Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego Kowalewo Pomorskie Przejrzysta Polska MGOK KOWALEWO POM S.P. Kowalewo Pom. GONIEC KOWALEWSKI Szkoła Podstawowa w Wielkiej Łące PUBLICZNE GIMNAZJUM w KOWALEWIE POM. Konwent Burmistrzów Orlik 2012 Gmina Kowalewo Pomorskie Koło Polskiego Związku Wędkarskiego w Kowalewie Pomorskim Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania 'Dolina Drwęcy' Przedszkole Publiczne w Kowalewie Pomorskim Szkoła Podstawowa im. Wojska Polskiego w Pluskowęsach Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka w Wielkim Rychnowie Parafia pod wezwaniem św. Mikołaja Biskupa Polski Związek Emerytów Rencistów i Inwalidów Oddział Rejonowy Centrum Rekreacji i Sportu w Kowalewie Pomorskim Gmina Papieska Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna sp. z o.o. Gazeta Powiatu Golubsko-Dobrzyńskiego 23.04.2018
Z ostatniej chwili arrow Z ostatniej chwili arrow Pamiętaliśmy o żołnierzach wyklętych.

Punkt Potwierdzania Profilu Zaufanego

AGRO-FARMA TARGI ROLNICZE w Kowalewie

Budowa Pływalni w Kowalewie Pomorskim

Nowe zasady gospodarowania odpadami komunalnymi

BUDOWA BUDYNKU URZĘDU

www.zwiedzajkraj.pl

Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego Kowalewo Pomorskie

Ostatnio wprowadzone

Pamiętaliśmy o żołnierzach wyklętych. Drukuj
Wpisał: Karolina Kowalska   
02.03.2015
narodowy_dzien_zoln_wykl_02_03_15_000.jpgOflagowaniem obiektów użyteczności publicznej oraz budynków prywatnych kowalewiacy obchodzili w dniu 1 marca br. Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
Dla wielu żołnierzy maj 1945r. nie był datą odzyskania niepodległości. Wyzwolenie Polski spod okupacji hitlerowskiej nie oddało Ojczyźnie wolności. 

 

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych
ma być wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji

za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej

i przywiązania do tradycji niepodległościowych,

za krew przelaną w obronie Ojczyzny.

śp. Lech Kaczyński
Prezydent RP

Pamiętaliśmy o żołnierzach wyklętych.

Oflagowaniem obiektów użyteczności publicznej oraz budynków prywatnych kowalewiacy obchodzili w dniu 1 marca br. Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Dla wielu żołnierzy maj 1945r. nie był datą odzyskania niepodległości. Wyzwolenie Polski spod okupacji hitlerowskiej nie oddało Ojczyźnie wolności. Zajęcie Polski przez Armię Czerwoną  i włączenie połowy jej terytorium do ZSRR sprawiło, że dziesiątki tysięcy żołnierzy zeszło do podziemia, aby walczyć o inną, niezależną Polskę. Byli nazywani leśnymi bandami walczącymi o władzę, zdrajcami i bratobójcami. A to niezłomni żołnierze, bohaterowie, którzy walczyli dla Polski. Gdyby dobrze poszukać, to Żołnierzy Wyklętych można znaleźć prawie w każdej rodzinie. Również w Kowalewie osobiście znam rodziny, w których nagle członkowie znikali, a ich najbliżsi nie poznali ich dalszych losów. Historia naszej Ojczyzny ma kilka ciemnych plam za które przyszłym pokoleniom przyjdzie się wstydzić. Dobrze, że pozwolono na podniesienie zasłony milczenia w tym temacie- podkreśla Burmistrz Miasta Andrzej Grabowski.

Wiele upłynęło czasu, nim 3 lutego 2011 roku Sejm uchwalił ustawę o ustanowieniu dnia 1 marca Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Środowiska kombatanckie, liczne organizacje patriotyczne, stowarzyszenia naukowe, przyjaciele i rodziny tych, którzy polegli w boju, zostali zamordowani w komunistycznych więzieniach lub po prostu odeszli już na wieczną wartę po latach doczekali się aby wolna Polska oddała w końcu hołd swym bohaterom.

narodowy_dzien_zoln_wykl_02_03_15_001.jpg
narodowy_dzien_zoln_wykl_02_03_15_002.jpg

 

 
© Urząd Miejski w Kowalewie Pomorskim. Uwaga: Korzystamy z cookies. Zapoznaj się z zasadami!