Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego Kowalewo Pomorskie Przejrzysta Polska MGOK KOWALEWO POM S.P. Kowalewo Pom. GONIEC KOWALEWSKI Szkoła Podstawowa w Wielkiej Łące PUBLICZNE GIMNAZJUM w KOWALEWIE POM. Konwent Burmistrzów Orlik 2012 Gmina Kowalewo Pomorskie Koło Polskiego Związku Wędkarskiego w Kowalewie Pomorskim Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania 'Dolina Drwęcy' Przedszkole Publiczne w Kowalewie Pomorskim Szkoła Podstawowa im. Wojska Polskiego w Pluskowęsach Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka w Wielkim Rychnowie Parafia pod wezwaniem św. Mikołaja Biskupa Polski Związek Emerytów Rencistów i Inwalidów Oddział Rejonowy Centrum Rekreacji i Sportu w Kowalewie Pomorskim Gmina Papieska Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna sp. z o.o. Gazeta Powiatu Golubsko-Dobrzyńskiego 21.02.2018
Z ostatniej chwili arrow Z ostatniej chwili arrow Tydzień Polski w Szkole Podstawowej w Wielkiej Łące

Punkt Potwierdzania Profilu Zaufanego

AGRO-FARMA TARGI ROLNICZE w Kowalewie

Budowa Pływalni w Kowalewie Pomorskim

Nowe zasady gospodarowania odpadami komunalnymi

BUDOWA BUDYNKU URZĘDU

www.zwiedzajkraj.pl

Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego Kowalewo Pomorskie

Ostatnio wprowadzone

Tydzień Polski w Szkole Podstawowej w Wielkiej Łące Drukuj
Wpisał: Justyna Rutkowska i Anna Kuźniar   
19.05.2015

1.jpg„Tradycja jest rozumem całego narodu,

przesianym z jednego wieku w drugi."

Ricarda Huch

W dniach 23-30 kwietnia 2015r. w Szkole Podstawowej w Wielkiej Łące  odbył się Tydzień Polski. Patronami 2015 roku są Jan Paweł II i Jan Długosz jest to też rok Teatru Publicznego . Projekt miał na celu upowszechnianie dziedzictwa kulturowego Polski, rozbudzanie i rozwijanie indywidualnych zainteresowań uczniów oraz integrację środowiska lokalnego. Organizatorami były panie Anna Kuźniar i Justyna Rutkowska. Uczniowie pod opieką nauczycieli uczestniczyli w szeregu spotkań i warsztatów zorganizowanych specjalnie dla nich.

W ciągu całego tygodnia towarzyszyła nam na sali gimnastycznej wystawa rzeźb i obrazów artysty ludowego, pana Lecha Dąbrowskiego. W szkole zagościły anioły, kogutki, ptaszki i inne piękne rękodzieła. Pojawiło się też wiele tematycznych wystawek i gazetek, o co zadbały dzieci z Koła Caritas z panią Mirosławą Rogowską oraz pani Grażyna Bruchlej- nauczyciel bibliotekarz.

Każdy kolejny dzień projektu był szczegółowo zaplanowany. Dzięki hojności Rady Rodziców naszej szkoły, w czwartek 23 kwietnia  gościliśmy w szkole grupę rekonstrukcyjną Arkona z Torunia. Mieliśmy okazję zobaczyć żywą lekcję historii. Obejrzeliśmy średniowieczne stroje i broń. Dowiedzieliśmy się, że niełatwe jest picie z rogu, a noszenie  kolczugi to nie lada wyzwanie.

Tego samego dnia w godzinach popołudniowych pan Lech Dąbrowski poprowadził warsztaty malowania na szkle. Wiele prac wykonanych przez dzieci z pewnością zawiśnie na domowych ścianach. Nasz gość uczył też rzeźbić w mydle- tego dzieci mogły spróbować w piątek.

Poniedziałek 27kwietnia był dniem poświęconym teatrowi. Uczniowie podczas przerw wykonali plakat pt. „Słownictwo związane z teatrem".

28 kwietnia dzieci z oddziału przedszkolnego pojechały na wycieczkę do Muzeum Etnograficznego w Toruniu, gdzie uczestniczyły w warsztatach „Tradycje w małym paluszku ". Później odwiedziły jeszcze ogród zoobotaniczny.

Uczniowie klas III-VI uczestniczyli w Wycieczce do Bydgoszczy i Koronowa.  Odwiedzili Muzeum Mydła i historii brudu, gdzie własnoręcznie wykonali mydła. Zwiedzili Stare Miasto. Następnie udali się do gospodarstwa Garniec, a tam odwiedzili wioskę ginących zawodów.  Uczestniczyli w różnorodnych warsztatach m.in. lepili z gliny, kręcili powróz, tkali, piekli podpłomyki.

Środa to dzień kulinarny, co roku czekają na niego wszyscy uczniowie. Rodzice przygotowali dla swoich pociech stoły, na których królowało swojskie jadło: chleby, dżemy, smalec, ogórki, kompoty, itd.

Po południu odbyły się kolejne warsztaty pt. Zostań średniowiecznym skrybą. Prowadziły je panie Grażyna Bruchlej i Anna Kuźniar. Chętni uczniowie spróbowali czerpania papieru oraz pisania gęsim piórem. Jak się okazało to drugie nie należy do najłatwiejszych. Wielkie zdziwienie wzbudził fakt, iż  długopis wymyślono dopiero w XX wieku.

Uroczysty apel z okazji Narodowego Święta Konstytucji 3 Maja. przygotowany przez uczniów klasy V zakończył Tydzień Polski. Wszystkie dzieci i nauczyciele zgromadzeni na sali mieli przypięte do piersi piękne biało-czerwone kotyliony. Pani Kinga Szczepanowska wykonała je z podopiecznymi podczas zajęć świetlicowych. Na pamiątkę tego wydarzenia  posadziliśmy drzewo, które zadedykowaliśmy Janowi Pawłowi  II.

Warto dodać, że do pomocy w realizacji projektu włączyli się wszyscy nauczyciele, pracownicy szkoły oraz uczniowie i ich rodzice, za co serdecznie dziękujemy. Nasz projekt spotkał się z dużym zainteresowaniem zarówno uczniów, jak i ich rodziców (wystawa i warsztaty były otwarte dla środowiska lokalnego).

W tych dniach odwiedził nas pan burmistrz Andrzej Grabowski. Uczniowie uczestniczyli w zorganizowanych dla nich zajęciach  i zabawach bardzo chętnie. Widząc zaciekawione i uśmiechnięte buzie naszych uczniów, odczuwaliśmy satysfakcję.

nutz.jpg

 
© Urząd Miejski w Kowalewie Pomorskim. Uwaga: Korzystamy z cookies. Zapoznaj się z zasadami!