Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego Kowalewo Pomorskie Przejrzysta Polska MGOK KOWALEWO POM S.P. Kowalewo Pom. GONIEC KOWALEWSKI Szkoła Podstawowa w Wielkiej Łące PUBLICZNE GIMNAZJUM w KOWALEWIE POM. Konwent Burmistrzów Orlik 2012 Gmina Kowalewo Pomorskie Koło Polskiego Związku Wędkarskiego w Kowalewie Pomorskim Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania 'Dolina Drwęcy' Przedszkole Publiczne w Kowalewie Pomorskim Szkoła Podstawowa im. Wojska Polskiego w Pluskowęsach Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka w Wielkim Rychnowie Parafia pod wezwaniem św. Mikołaja Biskupa Polski Związek Emerytów Rencistów i Inwalidów Oddział Rejonowy Centrum Rekreacji i Sportu w Kowalewie Pomorskim Gmina Papieska Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna sp. z o.o. Gazeta Powiatu Golubsko-Dobrzyńskiego 18.03.2018
Z ostatniej chwili arrow Z ostatniej chwili arrow Przedszkolaki naukowcami

Punkt Potwierdzania Profilu Zaufanego

AGRO-FARMA TARGI ROLNICZE w Kowalewie

Budowa Pływalni w Kowalewie Pomorskim

Nowe zasady gospodarowania odpadami komunalnymi

BUDOWA BUDYNKU URZĘDU

www.zwiedzajkraj.pl

Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego Kowalewo Pomorskie

Ostatnio wprowadzone

Przedszkolaki naukowcami Drukuj
Wpisał: Małgorzata Seifert-Kamper   
04.02.2015
Wnaukowcy_2015_small.jpg miniony piątek 30 stycznia br. do Szkoły Podstawowej im. Wojska Polskiego w Pluskowęsach zawitali animatorzy z Fundacji Aleksandra Jabłońskiego, którzy poprowadzili zajęcia dla dzieci z oddziału przedszkolnego. „Prelekcje dla przedszkolaków - Mały Naukowiec II" realizowane są w ramach projektu „Kujawsko-Pomorskie Regionem Astronomicznym II" w Wydziale  Projektów Edukacyjnych i Stypendiów Departamentu Edukacji i Sportu Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Niełatwym zadaniem była kwalifikacja do programu bowiem już pierwsza edycja fascynujących i pobudzających wyobraźnię zajęć zachęcających do odkrywania tajemnic przyrody cieszyła się niezwykłym zainteresowaniem i wieść o możliwości zorganizowania podobnych spotkań rozniosła się szerokim echem, podkreślając same pozytywne efekty udziału w tym zadaniu. Projekt polega na organizacji bezpłatnych pokazów, eksperymentów oraz warsztatów z zakresu nauk ścisłych, przyrodniczych oraz astronomii z czynnym udziałem dzieci. Prelekcje prowadzone przez doświadczonych animatorów nauk ścisłych odbywają się w 50 przedszkolach oraz punktach przedszkolnych na terenach wiejskich  naszego regionu. Przedszkolakom z Pluskowęs dopisało szczęście i też mogły skorzystać z tej wyjątkowej i ciekawej oferty. Podczas zajęć maluchy zobaczyły między innymi jajko zasysane do butelki, gasiły świece powietrzem oraz podmuchem z dużej odległości, obserwowały piorun w kuli i przekaz jego energii umożliwiający zapalenie świetlówki, dowiedziały się też jak zbudować odlotową rakietę i same odliczały sekundy do startu tego kosmicznego pojazdu. Dzieci w drugiej części brały także udział w warsztatach pod hasłem „Szkiełko i oko" oraz „Elektrostatyczne przyciąganie". Za pomocą otrzymanych w ramach projektu szkieł powiększających mogły znacznie dokładniej obserwować otoczenie oraz samodzielnie tworzyć chwilowe „zdjęcia". Jednak właściwości balonów, które same trzymały się włosów, okazały się najzabawniejsze i wywołały wśród uczestników zajęć najwięcej emocji. Wyjątkowe lekcje bardzo przypadły do gustu wszystkim przedszkolakom, które szczegółowo relacjonowały wydarzenia minionego dnia swoim rodzicom już w przedszkolnej szatni, a niektóre doświadczenia planowały ze swoimi opiekunami powtórzyć tuż po powrocie do domu. Nikogo nie trzeba zbyt długo przekonywać o pozytywnych aspektach stosowania nauczania z wykorzystaniem metody pytań i doświadczeń. Świat wiedzy otwierany przed dziećmi poprzez rozbudzanie ich naturalnej ciekawości, rozwija naukowe myślenie i kształtuje umiejętność skutecznego działania oraz rozwija szereg kompetencji technicznych, mobilizuje do uczenia się, wyzwala inicjatywę i przedsiębiorczość. Uczenie przez dociekanie, rozumowanie, doświadczanie stanowi współcześnie jedną z najaktywniej rozwijanych metod nauczania, wyzwala bowiem u dzieci potencjał twórczy i intelektualny, by korzystając w pełni ze swoich talentów, wiedzy i możliwości rozumiały świat w którym żyją i potrafiły w nim podejmować efektywne działania.

naukowcy_2015.jpg

 
© Urząd Miejski w Kowalewie Pomorskim. Uwaga: Korzystamy z cookies. Zapoznaj się z zasadami!