Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego Kowalewo Pomorskie Przejrzysta Polska MGOK KOWALEWO POM S.P. Kowalewo Pom. GONIEC KOWALEWSKI Szkoła Podstawowa w Wielkiej Łące PUBLICZNE GIMNAZJUM w KOWALEWIE POM. Konwent Burmistrzów Orlik 2012 Gmina Kowalewo Pomorskie Koło Polskiego Związku Wędkarskiego w Kowalewie Pomorskim Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania 'Dolina Drwęcy' Przedszkole Publiczne w Kowalewie Pomorskim Szkoła Podstawowa im. Wojska Polskiego w Pluskowęsach Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka w Wielkim Rychnowie Parafia pod wezwaniem św. Mikołaja Biskupa Polski Związek Emerytów Rencistów i Inwalidów Oddział Rejonowy Centrum Rekreacji i Sportu w Kowalewie Pomorskim Gmina Papieska Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna sp. z o.o. Gazeta Powiatu Golubsko-Dobrzyńskiego 20.04.2018
Z ostatniej chwili arrow Z ostatniej chwili arrow W podziękowaniu za plony - sołectwo Bielsk

Punkt Potwierdzania Profilu Zaufanego

AGRO-FARMA TARGI ROLNICZE w Kowalewie

Budowa Pływalni w Kowalewie Pomorskim

Nowe zasady gospodarowania odpadami komunalnymi

BUDOWA BUDYNKU URZĘDU

www.zwiedzajkraj.pl

Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego Kowalewo Pomorskie

Ostatnio wprowadzone

W podziękowaniu za plony - sołectwo Bielsk Drukuj
Wpisał: Karolina Kowalska   
24.08.2015
w_podz_za_plony_bielsk_24_08_15_000.jpgMieszkańcy Bielska w dniu 22 sierpnia zorganizowali wiejskie dożynki. Podziękowali za zebrany plon, który pomimo suszy nie był najgorszy. W rozmowach słychać było poważną troskę o plon z nadchodzących zbiorów jesiennych. Tak naprawdę obecna susza negatywnie wpłynie dopiero na buraki i ziemniaki oraz na kukurydzę. Również na pastwiskach nie zebrano drugiego pokosu.
Starostami byli Karolina i Wojciech Oleś, którzy na ręce burmistrza Andrzeja Grabowskiego przekazali chleb, który za chwilę podzielił sołtys Henryk Dębski.

Zabierając glos Burmistrz przypomniał, że to właśnie w Bielsku narodziła się tradycja organizacji sołeckich dożynek. Podziękował za jej kultywowanie. Sołtys Henryk Dębski publicznie zaprezentował dekorację dożynkową- zbożowego orła, który będzie reprezentował sołectwo na tegorocznych dożynkach gminnych. Wśród uczestników duże zainteresowanie wzbudziły baby dożynkowe dumnie stojące przy świetlicy. Wielu zastanawiało się, kto z mieszkańców Bielska był ich pierwowzorem.

Bielsk słynie nie tylko z zapoczątkowania w gminie tradycji dożynek sołeckich, ale również z zainicjował przywracanie świetności miejscom kultu religijnego. Jako pierwsi społecznie kilkanaście lat temu odnowili figurkę świętego Antoniego. W ich ślady poszło od tego czasu wiele sołectw. W dniu dożynek Bielszczanie pochwalili się zakończeniem prac przy drugiej wiejskiej figurce. Poświęcenia odnowionej figury dokonał ks. Wikary Marek Wysocki. Jak wspominają najstarsi mieszkańcy tej wsi postać Pana Jezusa powstała przed wojną z inicjatywy rodziny Rysiewskich jako wotum wdzięczności za przetrwanie trudnego okresu jaki ich dotknął. Przez lata zarastała na prywatnej działce. Z inicjatywy rodziny Szotowicz mieszkańcy z potrzeby serca i z własnych pieniędzy zakupili materiały budowlane i odnowili obiekt. Wcześniej wykarczowali okoliczne krzaki. Figura zyskała nową elewację, płytki i zadaszenie. Powstało przyjemnie miejsce do modlitwy i zadumy.

w_podz_za_plony_bielsk_24_08_15_001.jpg
w_podz_za_plony_bielsk_24_08_15_002.jpg
w_podz_za_plony_bielsk_24_08_15_003.jpg
w_podz_za_plony_bielsk_24_08_15_004.jpg

w_podz_za_plony_bielsk_24_08_15_005.jpg
 w_podz_za_plony_bielsk_24_08_15_006.jpg
w_podz_za_plony_bielsk_24_08_15_007.jpg
w_podz_za_plony_bielsk_24_08_15_008.jpg
w_podz_za_plony_bielsk_24_08_15_009.jpg
w_podz_za_plony_bielsk_24_08_15_010.jpg
 w_podz_za_plony_bielsk_24_08_15_011.jpg
 
© Urząd Miejski w Kowalewie Pomorskim. Uwaga: Korzystamy z cookies. Zapoznaj się z zasadami!