Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego Kowalewo Pomorskie Przejrzysta Polska MGOK KOWALEWO POM S.P. Kowalewo Pom. GONIEC KOWALEWSKI Szkoła Podstawowa w Wielkiej Łące PUBLICZNE GIMNAZJUM w KOWALEWIE POM. Konwent Burmistrzów Orlik 2012 Gmina Kowalewo Pomorskie Koło Polskiego Związku Wędkarskiego w Kowalewie Pomorskim Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania 'Dolina Drwęcy' Przedszkole Publiczne w Kowalewie Pomorskim Szkoła Podstawowa im. Wojska Polskiego w Pluskowęsach Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka w Wielkim Rychnowie Parafia pod wezwaniem św. Mikołaja Biskupa Polski Związek Emerytów Rencistów i Inwalidów Oddział Rejonowy Centrum Rekreacji i Sportu w Kowalewie Pomorskim Gmina Papieska Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna sp. z o.o. Gazeta Powiatu Golubsko-Dobrzyńskiego 18.02.2018
Z ostatniej chwili arrow Z ostatniej chwili arrow Sąsiad świętuje podwójny jubileusz

Punkt Potwierdzania Profilu Zaufanego

AGRO-FARMA TARGI ROLNICZE w Kowalewie

Budowa Pływalni w Kowalewie Pomorskim

Nowe zasady gospodarowania odpadami komunalnymi

BUDOWA BUDYNKU URZĘDU

www.zwiedzajkraj.pl

Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego Kowalewo Pomorskie

Ostatnio wprowadzone

Sąsiad świętuje podwójny jubileusz Drukuj
Wpisał: Karolina Kowalska   
14.04.2015

small.jpgW dniu 10 kwietnia br. miasto Rypin zainaugurowało rok obchodów podwójnego jubileuszu. Sąsiedzi świętują 950 rocznicę istnienia i 660 rocznicę nadania praw miejskich. Z tej okazji Rypin, wspólnie z parafią oraz jednostkami podległymi pod miasto organizuje cykl wydarzeń kulturalnych, sportowych i religijnych poświęconych obchodom jubileuszu.

Obchody otworzyła konferencja w programie, której znalazła się prelekcja popularno- naukowa, pokaz filmu o historii badań archeologicznych i wizualizacja nieistniejącego już grodu w Starorypinie

Wśród zaproszonych na uroczystość przez obecnego włodarza Pawła Grzybowskiego gości był Burmistrz Kowalewa Andrzej Grabowski,  Burmistrz Golubia Mariusz Piątkowski, radni oraz wszyscy 4 poprzedni burmistrzowie Rypina.

Zabierając głos Burmistrz Kowalewa przekazał na ręce gospodarza monografie Kowalewa oraz życzenia wielu wspaniałych jubileuszowych przeżyć.

 

 

11 kwietnia 1065 roku przebywający w Płocku Bolesław Śmiały wystawił dokument dla benedyktynów z Mogilna, otrzymali oni dochody pochodzących z 23 miejscowości z terenu Wielkopolski i Kujaw (głównie w okolicach Mogilna), dochody z 5 grodów łęczycko-sieradzkich oraz 7 wsi z rejonu północnego Mazowsza „per totam Mazoviam", m.in.: z Makowa, Wizny, Stupska, Grzebska, Szreńska oraz Rypina, jest to tzw. „falsyfikat mogileński". Według tego dokumentu benedyktyni z Mogilna objęli zarząd nad obdarowanymi ziemiami, również nad istniejącym tu kościołem grodowym. Według najnowszych badań dokument ten niewątpliwie jest falsyfikatem, którego autor korzystał z różnych źródeł pochodzących z XI i XII wieku. Informacje zawarte w tych dokumentach zostały połączone w jedną całość i spisane prawdopodobnie w 1155 roku, dokument ten został zatwierdzony przez księcia wielkopolskiego Przemysława I.

24 czerwca 1345 roku w Łęczycy gród nad Rypienicą z rąk księcia dobrzyńsko-łęczyckiego otrzymał prawa miejskie, odbiorcą przywileju byli mieszkańcy. Rypin otrzymał dwa przywileje lokacyjne (podobnie jak inne miasta ziemi dobrzyńskiej: Górzno w 1327 i 1385, Lipno w 1349 i 1422), pierwszy przywilej dla Rypina powstał między 1323 - 1326 rokiem i była to umowa pomiędzy właścicielem miasta księciem dobrzyńskim Władysławem a zasiadźcą Eberhardem. Na podstawie przywileju lokacyjnego zasadźca uzyskiwał upoważnienie do przeprowadzenia na wyznaczonym obszarze akcji osadniczej, wymierzenie parceli mieszkalnych i pod działalność gospodarczą i sprowadzenie osadników. Niestety, treść pierwszej lokacji Rypina nie jest dokładnie znana. Natomiast drugi przywilej już dla przeniesionego w obecne miejsce Nowego Rypina powstał 24 czerwca 1345 roku i odbiorcą byli sami mieszkańcy.

a.jpg

 
© Urząd Miejski w Kowalewie Pomorskim. Uwaga: Korzystamy z cookies. Zapoznaj się z zasadami!