Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego Kowalewo Pomorskie Przejrzysta Polska MGOK KOWALEWO POM S.P. Kowalewo Pom. GONIEC KOWALEWSKI Szkoła Podstawowa w Wielkiej Łące PUBLICZNE GIMNAZJUM w KOWALEWIE POM. Konwent Burmistrzów Orlik 2012 Gmina Kowalewo Pomorskie Koło Polskiego Związku Wędkarskiego w Kowalewie Pomorskim Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania 'Dolina Drwęcy' Przedszkole Publiczne w Kowalewie Pomorskim Szkoła Podstawowa im. Wojska Polskiego w Pluskowęsach Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka w Wielkim Rychnowie Parafia pod wezwaniem św. Mikołaja Biskupa Polski Związek Emerytów Rencistów i Inwalidów Oddział Rejonowy Centrum Rekreacji i Sportu w Kowalewie Pomorskim Gmina Papieska Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna sp. z o.o. Gazeta Powiatu Golubsko-Dobrzyńskiego 17.02.2018
Z ostatniej chwili arrow Z ostatniej chwili arrow Prace nad ZIT Wojewódzkim w impasie

Punkt Potwierdzania Profilu Zaufanego

AGRO-FARMA TARGI ROLNICZE w Kowalewie

Budowa Pływalni w Kowalewie Pomorskim

Nowe zasady gospodarowania odpadami komunalnymi

BUDOWA BUDYNKU URZĘDU

www.zwiedzajkraj.pl

Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego Kowalewo Pomorskie

Ostatnio wprowadzone

Prace nad ZIT Wojewódzkim w impasie Drukuj
Wpisał: Karolina Kowalska   
02.04.2015

small.jpgZa nami III posiedzenie Komitetu Sterującego (25 samorządów) porozumienia ZIT. W dniu 1 kwietnia br., po długiej i burzliwej dyskusji nie osiągnięto zgody co do formy współpracy. Od kilkunastu tygodni samorządy powiatu toruńskiego i bydgoskiego + Kowalewo Pomorskie, Szubin, Nakło i Łabiszyn trwają w zawieszeniu przez odmienne zdania samorządów-rdzeni ZIT czyli Torunia i Bydgoszczy.

Wybór formy współpracy, czyli zawiązanie stowarzyszenia lub porozumienia wyraźnie wskazał granicę podziału regionu na część bydgoską i toruńską.

Prezydent Torunia Michał Zaleski proponuje formę Stowarzyszenia, gdzie, tak jak do tej pory, było na równych prawach 25 partnerów, natomiast prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski formę porozumienia, gdzie liderem (instytucją pośredniczącą) będzie Bydgoszcz, a rola pozostałych partnerów ograniczy się jedynie do zaakceptowania strategii ZIT. Każda z nich ma plusy i minusy. Czasu jest niewiele a ministerstwo ponagla, dlatego prezydent Zaleski zaproponował, by wszyscy, którzy uczestniczyli w obradach wyrazili swoją pisemną opinię na ten temat. Niestety zgodnie ze statutem ZIT, dopóki nie będzie zgody między miastami prezydenckimi (Bydgoszcz i Toruń ZA w głosowaniu) zdanie pozostałych 23 samorządów jest nieistotne- ocenia Burmistrz Kowalewa Andrzej Grabowski- ze względu na czas, który nas nagli należy wypracować  kompromis. Uważam, że należałoby zawiązać porozumienie, które będzie kompatybilne z umową pomiędzy urzędem marszałkowskim a Instytucją Pośredniczącą (ZIT), a w między czasie pracować nad zawiązaniem partnerskiego stowarzyszenia. Ta druga forma to procedura wydłużona. Wymaga sądowych rejestracji, a przede wszystkim zgód rad gmin wszystkich samorządów, co wiązałoby się z koniecznością  zwołania nadzwyczajnych sesji. Wiem, że radni z gminy Kowalewo Pom. będą przychyli każdej formie prawnej, która pozwoli na pozyskanie chociaż części ze 166mln. euro środków z zewnątrz, ale nie wszędzie tak jest. Niestety, aby mógł ruszyć Regionalny Program Operacyjny naszego województwa (2 mld euro do podziału) musi powstać ZIT, a na to mają wpływ tylko dwaj samorządowcy.

 1.jpg
 2.jpg
 3.jpg
 4.jpg
 
© Urząd Miejski w Kowalewie Pomorskim. Uwaga: Korzystamy z cookies. Zapoznaj się z zasadami!