Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego Kowalewo Pomorskie Przejrzysta Polska MGOK KOWALEWO POM S.P. Kowalewo Pom. GONIEC KOWALEWSKI Szkoła Podstawowa w Wielkiej Łące PUBLICZNE GIMNAZJUM w KOWALEWIE POM. Konwent Burmistrzów Orlik 2012 Gmina Kowalewo Pomorskie Koło Polskiego Związku Wędkarskiego w Kowalewie Pomorskim Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania 'Dolina Drwęcy' Przedszkole Publiczne w Kowalewie Pomorskim Szkoła Podstawowa im. Wojska Polskiego w Pluskowęsach Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka w Wielkim Rychnowie Parafia pod wezwaniem św. Mikołaja Biskupa Polski Związek Emerytów Rencistów i Inwalidów Oddział Rejonowy Centrum Rekreacji i Sportu w Kowalewie Pomorskim Gmina Papieska Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna sp. z o.o. Gazeta Powiatu Golubsko-Dobrzyńskiego 24.02.2018
Z ostatniej chwili arrow Z ostatniej chwili arrow Uwaga na kleszcze!

Punkt Potwierdzania Profilu Zaufanego

AGRO-FARMA TARGI ROLNICZE w Kowalewie

Budowa Pływalni w Kowalewie Pomorskim

Nowe zasady gospodarowania odpadami komunalnymi

BUDOWA BUDYNKU URZĘDU

www.zwiedzajkraj.pl

Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego Kowalewo Pomorskie

Ostatnio wprowadzone

Uwaga na kleszcze! Drukuj
Wpisał: Karolina Kowalska   
09.06.2015

kleszcze_000_09_06_15.jpgPaństwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Golubiu-Dobrzyniu przypomina o zagrożeniach związanych z ukąszeniem przez kleszcze.

Kleszcze są pajęczakami odpowiedzialnymi za przenoszenie wielu drobnoustrojów chorobotwórczych dla człowieka, ale największe znaczenie mają bakterie wywołujące boreliozę z Lyme  oraz wirusy powodujące kleszczowe zapalenie mózgu. W obu chorobach do zakażenia dochodzi w wyniku ukłucia przez zakażonego kleszcza.

Kleszczowe zapalenie mózgu (wczesnoletnie kleszczowe zapalenie mózgu) to groźna choroba wywołana wirusem  Flavovirus. Głównym rezerwuarem tych zarazków są kleszcze
i ssaki. Pierwsze objawy zachorowania pojawiają się najczęściej od 7 do 14 dni od ukąszenia przez kleszcza. Choroba rozpoczyna się wysoką gorączką oraz objawami grypopodobnymi. Objawy utrzymują się około tygodnia. Po kilku dniach lepszego samopoczucia występuje druga faza choroby związana z zajęciem ośrodkowego układu nerwowego. U chorych dochodzi do zaburzeń świadomości, śpiączki i porażenia kończyn. Następstwem choroby może być niedowład lub zanik mięsni, zaburzenia koncentracji, depresja.

Borelioza jest chorobą rozwijająca się w wyniku zakażenia bakteriami Borrelia burgdorferi. Trzeba pamiętać, że zakażenie możliwe jest po spełnieniu dwóch warunków:  po pierwsze kleszcz musi być nosicielem bakterii (nie wszystkie są zakażone), po drugie czas żerowania kleszcza musi być wystarczająco długi, aby wraz z jego śliną do krwiobiegu dostała się ilość bakterii umożliwiająca zakażenie (przyjmuje się przynajmniej kilka, kilkanaście godzin). Dlatego ważne jest jak najszybsze usunięcie kleszcza ze skóry.

W przebiegu boreliozy wyróżnia się dwie fazy. Bardzo charakterystycznym objawem wczesnej fazy zakażenia jest rumień wędrujący, powstający w miejscu ukłucia przez kleszcza.

Jest to zmiana skórna, która stopniowo powiększa się do kilku centymetrów tworząc czerwoną  plamę. Zmianom na skórze mogą towarzyszyć inne objawy uogólnione, takie jak: zmęczenie, bóle mięśni, gorączka, bóle głowy, sztywność karku itp. Po kilku tygodniach rumień może samoistnie ustąpić, ale zakażenie rozprzestrzenia się na wiele układów  i narządów. Jeżeli rumień został zauważony należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Należy podkreślić, że u części osób zakażonych ten charakterystyczny objaw nie występuje  i infekcja może dalej się  rozwijać.

W drugiej fazie krętki Borrelia atakują stawy (najczęściej duże), układ nerwowy (powodują np. limfocytowe zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych i mózgu, zapalenie nerwów czaszkowych) oraz układ krążenia (powodują m.in. zaburzenia rytmu pracy serca). W przypadku podejrzenia zakażenia boreliozą, wskazane jest wykonanie badania krwi w kierunku obecności swoistych przeciwciał, skierowanych przeciwko krętkom Borrelia burgdorferi. Dotychczas nie opracowano szczepionki przeciwko boreliozie.

Najprostszą metodą zapobiegania chorobom odkleszczowym, oprócz szczepienia przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu, jest  zapewnienie odpowiedniej ochrony przed atakiem kleszcza i stosowanie się do następujących zaleceń:

  1. wychodząc do lasu, parku pamiętaj o odpowiednim ubraniu, które powinno chronić całe ciało. Najlepiej więc założyć długie spodnie i bluzkę z długim rękawem, skarpety, zakryte buty.

  2. starannie obejrzyj całe ciało po wyjściu z lasu, parku. Kleszcze zanim zakotwiczą się w skórze poszukują odpowiedniego miejsca do wkłucia. U dzieci najczęściej lokalizują się na głowie, zazwyczaj na granicy włosów i za uszami. U dorosłych w miejscach, gdzie skóra jest delikatna (np. pod kolanami, w pachwinach, na brzuchu).

  3. umyj nogi wodą z mydłem za pomocą miękkiej szczotki, przynajmniej do wysokości uda po powrocie do domu

  4. stosuj środki odstraszające, których substancje aktywne powodują, że człowiek jest niewyczuwalny dla kleszczy

  5. nie siadaj na zwalonych pniach drzewnych - jest to ulubione miejsce przebywania młodocianych form kleszczy, tzw. nimf

  6. szybko usuń kleszcza zaraz po zauważeniu, najlepiej pęsetą. Kleszcza trzeba chwycić tuż przy skórze i pociągnąć w górę, a miejsce po ukąszeniu dokładnie zdezynfekować. Jeżeli kleszcz tkwi głęboko, najlepiej od razu iść do lekarza. Nie wolno kleszczem kręcić, wyciskać go, bo w czasie tych zabiegów można rozprzestrzenić bakterie. Nie wolno również smarować kleszcza tłuszczem, ponieważ wówczas kleszcz dusi się i zwiększa wydzielanie śliny, w której mogą występować zarazki. Usunięcie kleszcza w ciągu pierwszej doby po ukąszeniu wielokrotnie zmniejsza prawdopodobieństwo zarażenia.

 
© Urząd Miejski w Kowalewie Pomorskim. Uwaga: Korzystamy z cookies. Zapoznaj się z zasadami!