Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego Kowalewo Pomorskie Przejrzysta Polska MGOK KOWALEWO POM S.P. Kowalewo Pom. GONIEC KOWALEWSKI Szkoła Podstawowa w Wielkiej Łące PUBLICZNE GIMNAZJUM w KOWALEWIE POM. Konwent Burmistrzów Orlik 2012 Gmina Kowalewo Pomorskie Koło Polskiego Związku Wędkarskiego w Kowalewie Pomorskim Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania 'Dolina Drwęcy' Przedszkole Publiczne w Kowalewie Pomorskim Szkoła Podstawowa im. Wojska Polskiego w Pluskowęsach Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka w Wielkim Rychnowie Parafia pod wezwaniem św. Mikołaja Biskupa Polski Związek Emerytów Rencistów i Inwalidów Oddział Rejonowy Centrum Rekreacji i Sportu w Kowalewie Pomorskim Gmina Papieska Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna sp. z o.o. Gazeta Powiatu Golubsko-Dobrzyńskiego 25.06.2017
Z ostatniej chwili arrow Z ostatniej chwili arrow Tydzień Polski w Szkole Podstawowej w Wielkiej Łące

Punkt Potwierdzania Profilu Zaufanego

AGRO-FARMA TARGI ROLNICZE w Kowalewie

Budowa Pływalni w Kowalewie Pomorskim

Nowe zasady gospodarowania odpadami komunalnymi

BUDOWA BUDYNKU URZĘDU

www.zwiedzajkraj.pl

Kowalewo Pomorskie zaproszono do współpracy przy organizacji Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016

Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego Kowalewo Pomorskie

Ostatnio wprowadzone

Tydzień Polski w Szkole Podstawowej w Wielkiej Łące Drukuj
Wpisał: Justyna Rutkowska i Anna Kuźniar   
19.05.2015

1.jpg„Tradycja jest rozumem całego narodu,

przesianym z jednego wieku w drugi."

Ricarda Huch

W dniach 23-30 kwietnia 2015r. w Szkole Podstawowej w Wielkiej Łące  odbył się Tydzień Polski. Patronami 2015 roku są Jan Paweł II i Jan Długosz jest to też rok Teatru Publicznego . Projekt miał na celu upowszechnianie dziedzictwa kulturowego Polski, rozbudzanie i rozwijanie indywidualnych zainteresowań uczniów oraz integrację środowiska lokalnego. Organizatorami były panie Anna Kuźniar i Justyna Rutkowska. Uczniowie pod opieką nauczycieli uczestniczyli w szeregu spotkań i warsztatów zorganizowanych specjalnie dla nich.

W ciągu całego tygodnia towarzyszyła nam na sali gimnastycznej wystawa rzeźb i obrazów artysty ludowego, pana Lecha Dąbrowskiego. W szkole zagościły anioły, kogutki, ptaszki i inne piękne rękodzieła. Pojawiło się też wiele tematycznych wystawek i gazetek, o co zadbały dzieci z Koła Caritas z panią Mirosławą Rogowską oraz pani Grażyna Bruchlej- nauczyciel bibliotekarz.

Każdy kolejny dzień projektu był szczegółowo zaplanowany. Dzięki hojności Rady Rodziców naszej szkoły, w czwartek 23 kwietnia  gościliśmy w szkole grupę rekonstrukcyjną Arkona z Torunia. Mieliśmy okazję zobaczyć żywą lekcję historii. Obejrzeliśmy średniowieczne stroje i broń. Dowiedzieliśmy się, że niełatwe jest picie z rogu, a noszenie  kolczugi to nie lada wyzwanie.

Tego samego dnia w godzinach popołudniowych pan Lech Dąbrowski poprowadził warsztaty malowania na szkle. Wiele prac wykonanych przez dzieci z pewnością zawiśnie na domowych ścianach. Nasz gość uczył też rzeźbić w mydle- tego dzieci mogły spróbować w piątek.

Poniedziałek 27kwietnia był dniem poświęconym teatrowi. Uczniowie podczas przerw wykonali plakat pt. „Słownictwo związane z teatrem".

28 kwietnia dzieci z oddziału przedszkolnego pojechały na wycieczkę do Muzeum Etnograficznego w Toruniu, gdzie uczestniczyły w warsztatach „Tradycje w małym paluszku ". Później odwiedziły jeszcze ogród zoobotaniczny.

Uczniowie klas III-VI uczestniczyli w Wycieczce do Bydgoszczy i Koronowa.  Odwiedzili Muzeum Mydła i historii brudu, gdzie własnoręcznie wykonali mydła. Zwiedzili Stare Miasto. Następnie udali się do gospodarstwa Garniec, a tam odwiedzili wioskę ginących zawodów.  Uczestniczyli w różnorodnych warsztatach m.in. lepili z gliny, kręcili powróz, tkali, piekli podpłomyki.

Środa to dzień kulinarny, co roku czekają na niego wszyscy uczniowie. Rodzice przygotowali dla swoich pociech stoły, na których królowało swojskie jadło: chleby, dżemy, smalec, ogórki, kompoty, itd.

Po południu odbyły się kolejne warsztaty pt. Zostań średniowiecznym skrybą. Prowadziły je panie Grażyna Bruchlej i Anna Kuźniar. Chętni uczniowie spróbowali czerpania papieru oraz pisania gęsim piórem. Jak się okazało to drugie nie należy do najłatwiejszych. Wielkie zdziwienie wzbudził fakt, iż  długopis wymyślono dopiero w XX wieku.

Uroczysty apel z okazji Narodowego Święta Konstytucji 3 Maja. przygotowany przez uczniów klasy V zakończył Tydzień Polski. Wszystkie dzieci i nauczyciele zgromadzeni na sali mieli przypięte do piersi piękne biało-czerwone kotyliony. Pani Kinga Szczepanowska wykonała je z podopiecznymi podczas zajęć świetlicowych. Na pamiątkę tego wydarzenia  posadziliśmy drzewo, które zadedykowaliśmy Janowi Pawłowi  II.

Warto dodać, że do pomocy w realizacji projektu włączyli się wszyscy nauczyciele, pracownicy szkoły oraz uczniowie i ich rodzice, za co serdecznie dziękujemy. Nasz projekt spotkał się z dużym zainteresowaniem zarówno uczniów, jak i ich rodziców (wystawa i warsztaty były otwarte dla środowiska lokalnego).

W tych dniach odwiedził nas pan burmistrz Andrzej Grabowski. Uczniowie uczestniczyli w zorganizowanych dla nich zajęciach  i zabawach bardzo chętnie. Widząc zaciekawione i uśmiechnięte buzie naszych uczniów, odczuwaliśmy satysfakcję.

nutz.jpg

 
© Urząd Miejski w Kowalewie Pomorskim. Uwaga: Korzystamy z cookies. Zapoznaj się z zasadami!