Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego Kowalewo Pomorskie Przejrzysta Polska MGOK KOWALEWO POM S.P. Kowalewo Pom. GONIEC KOWALEWSKI Szkoła Podstawowa w Wielkiej Łące PUBLICZNE GIMNAZJUM w KOWALEWIE POM. Konwent Burmistrzów Orlik 2012 Gmina Kowalewo Pomorskie Koło Polskiego Związku Wędkarskiego w Kowalewie Pomorskim Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania 'Dolina Drwęcy' Przedszkole Publiczne w Kowalewie Pomorskim Szkoła Podstawowa im. Wojska Polskiego w Pluskowęsach Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka w Wielkim Rychnowie Parafia pod wezwaniem św. Mikołaja Biskupa Polski Związek Emerytów Rencistów i Inwalidów Oddział Rejonowy Centrum Rekreacji i Sportu w Kowalewie Pomorskim Gmina Papieska Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna sp. z o.o. Gazeta Powiatu Golubsko-Dobrzyńskiego 26.06.2017
Z ostatniej chwili arrow Z ostatniej chwili arrow Potrafią pomagać potrzebującym rówieśnikom

Punkt Potwierdzania Profilu Zaufanego

AGRO-FARMA TARGI ROLNICZE w Kowalewie

Budowa Pływalni w Kowalewie Pomorskim

Nowe zasady gospodarowania odpadami komunalnymi

BUDOWA BUDYNKU URZĘDU

www.zwiedzajkraj.pl

Kowalewo Pomorskie zaproszono do współpracy przy organizacji Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016

Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego Kowalewo Pomorskie

Ostatnio wprowadzone

Potrafią pomagać potrzebującym rówieśnikom Drukuj
Wpisał: Karolina Kowalska   
08.05.2015

Pi1.jpgerwszoklasiści z klasy integracyjnej Publicznego Gimnazjum im. Jana Pawła II w Kowalewie Pomorski realizują wspaniały projekt edukacyjny pn. „Czy gimnazjalista może pomóc Polakom na wschodzie". Wspólnie z opiekunem projektu - wychowawczynią Roksaną Kaźmierkiewicz pomagają młodym Mołdawianom, którzy mają polskie korzenie.

W dniu 5 maja br. cała klasa wraz z wychowawczynią podzieliła się z Burmistrzem Miasta Andrzejem Grabowskim wrażeniami z prowadzonego projektu i planami na dalszą jego realizację.

Uczniowie zanim zdecydowali się na konkretne działanie w pomocy najpierw poznali historię tego małego państwa i żyjących tam Polaków. Dowiedzieli się, że 90% wszystkich mieszkańców żyje na granicy ubóstwa, czasami za 4 euro miesięcznie. Uczniowie maja tam bardzo ciężko z powodu złego stanu bazy dydaktycznej, braku środków na wyposażenie i codzienne utrzymanie placówki. Obecnie kraj ten jest również poważnie zagrożony wojną. Życie Polaków jest podwójnie trudne, bo czują się tam jak sieroty, bez swojej ojczyzny, korzeni i przynależności. Języka przodków uczą się z modlitewników, a swoje tradycje poznają w małych, prowizorycznych muzeach utworzonych w prywatnych domach. Uczniowie wybrali wieś Styrcza, gdzie 70% mieszkańców ma polskie pochodzenie, a wieś nazywana jest „Małą Warszawą". Obecnie przygotowują się do wysłania do Styrczy trzeciej paczki z pomocą. Umieszczą w niej przybory szkolne, książki do nauki języka polskiego, materiały plastyczne oraz upominki jakie otrzymali od samorządu gminy, w tym monografię Kowalewa Pomorskiego. W czasie spotkania Burmistrz Miasta zadeklarował poniesienie jednego z poważniejszych wydatków jakim jest koszt przesłania paczki.

Jestem pod wrażeniem akcji prowadzonej przez 18 młodych Kowalewiaków. Swoim postępowaniem przeczą tezie, że młodzież jest rozpieszczona, tylko goni z modnymi gadżetami, a sama nie potrafi okazać potrzebującym serca i wsparcia. Taka akcja uświadamia uczniom jak wspaniałe mają stworzone warunki do nauki, zabawy i wypoczynku. Pamiętam jak przed dwudziestu pięciu laty to do nas tzw. Zachód słał paczki, teraz my spłacamy dług wdzięczności. Gratuluję opiekunowi p. Roksanie i życzę powodzenia w realizacji kolejnych projektów. Skoro tak ważną rzecz uczniowie robią w pierwszej klasie to nie mogę się doczekać pomysłów na kolejne lata.- podkreśla Burmistrz Miasta Andrzej Grabowski.

Burmistrz Miasta zwrócił się do opiekuna i młodych uczniów, aby byli naszymi ambasadorami i zaproponowali nawiązanie współpracy nie tylko pomiędzy placówkami szkolnymi, ale i samorządami.

1.jpg
2.jpg

 

 
© Urząd Miejski w Kowalewie Pomorskim. Uwaga: Korzystamy z cookies. Zapoznaj się z zasadami!