Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego Kowalewo Pomorskie Przejrzysta Polska MGOK KOWALEWO POM S.P. Kowalewo Pom. GONIEC KOWALEWSKI Szkoła Podstawowa w Wielkiej Łące PUBLICZNE GIMNAZJUM w KOWALEWIE POM. Konwent Burmistrzów Orlik 2012 Gmina Kowalewo Pomorskie Koło Polskiego Związku Wędkarskiego w Kowalewie Pomorskim Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania 'Dolina Drwęcy' Przedszkole Publiczne w Kowalewie Pomorskim Szkoła Podstawowa im. Wojska Polskiego w Pluskowęsach Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka w Wielkim Rychnowie Parafia pod wezwaniem św. Mikołaja Biskupa Polski Związek Emerytów Rencistów i Inwalidów Oddział Rejonowy Centrum Rekreacji i Sportu w Kowalewie Pomorskim Gmina Papieska Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna sp. z o.o. Gazeta Powiatu Golubsko-Dobrzyńskiego 19.02.2018
Z ostatniej chwili arrow Z ostatniej chwili arrow Dożynki Wojewódzkie w Kowalewie Pomorskim, czyli podziękowania w strugach deszczu

Punkt Potwierdzania Profilu Zaufanego

AGRO-FARMA TARGI ROLNICZE w Kowalewie

Budowa Pływalni w Kowalewie Pomorskim

Nowe zasady gospodarowania odpadami komunalnymi

BUDOWA BUDYNKU URZĘDU

www.zwiedzajkraj.pl

Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego Kowalewo Pomorskie

Ostatnio wprowadzone

Dożynki Wojewódzkie w Kowalewie Pomorskim, czyli podziękowania w strugach deszczu Drukuj
Wpisał: Karolina Kowalska   
09.09.2015

P10.jpgo kilku bardzo suchych dla Kujaw i Pomorza miesiącach spadł nareszcie obfity i upragniony deszcz. Szkoda jednak, że na inaugurację silnych opadów i spadku temperatury powziął sobie dzień 6 września br. czyli dzień Dożynek Wojewódzko- Diecezjalnych w Kowalewie Pomorskim. Współorganizatorzy regionalnego przedsięwzięcia: Urząd Marszałkowski, Diecezja Toruńska, Starostwo Powiatowe w Golubiu Dobrzyniu oraz gmina Kowalewo Pomorskie zadbali o każdy szczegół, aby zagwarantować dobrą zabawę. Niestety na aurę dużego wpływu nie mieliśmy.

Od tak dawna gorąco i żarliwie modliliśmy się o deszcz dla naszych pól i jest - ogłosił w swojej homilii poświęconej trudowi pracy na roli JE ks. Biskup Andrzej Suski, który w koncelebrze kilkunastu księży (m.in. ks. dziekana Ryszarda Kobierowskiego, ks. Adama Lis) odprawił mszę św. polową na stadionie Centrum Rekreacji i Sportu. Mszę uświetnił występ Chóru 730-lecia Miasta i Chór Toruński.

Barwny korowód dożynkowy, w skład którego wchodziła: Husaria Marszałkowska, orkiestra dęta z Tłuchowa, 20 sztandarów, 25 wieńców z gminy Kowalewo Pomorskie, 21 wieńców reprezentujących poszczególne powiaty i dekanaty, cztery pary starostów z chlebami oraz organizatorzy i goście zaproszeni rozciągnął się na całej trasie przemarszu- od pływalni do centrum. Kowalewiacy, dla których dożynki to już chleb powszedni mogli zobaczyć wśród gości zupełnie nowe twarze reprezentujące całe województwo: parlamentarzyści, samorządowcy (wójtowie i burmistrzowie), kraj: ministrowie, dyrektorzy generalni, a nawet świat - delegacja z gruzińskiej Imereti oraz litewskiej Plunge. Wśród parlamentarzystów zauważono: Annę Sobecką, Domicelę Kopaczewską, Zbigniewa Sosnowskiego, Łukasza Zbonikowskiego, Jerzego Wenderlicha, Jana Krzysztofa Ardanowskiego, Grzegorza Karpińskiego i Antoniego Mężydło. Gości powitali gospodarze regionu: Burmistrz Miasta, Starosta Powiatu i Marszałek Województwa.

Kowalewiacy czują, jak smakuje chleb. Trud rolniczy nie jest nam obcy. Potrafimy ciężko pracować i dawać z siebie wszystko. Aura nam nie sprzyja. W tym roku stawiała przed nami nie lada wyzwania. Podołaliśmy. Teraz przyszedł czas na podziękowania za zboża i rzepak i obawa o kukurydzę i okopowe- zabierał głos Andrzej Grabowski, burmistrz Kowalewa Pomorskiego.

Słowa do rolników również skierowali: marszałek województwa Piotr Całbecki, prezydent Andrzej Duda w liście odczytanym przez posła Jana Krzysztofa Ardanowskiego, oraz minister rolnictwa Marek Sawicki za pośrednictwem Bartosza Szymańskiego z Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

W imieniu wszystkich rolników głos zabrał starosta dożynek wojewódzkich Krzysztof Kin. Starostowie przekazywali na ręce biskupa chleby z tegorocznej mąki, który podawał je samorządowcom: marszałkowi Piotrowi Całbeckiemu, przewodniczącemu sejmiku Ryszardowi Bober, wojewodzie Ewie Mes, burmistrzowi Andrzejowi Grabowskiemu i staroście Andrzejowi Okrucińskiemu.

Starostami tegorocznych dożynek są: Sylwia i Krzysztof Kin wraz z trójką dzieci z Kowalewa Pom. jako reprezentanci województwa, starostowie ekologiczni również z gm. Kowalewo Pom Maria i Henryk Klugowscy, powiat reprezentowali p. Elżbieta Laskowska z Radomina i Piotr Błędowski ze Zbójna, zaś funkcję starostów gminnych pełnili: Izabela Dębska i Andrzej Wiśniewski. (Charakterystyka starostów tutaj).

http://www.kowalewopomorskie.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=6882&Itemid=16)

Po podzieleniu się chlebami ze społeczeństwem i po poświęceniu wieńców nadszedł czas na kolejne atrakcje.

Wojewoda Kujawsko - Pomorski wspólnie z burmistrzem miasta Andrzejem Grabowskim wręczyli nadane przez prezydenta RP brązowe Krzyże Zasługi. Otrzymały je: radna Justyna Wontorowska i pracownik samorządowy Karolina Kowalska. Medalami Zasłużony dla Rolnictwa przez Ministra Rolnictwa odznaczeni zostali: Zyta Szymańska kierownik Miejsko- Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, Edyta Jasińska pracownik samorządowy, Anna Dybowska pracownik urzędu marszałkowskiego, sołtys Marylena Lewandowska, przedsiębiorca Jacek Dębski oraz lekarz weterynarii Janusz Radecki,

Wręczono nagrody w konkursach na najciekawsze stoisko promocyjne wystawione przez powiaty i LGD oraz na najładniejsze wieńce dożynkowe. Stoiska: Im powiat toruński, IIm powiat bydgoski a IIIm powiat rypiński. Wśród wieńców szczebla wojewódzkiego najpiękniejszy wieniec współczesny wykonało sołectwo Stróżal (gmina Chełmża), zaś tradycyjny KGW Chrostkowo (powiat lipnowski). Wieniec z Chrostkowa reprezentować będzie Kujawsko- Pomorskie na Dożynkach Prezydenckich w Spale (12-13 września).

Wśród 25 wieńców ze wszystkich sołectw w gminie Kowalewo Pomorskie również wybrano te najpiękniejsze: ozdoby dożynkowe: Im. Wielka Łąka, IIm. Bielsk, IIIm. Nowy Dwór, a wieńce tradycyjne: Im sołectwo Piątkowo, IIm sołectwo Chełmoniec, a IIIm Pruska Łąka.

Gazeta Pomorska rozstrzygnęła konkurs na najpopularniejsze KGW w regionie. Ze zgłoszonych 161 największe poparcie zyskało KGW Kruszyn - 3tys.

Przyszłoroczny organizator dożynek wojewódzkich - Piotrków Kujawski, a właściwie jego przedstawiciele (burmistrz i starosta) odebrali z rąk marszałka glejt uprawniający do rozpoczęcia przygotowań.

Po wyróżnionych scenę opanowali artyści. Były tańce i śpiewy. Na widowni nikt nie zważał na zimno tylko oklaskiwał: Kruszynioków, Polskie Kwiaty z Chełmży, Chór Seniora z Kowalewa, artyści z okolicznych szkół oraz aktorzy teatru Horzyca. Święto plonów zakończyła zabawa taneczna, a gwiazdą wieczoru był zespół Bayer Full. W strugach deszczu, pod parasolami bawiło się ok. 3 tys. osób.

Kto zamiast siedzieć na widowni wolał zwiedzać miał gdzie pójść i co robić. Mógł zajrzeć do 38 stoisk wystawowych reprezentujących starostwa powiatowe, Lokalne Grupy Działania, grupy branżowe (banki, mleczarze, zielarze, pszczelarze, drobiarze, sprzedawcy pasz), poznać ofertę szkół zawodowych, ośrodków doradczych czy podziwiać kramy pań z KGW. A tam cuda nad cudami: degustacje ciast, pierogów, chleba ze smalcem, grochówki i nabiałów, pokazy strojów regionalnych i występy folkloru.

Po zwiedzaniu i nacieszeniu oczu każdy udawał się w kierunku 45 stoisk handlowych, gdzie mógł zakupić lokalne wyroby i produkty. Każdy coś niósł pod pachą. A to drzewka lub krzewy, a to meble z wikliny, wyszywane obrusy, albo domowe przetwory. Tak obładowani udawali się na drugą stronę ulicy, gdzie na polu odbywała się trzecia edycja wystawy rolniczej Agrofarma 2015. Organizator World Trade Center Poznań zapewnił nam szereg atrakcji. Zaprezentowano najnowocześniejsze i największe maszyny zarówno światowych marek, jak i polskich producentów, wśród nich ciągniki, maszyny uprawowe, przyczepy i kombajny buraczane. Swoją ofertę na wystawie zaprezentowali producenci i dystrybutorzy silosów paszowych, zbożowych, firm nasiennych, chemicznych nawozowych oraz świadczące usługi rolnicze. Nie zabrakło również konkursowych emocji. W kolejnej edycji „Precyzyjnego Gospodarza" chętni mogli w jak najkrótszym czasie przeładować belę na przyczepę. Kolekcjonerzy oraz pasjonaci podziwiali ciągniki retro, które pomimo sędziwego wieku nadal pokazują swoją moc i działają. Zaprezentowano m.in.: DUTRA z 1960r. (Rumunia), DT 54 z 1949r. (daw. ZSRR), ZETOR SUPER 50 z 1964r. ZETOR MAJOR 3011 z 1963r.( daw. Czechosłowacja), ZETOR MAJOR 3011 z 1962r. (daw. Czechosłowacja), URSUS C328 z 1967r - (Polska), SOMECA z 1962r. (Francja), MAN Diesel z 1956r. (Niemcy), URSUS 308 Diesel z 1958r. (Polska), ZETOR MAJOR 3245 4x4 z 1962r. (Czechosłowacja), ZETOR MAJOR 2011 z 1963r. (Czechosłowacja).

Pierwszy weekend września był dla nas bardzo emocjonujący. Do tego wydarzenia przygotowywaliśmy się od listopada ubiegłego roku. Silna współpraca czterech organizatorów: gmina, starostwo, urząd marszałkowski i diecezja zaowocowała efektem jaki mogliście Państwo podziwiać w dniu 6 września. Składam serdeczne podziękowania ks. Biskupowi Andrzejowi Suskiemu, duszpasterzowi rolników ks. Zbigniewowi Gańskiemu, ks. Dziekanowi Ryszardowi Kobierowskiemu i ks. Adamowi Lis. Dziękuje Marszałkowi Piotrowi Całbeckiemu, Przewodniczącemu Sejmiku Ryszardowi Bober, Dyrektorowi dep. Rolnictwa Wiesławowi Czarneckiemu i jego pracownikowi Jarosławowi Jurzyście. Mogliśmy bardzo mocno liczyć na Starostwo Powiatowe w Golubiu Dobrzyniu: Starostę Andrzeja Okrucińskiego, Wicestarostę Franciszka Gutowskiego oraz sekretarza Katarzynę Orłowska- wymienia Burmistrz Miasta Andrzej Grabowski - Nasze wielkie plany nie ziściłyby się z takim efektem, gdyby nie rzesza osób wykonujących polecenia. W tym miejscy bardzo dziękuję:

  • pani Ilonie Rybickiej, która jako mój pełnomocnik koordynowała przygotowania na wszystkich polach,

  • pracownikom urzędu miejskiego, w tym referatowi Centrum Rekreacji i Sportu, którzy w bardzo okrojonym składzie spowodowanym koniecznością prac w komisjach referendalnych ogarnęli całe to zamieszanie

  • dyrektorom i załogom jednostek podległych: Miejsko- Gminnego Ośrodka Kultury, Miejsko- Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, spółki ZGKiM, Przedszkola Publicznego, Publicznego Gimnazjum i Szkoły Podstawowej,

  • strażakom ochotnikom zabezpieczającym parkingi, rozładunek i pomoc w pracach fizycznych,

  • policji dbającej o bezpieczeństwo

  • p. Łukaszowi Rachubińskiemu z WTC Poznań za zorganizowanie wystawy rolniczej i panu Sybilskiemu za udostępnienie pola,

  • rolnikom (p. Henryk Dębski, p. Jan Trzciński, p. Jerzy Dzwonkowski, Wojciech Oleś, Alina Waśko) i osobom prywatnym (Piotr Tatarowicz) za przekazane elementy do dekoracji dożynkowych.

Za rok kolejne dożynki gminno- parafialne. Do zobaczenia.

 doz_01.jpg
 doz_02.jpg
 doz_10.jpg
 doz_03.jpg

 

 
© Urząd Miejski w Kowalewie Pomorskim. Uwaga: Korzystamy z cookies. Zapoznaj się z zasadami!