Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego Kowalewo Pomorskie Przejrzysta Polska MGOK KOWALEWO POM S.P. Kowalewo Pom. GONIEC KOWALEWSKI Szkoła Podstawowa w Wielkiej Łące PUBLICZNE GIMNAZJUM w KOWALEWIE POM. Konwent Burmistrzów Orlik 2012 Gmina Kowalewo Pomorskie Koło Polskiego Związku Wędkarskiego w Kowalewie Pomorskim Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania 'Dolina Drwęcy' Przedszkole Publiczne w Kowalewie Pomorskim Szkoła Podstawowa im. Wojska Polskiego w Pluskowęsach Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka w Wielkim Rychnowie Parafia pod wezwaniem św. Mikołaja Biskupa Polski Związek Emerytów Rencistów i Inwalidów Oddział Rejonowy Centrum Rekreacji i Sportu w Kowalewie Pomorskim Gmina Papieska Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna sp. z o.o. Gazeta Powiatu Golubsko-Dobrzyńskiego 25.02.2018
Z ostatniej chwili arrow Z ostatniej chwili arrow Hołd mieszkańcom Kowalewa pomordowanym w Potulicach

Punkt Potwierdzania Profilu Zaufanego

AGRO-FARMA TARGI ROLNICZE w Kowalewie

Budowa Pływalni w Kowalewie Pomorskim

Nowe zasady gospodarowania odpadami komunalnymi

BUDOWA BUDYNKU URZĘDU

www.zwiedzajkraj.pl

Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego Kowalewo Pomorskie

Ostatnio wprowadzone

Hołd mieszkańcom Kowalewa pomordowanym w Potulicach Drukuj
Wpisał: Karolina Kowalska   
27.04.2015
Bsmall.jpgurmistrz Miasta Kowalewo Pomorskie Andrzej Grabowski i duża grupa mieszkańców uczestniczyła w dniu 25 kwietnia w uroczystości 70 rocznicy wyzwolenia hitlerowskiego Obozu "Potulice-Lebrechtsdorf" i Kwietnia Miesiąca Pamięci Narodowej.

Uroczystości rozpoczęły się mszą św. na cmentarzu ofiar hitleryzmu w Potulicach. Przybyłych powitał Sławomir Napierała - Burmistrz Miasta i Gminy Nakło nad Notecią.  W obchodach wzięli udział byli więźniowie z całej Polski, ich rodziny, mieszkańcy okolicznych miejscowości, młodzież szkolna, harcerze,  poczty sztandarowe, licznie zgromadzone delegacje organizacji kombatanckich, Wojska Polskiego, Policji i samorządów oraz m.in.: poseł Iwona Kozłowska, poseł Tomasz Latos, wicewojewoda Elżbieta Rusielewicz, Zbigniew Ostrowski - wicemarszałek województwa. Jak co roku w ceremonii uczestniczyła licznie zgromadzona delegacja mieszkańców Kowalewa Pomorskiego zorganizowana przez p. Annę Osmańską (byłą więźniarkę). Wzorem lat ubiegłych patronat honorowy nad uroczystościami objęli: Wojewoda Kujawsko-Pomorski, Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Posterunki honorowe, poczet sztandarowy oraz orkiestrę zapewniło wojsko z Bydgoszczy.

Niemiecki obóz przesiedleńczy w Potulicach - Lebrechtdorf  - obóz został założony 1 lutego 1941 roku jako obóz zbiorczy dla rodzin polskich. W tym czasie rozpoczęto rozbudowę, która trwała aż do końca 1944 r. Od 1 września 1942 r. podporządkowano mu obozy Centrali Przesiedleńczej w Smukale i Toruniu. Więźniowie obozu początkowo kierowani byli do prac w gospodarstwach rolnych i dużych zakładach przemysłowych na terenie okręgu Gdańsk - Prusy Zachodnie. Na terenie obozu funkcjonował również wydzielony obóz dla dzieci ze wschodu. Szacuje się, że na terenie obozu przebywało około 25 tys. osób. W ewidencji zgonów odnotowano 1297 osób, w tym 767 dzieci.

Po mszy św. delegacje złożyły pod pomnikiem wieńce i wiązanki kwiatów. Po uroczystościach na cmentarzu uczestnicy przeszli pod bramę główną byłego obozu gdzie pod kamieniem pamiątkowym złożono wieńce i wiązanki kwiatów.

Ważnym jest, że w złożeniu hołdu pomordowanym w obozie hitlerowskim w Potulicach, jak co roku, biorą udział Kowalewiacy. Naszym rodakom należy się pamięć i szacunek. Dobrze, że są ludzie pamiętający o ofiarach. Bardzo dziękuję pani Annie Osmańskiej, która jako naoczny świadek tych tragicznych wydarzeń organizuje wyjazdy i pogadanki dla młodzieży. Młode pokolenia muszą poznać ból ówczesnej wojny, co pozwoli im tak pracować dla dobra Ojczyzny, aby dramatyczne chwile się nie powtórzyły - informuje Burmistrz Andrzej Grabowski.

 

potulice_01_28_04_15.jpg
potulice_02_28_04_15.jpg
 potulice_28_04_15_001.jpg
 potulice_28_04_15_002.jpg
potulice_28_04_15_003.jpg
potulice_28_04_15_004.jpg

 

 
© Urząd Miejski w Kowalewie Pomorskim. Uwaga: Korzystamy z cookies. Zapoznaj się z zasadami!