy' Przedszkole Publiczne w Kowalewie Pomorskim Szkoła Podstawowa im. Wojska Polskiego w Pluskowęsach Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka w Wielkim Rychnowie Parafia pod wezwaniem św. Mikołaja Biskupa Polski Związek Emerytów Rencistów i Inwalidów Oddział Rejonowy Centrum Rekreacji i Sportu w Kowalewie Pomorskim Gmina Papieska Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna sp. z o.o. Gazeta Powiatu Golubsko-Dobrzyńskiego 17.03.2018
Z ostatniej chwili arrow Z ostatniej chwili arrow "Pamiętając o przeszłości dbamy o przyszłość" Sierakowo zakończyło realizację projektu

Punkt Potwierdzania Profilu Zaufanego

AGRO-FARMA TARGI ROLNICZE w Kowalewie

Budowa Pływalni w Kowalewie Pomorskim

Nowe zasady gospodarowania odpadami komunalnymi

BUDOWA BUDYNKU URZĘDU

www.zwiedzajkraj.pl

Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego Kowalewo Pomorskie

Ostatnio wprowadzone

"Pamiętając o przeszłości dbamy o przyszłość" Sierakowo zakończyło realizację projektu Drukuj
Wpisał: Marta Pawlik-Śliwa   
03.11.2014
sier_pods_projektu_000_03_11_14.jpgDzięki pozyskaniu mikordotacji w ramach projektu „Inicjuj z FIO" realizowanej przez Stowarzyszenie Kujawsko -Pomorski Ośrodek Wspierania Inicjatyw Pozarządowych TŁOK panie z Koła Gospodyń z Sierakowa zrealizował projekt „ Pamiętając o przeszłości dbamy o przyszłość". Cały projekt podzielony został na trzy zadania , które realizowano od 13 września br.
Zadanie I -warsztaty fotograficzne

Spotkania odbywały się 13 i 20 września oraz 04 października br. Instruktorka warsztatów p. Ewa Wojciechowska - właścicielka „Zdjęciarni" w Kowalewie Pomorskim w bardzo ciekawy i zajmujący sposób objaśniła uczestnikom zasady działania sprzętu fotograficznego ,ujawniła tajniki dobrych zdjęć-odpowiednie operowanie światłem. W obiektywie aparatów znalazły się : budynek dawnej szkoły, figura Matki Bożej i Pana Jezusa, pozostałości po dawnych budynkach; cmentarz ewangelicki oraz przyroda Sierakowa. Ogromnych wrażeń dostarczył plener nocny... zdjęcia zrobione nocą na cmentarzu i „piaskowni" p. Bąk pokazały potencjał nocnej fotografii m.in. przez „grę światłem".

Zadanie II - wycieczka

W dniu 11 października br. przy słonecznej pogodzie grupa 38 osób mieszkańców i sympatyków Sierakowa udało się do Muzeum -Kaszubski Park Krajobrazowy w Wdzydzach Kiszewskich. Uczestnicy mieli okazję podziwiać piękną architekturę od zagród chłopskich po dworskie, wyposażenie i dawny sprzęt rolniczy. Zasiąść w szkolnej ławce, gdzie pisało się gęsim piórem, a nauczyciel używał „dyscypliny" czyli rózgi. Na koniec pobytu panie z KGW przygotowały dla uczestników słodki poczęstunek, było swojskie ciasto, cukierki i ciepła herbata. Kolejnym etapem była 36 metrowa wieża widokowa, z której roztacza się widok na Jezioro Wdzydze czyli 5 połączonych ze sobą jezior zwanych „Kaszubskim Morzem".

Zadanie III-podsumowanie projektu

W dniu 25 października w WDK Sierakowo odbyło się podsumowanie projektu. Dzięki przychylności mieszkańców i sympatyków Sierakowa udało się pozyskać „ stare" zdjęcia oraz drobny sprzęt użytkowy. Zdjęcia wykonano w dużym formacie na tzw. „płótnie", które zawieszone na ścianach utworzyły piękną galerię. Galeria zawiera unikatowe fotografie.. m.in. nieistniejącą karczmę (spłonęła w 1945r) i zajazd oraz mieszkańców uwieczniony na fotografii od lat 30-tych do 80-tych ubiegłego wieku.

Powstała również wystawa dawnego drobnego sprzętu użytkowego, na którą mieszkańcy bardzo chętnie udostępnili swoje zbiory, często niedoceniane a robiące ogromne wrażenie na zwiedzających. Trudno opisać i wymienić wszystkie warto wspomnieć kilka: gofrownice (najstarsza ok 70-tetnia), centerfugi, drewniana łopata; żelazka z dyszą i węgiel; cała kolekcja młynków do pieprzu i kawy; wagi kuchenne; maszyny do szycia; wózek gospodarski ok 80-letni; odbiornik radiowy oraz klamka z nieistniejącego zajazdu, która cieszyła się ogromną popularnością.

Ilość przybyłych gości przeszła najśmielsze oczekiwania pań Z KGW, łącznie w imprezie uczestniczyło ok. 70 osób. Przybyli obecni mieszkańcy Sierakowa od najmłodszych do seniorów oraz liczni goście -dawni mieszkańcy oraz ich potomkowie. Nie zabrakło gości z sąsiednich wsi Srebrnik, Marian, Orzechówka, Sabłonowa, liczna grupa z Torunia; p. Burmistrz- Andrzej Grabowski wraz z małżonką oraz strażacy . Przybyły dawne mieszkanki Sierakowa, dziś już sędziwe panie ponad 80 i 90-letnie, skarbnice wiedzy o dawnych czasach...

To było sobotnie popołudnie pełne wspomnień, emocji, spotkań po latach oraz łez na widok swoich bliskich uwiecznionych na zdjęciach. Możliwość wspólnego biesiadowania przy smacznym poczęstunku przygotowanym przez KGW oraz spędzenia czasu w rodzinnej atmosferze tak „po domowemu" na długo zostaną w pamięci. Każda rodzina uczestnicząca w spotkaniu otrzymała płytę DVD z rysem historycznym Sierakowa, zbiór zdjęć od lat 30-tych po 80-te oraz zdjęcia uczestników warsztatów fotograficznych. Oprawę muzyczną zapewnili Grzegorz Kuradczyk i Magdalena Marcinkowska, a Karolina Zielińska pod opieką p. Piątkowskiego zaprezentowała nastrojowe piosenki. Ten dzień to wspaniałe doświadczenie i przeżycie również dla pań z KGW i motor do dalszego działania.....

Serdeczne podziękowania dla mieszkańców i sympatyków, którzy udostępnili zdjęcia i eksponaty, a są to państwo: Brzescy, Lenczewscy, Marcinkowscy, Klugowscy, Pawlik, Oswald, Wiewiór, Pawlik-Śliwa, Skorasińscy, Dankowscy, Kotowska, Sierakowscy, Wronkowscy, M. Dankowska.

Podziękowanie również dla pań z KGW za ogromne zaangażowanie i pracę przy projekcie.

Lider projektu: Marta Pawlik-Śliwa

PROJEKT DOFINANSOWANY ZE ŚRODKÓW PROGRAMU FUNDUSZ INICJATYW OBYWATELSKICH

sier_pods_projektu_0000_03_11_14.jpg

 

sier_pods_projektu_001_03_11_14.jpg
sier_pods_projektu_002_03_11_14.jpg
sier_pods_projektu_003_03_11_14.jpg
sier_pods_projektu_004_03_11_14.jpg
sier_pods_projektu_005_03_11_14.jpg
sier_pods_projektu_006_03_11_14.jpg
sier_pods_projektu_007_03_11_14.jpg
sier_pods_projektu_008_03_11_14.jpg
sier_pods_projektu_009_03_11_14.jpg

 

 
© Urząd Miejski w Kowalewie Pomorskim. Uwaga: Korzystamy z cookies. Zapoznaj się z zasadami!