Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego Kowalewo Pomorskie Przejrzysta Polska MGOK KOWALEWO POM S.P. Kowalewo Pom. GONIEC KOWALEWSKI Szkoła Podstawowa w Wielkiej Łące PUBLICZNE GIMNAZJUM w KOWALEWIE POM. Konwent Burmistrzów Orlik 2012 Gmina Kowalewo Pomorskie Koło Polskiego Związku Wędkarskiego w Kowalewie Pomorskim Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania 'Dolina Drwęcy' Przedszkole Publiczne w Kowalewie Pomorskim Szkoła Podstawowa im. Wojska Polskiego w Pluskowęsach Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka w Wielkim Rychnowie Parafia pod wezwaniem św. Mikołaja Biskupa Polski Związek Emerytów Rencistów i Inwalidów Oddział Rejonowy Centrum Rekreacji i Sportu w Kowalewie Pomorskim Gmina Papieska Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna sp. z o.o. Gazeta Powiatu Golubsko-Dobrzyńskiego 21.07.2017
Z ostatniej chwili arrow Z ostatniej chwili arrow Hołd mieszkańcom Kowalewa pomordowanym w Potulicach

Punkt Potwierdzania Profilu Zaufanego

AGRO-FARMA TARGI ROLNICZE w Kowalewie

Budowa Pływalni w Kowalewie Pomorskim

Nowe zasady gospodarowania odpadami komunalnymi

BUDOWA BUDYNKU URZĘDU

www.zwiedzajkraj.pl

Kowalewo Pomorskie zaproszono do współpracy przy organizacji Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016

Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego Kowalewo Pomorskie

Ostatnio wprowadzone

Hołd mieszkańcom Kowalewa pomordowanym w Potulicach Drukuj
Wpisał: Karolina Kowalska   
27.04.2015
Bsmall.jpgurmistrz Miasta Kowalewo Pomorskie Andrzej Grabowski i duża grupa mieszkańców uczestniczyła w dniu 25 kwietnia w uroczystości 70 rocznicy wyzwolenia hitlerowskiego Obozu "Potulice-Lebrechtsdorf" i Kwietnia Miesiąca Pamięci Narodowej.

Uroczystości rozpoczęły się mszą św. na cmentarzu ofiar hitleryzmu w Potulicach. Przybyłych powitał Sławomir Napierała - Burmistrz Miasta i Gminy Nakło nad Notecią.  W obchodach wzięli udział byli więźniowie z całej Polski, ich rodziny, mieszkańcy okolicznych miejscowości, młodzież szkolna, harcerze,  poczty sztandarowe, licznie zgromadzone delegacje organizacji kombatanckich, Wojska Polskiego, Policji i samorządów oraz m.in.: poseł Iwona Kozłowska, poseł Tomasz Latos, wicewojewoda Elżbieta Rusielewicz, Zbigniew Ostrowski - wicemarszałek województwa. Jak co roku w ceremonii uczestniczyła licznie zgromadzona delegacja mieszkańców Kowalewa Pomorskiego zorganizowana przez p. Annę Osmańską (byłą więźniarkę). Wzorem lat ubiegłych patronat honorowy nad uroczystościami objęli: Wojewoda Kujawsko-Pomorski, Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Posterunki honorowe, poczet sztandarowy oraz orkiestrę zapewniło wojsko z Bydgoszczy.

Niemiecki obóz przesiedleńczy w Potulicach - Lebrechtdorf  - obóz został założony 1 lutego 1941 roku jako obóz zbiorczy dla rodzin polskich. W tym czasie rozpoczęto rozbudowę, która trwała aż do końca 1944 r. Od 1 września 1942 r. podporządkowano mu obozy Centrali Przesiedleńczej w Smukale i Toruniu. Więźniowie obozu początkowo kierowani byli do prac w gospodarstwach rolnych i dużych zakładach przemysłowych na terenie okręgu Gdańsk - Prusy Zachodnie. Na terenie obozu funkcjonował również wydzielony obóz dla dzieci ze wschodu. Szacuje się, że na terenie obozu przebywało około 25 tys. osób. W ewidencji zgonów odnotowano 1297 osób, w tym 767 dzieci.

Po mszy św. delegacje złożyły pod pomnikiem wieńce i wiązanki kwiatów. Po uroczystościach na cmentarzu uczestnicy przeszli pod bramę główną byłego obozu gdzie pod kamieniem pamiątkowym złożono wieńce i wiązanki kwiatów.

Ważnym jest, że w złożeniu hołdu pomordowanym w obozie hitlerowskim w Potulicach, jak co roku, biorą udział Kowalewiacy. Naszym rodakom należy się pamięć i szacunek. Dobrze, że są ludzie pamiętający o ofiarach. Bardzo dziękuję pani Annie Osmańskiej, która jako naoczny świadek tych tragicznych wydarzeń organizuje wyjazdy i pogadanki dla młodzieży. Młode pokolenia muszą poznać ból ówczesnej wojny, co pozwoli im tak pracować dla dobra Ojczyzny, aby dramatyczne chwile się nie powtórzyły - informuje Burmistrz Andrzej Grabowski.

 

potulice_01_28_04_15.jpg
potulice_02_28_04_15.jpg
 potulice_28_04_15_001.jpg
 potulice_28_04_15_002.jpg
potulice_28_04_15_003.jpg
potulice_28_04_15_004.jpg

 

 
© Urząd Miejski w Kowalewie Pomorskim. Uwaga: Korzystamy z cookies. Zapoznaj się z zasadami!