Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego Kowalewo Pomorskie Przejrzysta Polska MGOK KOWALEWO POM S.P. Kowalewo Pom. GONIEC KOWALEWSKI Szkoła Podstawowa w Wielkiej Łące PUBLICZNE GIMNAZJUM w KOWALEWIE POM. Konwent Burmistrzów Orlik 2012 Gmina Kowalewo Pomorskie Koło Polskiego Związku Wędkarskiego w Kowalewie Pomorskim Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania 'Dolina Drwęcy' Przedszkole Publiczne w Kowalewie Pomorskim Szkoła Podstawowa im. Wojska Polskiego w Pluskowęsach Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka w Wielkim Rychnowie Parafia pod wezwaniem św. Mikołaja Biskupa Polski Związek Emerytów Rencistów i Inwalidów Oddział Rejonowy Centrum Rekreacji i Sportu w Kowalewie Pomorskim Gmina Papieska Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna sp. z o.o. Gazeta Powiatu Golubsko-Dobrzyńskiego 26.06.2017
Z ostatniej chwili arrow Z ostatniej chwili arrow Piękny jubileusz naszej siostry Moniki

Punkt Potwierdzania Profilu Zaufanego

AGRO-FARMA TARGI ROLNICZE w Kowalewie

Budowa Pływalni w Kowalewie Pomorskim

Nowe zasady gospodarowania odpadami komunalnymi

BUDOWA BUDYNKU URZĘDU

www.zwiedzajkraj.pl

Kowalewo Pomorskie zaproszono do współpracy przy organizacji Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016

Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego Kowalewo Pomorskie

Ostatnio wprowadzone

Piękny jubileusz naszej siostry Moniki Drukuj
Wpisał: Karolina Kowalska   
16.06.2015

small.jpgW    niedzielę, 14 czerwca br.  w  świętowaliśmy    Jubileusz    65-lecia  ślubów  zakonnych siostry elżbietanki Moniki Teresy Gojtowskiej- Honorowego Obywatela Miasta Kowalewa Pomorskiego. Mszy  Św.  Jubileuszowej przewodniczył ks. proboszcz parafii Św. Mikołaja Ryszard Kobierowski - dziekan dekanatu kowalewskiego w koncelebrze  z ks. Adamem Lisem -wikarym parafii p.w. Św. Mikołaja. Wokół   ołtarza zgromadzili   się   licznie  wierni,   rodzina   oraz   przyjaciele siostry Moniki. Nie zabrakło sztandarów: gminnego, szklonych (podstawówka, gimnazjum i ZS), strażackich (OSP Kowalewo i OSP Sierakowo) oraz Stowarzyszenia Młodzieży Katolickiej.

W  pięknej  homilii  ks. Adam ukazał jak życie rodzinne jubilatki wpłynęło na jej wybór drogi zakonnej, zaślubin z Chrystusem i dążenia do świętości. Mówił o kaszubskich Leszczynkach, gdzie wszystko się zaczęło. Zycie się zaczęło, szkoła się zaczęła, kościół się zaczął i miłość do Chrystusa się zaczęła. W Kowalewie Pomorskim siostra nie zmarnowała ani jednego dnia. Poświęcała się nie tylko Bogu, ale i bliźnim niosąc pielęgniarską pomoc, dobre słowo, modlitwę, a i pomoc materialną w trudnych czasach stanu wojennego. Wychowując się wśród dziesięciorga rodzeństwa nauczyła się kochać i te miłość przekazywać innym. Uwieńczeniem    uroczystości    było    odnowienie ślubów   zakonnych  przez  Jubilatkę.

Po  zakończonej  Mszy  Świętej były życzenia, kwiaty, radość i  łzy wzruszenia. Gratulacje wierności   i wytrwałości   oraz życzenia błogosławieństwa  Bożego  na  dalsze  życie, w imieniu  lokalnej  społeczności,  złożył Siostrze Jubilatce Burmistrz Miasta.  

Minione  65  lat życia  zakonnego  s. Moniki to  65  lat  modlitwy,  ofiarnej   pracy,  czasami   też trudów  i cierpienia, które nierozerwalnie złączone jest z życiem człowieka. To  bardzo  ważny  jubileusz  dla nas wszystkich, gdyż potrzebujemy  takich  świadków   miłości i poświęcenia- podkreślał składając życzenia Burmistrz Miasta Andrzej Grabowski.

Na zakończenie było podniosłe Ave Maryja, wspólne odśpiewanie ulubionej pieśni jubilatki-Barki, a później tort  i gromkie sto lat, również w języku  kaszubskim.

Siostra Monika - Teresa Gojtowska ustanowiona została Honorowym Obywatelem Gminy Kowalewo Pomorskie uchwałą Rady Miejskiej z dnia 11.11.2008 r.

Urodziła się 09.01.1930 r. w Leszczynkach, na Kaszubach. Podczas pracy w Szpitalu Powiatowym w Kartuzach po raz pierwszy zetknęła się z Siostrami Elżbietankami. Pierwsze śluby złożyła w dniu 16.08.1950 r., natomiast kolejne, a zarazem ostateczne w dniu 25.08.1955 r. Do Kowalewa przybyła w 1958 r. i początkowo pracowała w charakterze pielęgniarki. W czasie stanu wojennego rozdawała dary napływające z zagranicy, przez 3 lata prowadziła lekcje religii w Szkole Podstawowej w Kowalewie Pomorskim. Obecnie, od wielu lat bezinteresownie dba o szaty liturgiczne i służy w tutejszym kościele.

 1.jpg
 2.jpg

 

 
© Urząd Miejski w Kowalewie Pomorskim. Uwaga: Korzystamy z cookies. Zapoznaj się z zasadami!