Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego Kowalewo Pomorskie Przejrzysta Polska MGOK KOWALEWO POM S.P. Kowalewo Pom. GONIEC KOWALEWSKI Szkoła Podstawowa w Wielkiej Łące PUBLICZNE GIMNAZJUM w KOWALEWIE POM. Konwent Burmistrzów Orlik 2012 Gmina Kowalewo Pomorskie Koło Polskiego Związku Wędkarskiego w Kowalewie Pomorskim Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania 'Dolina Drwęcy' Przedszkole Publiczne w Kowalewie Pomorskim Szkoła Podstawowa im. Wojska Polskiego w Pluskowęsach Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka w Wielkim Rychnowie Parafia pod wezwaniem św. Mikołaja Biskupa Polski Związek Emerytów Rencistów i Inwalidów Oddział Rejonowy Centrum Rekreacji i Sportu w Kowalewie Pomorskim Gmina Papieska Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna sp. z o.o. Gazeta Powiatu Golubsko-Dobrzyńskiego 21.03.2018
Z ostatniej chwili arrow Z ostatniej chwili arrow Potrafią pomagać potrzebującym rówieśnikom

Punkt Potwierdzania Profilu Zaufanego

AGRO-FARMA TARGI ROLNICZE w Kowalewie

Budowa Pływalni w Kowalewie Pomorskim

Nowe zasady gospodarowania odpadami komunalnymi

BUDOWA BUDYNKU URZĘDU

www.zwiedzajkraj.pl

Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego Kowalewo Pomorskie

Ostatnio wprowadzone

Potrafią pomagać potrzebującym rówieśnikom Drukuj
Wpisał: Karolina Kowalska   
08.05.2015

Pi1.jpgerwszoklasiści z klasy integracyjnej Publicznego Gimnazjum im. Jana Pawła II w Kowalewie Pomorski realizują wspaniały projekt edukacyjny pn. „Czy gimnazjalista może pomóc Polakom na wschodzie". Wspólnie z opiekunem projektu - wychowawczynią Roksaną Kaźmierkiewicz pomagają młodym Mołdawianom, którzy mają polskie korzenie.

W dniu 5 maja br. cała klasa wraz z wychowawczynią podzieliła się z Burmistrzem Miasta Andrzejem Grabowskim wrażeniami z prowadzonego projektu i planami na dalszą jego realizację.

Uczniowie zanim zdecydowali się na konkretne działanie w pomocy najpierw poznali historię tego małego państwa i żyjących tam Polaków. Dowiedzieli się, że 90% wszystkich mieszkańców żyje na granicy ubóstwa, czasami za 4 euro miesięcznie. Uczniowie maja tam bardzo ciężko z powodu złego stanu bazy dydaktycznej, braku środków na wyposażenie i codzienne utrzymanie placówki. Obecnie kraj ten jest również poważnie zagrożony wojną. Życie Polaków jest podwójnie trudne, bo czują się tam jak sieroty, bez swojej ojczyzny, korzeni i przynależności. Języka przodków uczą się z modlitewników, a swoje tradycje poznają w małych, prowizorycznych muzeach utworzonych w prywatnych domach. Uczniowie wybrali wieś Styrcza, gdzie 70% mieszkańców ma polskie pochodzenie, a wieś nazywana jest „Małą Warszawą". Obecnie przygotowują się do wysłania do Styrczy trzeciej paczki z pomocą. Umieszczą w niej przybory szkolne, książki do nauki języka polskiego, materiały plastyczne oraz upominki jakie otrzymali od samorządu gminy, w tym monografię Kowalewa Pomorskiego. W czasie spotkania Burmistrz Miasta zadeklarował poniesienie jednego z poważniejszych wydatków jakim jest koszt przesłania paczki.

Jestem pod wrażeniem akcji prowadzonej przez 18 młodych Kowalewiaków. Swoim postępowaniem przeczą tezie, że młodzież jest rozpieszczona, tylko goni z modnymi gadżetami, a sama nie potrafi okazać potrzebującym serca i wsparcia. Taka akcja uświadamia uczniom jak wspaniałe mają stworzone warunki do nauki, zabawy i wypoczynku. Pamiętam jak przed dwudziestu pięciu laty to do nas tzw. Zachód słał paczki, teraz my spłacamy dług wdzięczności. Gratuluję opiekunowi p. Roksanie i życzę powodzenia w realizacji kolejnych projektów. Skoro tak ważną rzecz uczniowie robią w pierwszej klasie to nie mogę się doczekać pomysłów na kolejne lata.- podkreśla Burmistrz Miasta Andrzej Grabowski.

Burmistrz Miasta zwrócił się do opiekuna i młodych uczniów, aby byli naszymi ambasadorami i zaproponowali nawiązanie współpracy nie tylko pomiędzy placówkami szkolnymi, ale i samorządami.

1.jpg
2.jpg

 

 
© Urząd Miejski w Kowalewie Pomorskim. Uwaga: Korzystamy z cookies. Zapoznaj się z zasadami!