Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego Kowalewo Pomorskie Przejrzysta Polska MGOK KOWALEWO POM S.P. Kowalewo Pom. GONIEC KOWALEWSKI Szkoła Podstawowa w Wielkiej Łące PUBLICZNE GIMNAZJUM w KOWALEWIE POM. Konwent Burmistrzów Orlik 2012 Gmina Kowalewo Pomorskie Koło Polskiego Związku Wędkarskiego w Kowalewie Pomorskim Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania 'Dolina Drwęcy' Przedszkole Publiczne w Kowalewie Pomorskim Szkoła Podstawowa im. Wojska Polskiego w Pluskowęsach Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka w Wielkim Rychnowie Parafia pod wezwaniem św. Mikołaja Biskupa Polski Związek Emerytów Rencistów i Inwalidów Oddział Rejonowy Centrum Rekreacji i Sportu w Kowalewie Pomorskim Gmina Papieska Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna sp. z o.o. Gazeta Powiatu Golubsko-Dobrzyńskiego 27.07.2017
Z ostatniej chwili arrow Z ostatniej chwili arrow Sąsiad świętuje podwójny jubileusz

Punkt Potwierdzania Profilu Zaufanego

AGRO-FARMA TARGI ROLNICZE w Kowalewie

Budowa Pływalni w Kowalewie Pomorskim

Nowe zasady gospodarowania odpadami komunalnymi

BUDOWA BUDYNKU URZĘDU

www.zwiedzajkraj.pl

Kowalewo Pomorskie zaproszono do współpracy przy organizacji Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016

Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego Kowalewo Pomorskie

Ostatnio wprowadzone

Sąsiad świętuje podwójny jubileusz Drukuj
Wpisał: Karolina Kowalska   
14.04.2015

small.jpgW dniu 10 kwietnia br. miasto Rypin zainaugurowało rok obchodów podwójnego jubileuszu. Sąsiedzi świętują 950 rocznicę istnienia i 660 rocznicę nadania praw miejskich. Z tej okazji Rypin, wspólnie z parafią oraz jednostkami podległymi pod miasto organizuje cykl wydarzeń kulturalnych, sportowych i religijnych poświęconych obchodom jubileuszu.

Obchody otworzyła konferencja w programie, której znalazła się prelekcja popularno- naukowa, pokaz filmu o historii badań archeologicznych i wizualizacja nieistniejącego już grodu w Starorypinie

Wśród zaproszonych na uroczystość przez obecnego włodarza Pawła Grzybowskiego gości był Burmistrz Kowalewa Andrzej Grabowski,  Burmistrz Golubia Mariusz Piątkowski, radni oraz wszyscy 4 poprzedni burmistrzowie Rypina.

Zabierając głos Burmistrz Kowalewa przekazał na ręce gospodarza monografie Kowalewa oraz życzenia wielu wspaniałych jubileuszowych przeżyć.

 

 

11 kwietnia 1065 roku przebywający w Płocku Bolesław Śmiały wystawił dokument dla benedyktynów z Mogilna, otrzymali oni dochody pochodzących z 23 miejscowości z terenu Wielkopolski i Kujaw (głównie w okolicach Mogilna), dochody z 5 grodów łęczycko-sieradzkich oraz 7 wsi z rejonu północnego Mazowsza „per totam Mazoviam", m.in.: z Makowa, Wizny, Stupska, Grzebska, Szreńska oraz Rypina, jest to tzw. „falsyfikat mogileński". Według tego dokumentu benedyktyni z Mogilna objęli zarząd nad obdarowanymi ziemiami, również nad istniejącym tu kościołem grodowym. Według najnowszych badań dokument ten niewątpliwie jest falsyfikatem, którego autor korzystał z różnych źródeł pochodzących z XI i XII wieku. Informacje zawarte w tych dokumentach zostały połączone w jedną całość i spisane prawdopodobnie w 1155 roku, dokument ten został zatwierdzony przez księcia wielkopolskiego Przemysława I.

24 czerwca 1345 roku w Łęczycy gród nad Rypienicą z rąk księcia dobrzyńsko-łęczyckiego otrzymał prawa miejskie, odbiorcą przywileju byli mieszkańcy. Rypin otrzymał dwa przywileje lokacyjne (podobnie jak inne miasta ziemi dobrzyńskiej: Górzno w 1327 i 1385, Lipno w 1349 i 1422), pierwszy przywilej dla Rypina powstał między 1323 - 1326 rokiem i była to umowa pomiędzy właścicielem miasta księciem dobrzyńskim Władysławem a zasiadźcą Eberhardem. Na podstawie przywileju lokacyjnego zasadźca uzyskiwał upoważnienie do przeprowadzenia na wyznaczonym obszarze akcji osadniczej, wymierzenie parceli mieszkalnych i pod działalność gospodarczą i sprowadzenie osadników. Niestety, treść pierwszej lokacji Rypina nie jest dokładnie znana. Natomiast drugi przywilej już dla przeniesionego w obecne miejsce Nowego Rypina powstał 24 czerwca 1345 roku i odbiorcą byli sami mieszkańcy.

a.jpg

 
© Urząd Miejski w Kowalewie Pomorskim. Uwaga: Korzystamy z cookies. Zapoznaj się z zasadami!