Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego Kowalewo Pomorskie Przejrzysta Polska MGOK KOWALEWO POM S.P. Kowalewo Pom. GONIEC KOWALEWSKI Szkoła Podstawowa w Wielkiej Łące PUBLICZNE GIMNAZJUM w KOWALEWIE POM. Konwent Burmistrzów Orlik 2012 Gmina Kowalewo Pomorskie Koło Polskiego Związku Wędkarskiego w Kowalewie Pomorskim Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania 'Dolina Drwęcy' Przedszkole Publiczne w Kowalewie Pomorskim Szkoła Podstawowa im. Wojska Polskiego w Pluskowęsach Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka w Wielkim Rychnowie Parafia pod wezwaniem św. Mikołaja Biskupa Polski Związek Emerytów Rencistów i Inwalidów Oddział Rejonowy Centrum Rekreacji i Sportu w Kowalewie Pomorskim Gmina Papieska Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna sp. z o.o. Gazeta Powiatu Golubsko-Dobrzyńskiego 23.03.2018
Z ostatniej chwili arrow Z ostatniej chwili arrow Piękny jubileusz naszej siostry Moniki

Punkt Potwierdzania Profilu Zaufanego

AGRO-FARMA TARGI ROLNICZE w Kowalewie

Budowa Pływalni w Kowalewie Pomorskim

Nowe zasady gospodarowania odpadami komunalnymi

BUDOWA BUDYNKU URZĘDU

www.zwiedzajkraj.pl

Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego Kowalewo Pomorskie

Ostatnio wprowadzone

Piękny jubileusz naszej siostry Moniki Drukuj
Wpisał: Karolina Kowalska   
16.06.2015

small.jpgW    niedzielę, 14 czerwca br.  w  świętowaliśmy    Jubileusz    65-lecia  ślubów  zakonnych siostry elżbietanki Moniki Teresy Gojtowskiej- Honorowego Obywatela Miasta Kowalewa Pomorskiego. Mszy  Św.  Jubileuszowej przewodniczył ks. proboszcz parafii Św. Mikołaja Ryszard Kobierowski - dziekan dekanatu kowalewskiego w koncelebrze  z ks. Adamem Lisem -wikarym parafii p.w. Św. Mikołaja. Wokół   ołtarza zgromadzili   się   licznie  wierni,   rodzina   oraz   przyjaciele siostry Moniki. Nie zabrakło sztandarów: gminnego, szklonych (podstawówka, gimnazjum i ZS), strażackich (OSP Kowalewo i OSP Sierakowo) oraz Stowarzyszenia Młodzieży Katolickiej.

W  pięknej  homilii  ks. Adam ukazał jak życie rodzinne jubilatki wpłynęło na jej wybór drogi zakonnej, zaślubin z Chrystusem i dążenia do świętości. Mówił o kaszubskich Leszczynkach, gdzie wszystko się zaczęło. Zycie się zaczęło, szkoła się zaczęła, kościół się zaczął i miłość do Chrystusa się zaczęła. W Kowalewie Pomorskim siostra nie zmarnowała ani jednego dnia. Poświęcała się nie tylko Bogu, ale i bliźnim niosąc pielęgniarską pomoc, dobre słowo, modlitwę, a i pomoc materialną w trudnych czasach stanu wojennego. Wychowując się wśród dziesięciorga rodzeństwa nauczyła się kochać i te miłość przekazywać innym. Uwieńczeniem    uroczystości    było    odnowienie ślubów   zakonnych  przez  Jubilatkę.

Po  zakończonej  Mszy  Świętej były życzenia, kwiaty, radość i  łzy wzruszenia. Gratulacje wierności   i wytrwałości   oraz życzenia błogosławieństwa  Bożego  na  dalsze  życie, w imieniu  lokalnej  społeczności,  złożył Siostrze Jubilatce Burmistrz Miasta.  

Minione  65  lat życia  zakonnego  s. Moniki to  65  lat  modlitwy,  ofiarnej   pracy,  czasami   też trudów  i cierpienia, które nierozerwalnie złączone jest z życiem człowieka. To  bardzo  ważny  jubileusz  dla nas wszystkich, gdyż potrzebujemy  takich  świadków   miłości i poświęcenia- podkreślał składając życzenia Burmistrz Miasta Andrzej Grabowski.

Na zakończenie było podniosłe Ave Maryja, wspólne odśpiewanie ulubionej pieśni jubilatki-Barki, a później tort  i gromkie sto lat, również w języku  kaszubskim.

Siostra Monika - Teresa Gojtowska ustanowiona została Honorowym Obywatelem Gminy Kowalewo Pomorskie uchwałą Rady Miejskiej z dnia 11.11.2008 r.

Urodziła się 09.01.1930 r. w Leszczynkach, na Kaszubach. Podczas pracy w Szpitalu Powiatowym w Kartuzach po raz pierwszy zetknęła się z Siostrami Elżbietankami. Pierwsze śluby złożyła w dniu 16.08.1950 r., natomiast kolejne, a zarazem ostateczne w dniu 25.08.1955 r. Do Kowalewa przybyła w 1958 r. i początkowo pracowała w charakterze pielęgniarki. W czasie stanu wojennego rozdawała dary napływające z zagranicy, przez 3 lata prowadziła lekcje religii w Szkole Podstawowej w Kowalewie Pomorskim. Obecnie, od wielu lat bezinteresownie dba o szaty liturgiczne i służy w tutejszym kościele.

 1.jpg
 2.jpg

 

 
© Urząd Miejski w Kowalewie Pomorskim. Uwaga: Korzystamy z cookies. Zapoznaj się z zasadami!