Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego Kowalewo Pomorskie Przejrzysta Polska MGOK KOWALEWO POM S.P. Kowalewo Pom. GONIEC KOWALEWSKI Szkoła Podstawowa w Wielkiej Łące PUBLICZNE GIMNAZJUM w KOWALEWIE POM. Konwent Burmistrzów Orlik 2012 Gmina Kowalewo Pomorskie Koło Polskiego Związku Wędkarskiego w Kowalewie Pomorskim Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania 'Dolina Drwęcy' Przedszkole Publiczne w Kowalewie Pomorskim Szkoła Podstawowa im. Wojska Polskiego w Pluskowęsach Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka w Wielkim Rychnowie Parafia pod wezwaniem św. Mikołaja Biskupa Polski Związek Emerytów Rencistów i Inwalidów Oddział Rejonowy Centrum Rekreacji i Sportu w Kowalewie Pomorskim Gmina Papieska Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna sp. z o.o. Gazeta Powiatu Golubsko-Dobrzyńskiego 22.02.2018
Z ostatniej chwili arrow Z ostatniej chwili arrow Hejnał Kowalewa zabrzmi codziennie

Punkt Potwierdzania Profilu Zaufanego

AGRO-FARMA TARGI ROLNICZE w Kowalewie

Budowa Pływalni w Kowalewie Pomorskim

Nowe zasady gospodarowania odpadami komunalnymi

BUDOWA BUDYNKU URZĘDU

www.zwiedzajkraj.pl

Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego Kowalewo Pomorskie

Ostatnio wprowadzone

Hejnał Kowalewa zabrzmi codziennie Drukuj
Wpisał: Karolina Kowalska   
18.09.2015

small.jpgGmina Kowalewo Pomorskie swój hejnał posiada od 2010r. Jego dźwięk usłyszeć można było do tej pory na podniosłych uroczystościach gminnych i odtwarzając go na stronie internetowej. Od teraz, codziennie brzmieć będzie również z wieży kościoła parafialnego p.w. Św. Mikołaja w Kowalewie Pomorskim.

W inauguracji wykonania hejnału w dniu 16 września br. uczestniczyło wielu mieszkańców a także Burmistrz Miasta Andrzej Grabowski, ks. dziekan Ryszard Kobierowski i zastępca dyrektora MGOK Ewa Dąbkowska.

W samo południe, kiedy umilkną nasze trzy zabytkowe dzwony (Św. Mikołaj, Wieczny Odpoczynek i Nieustającej Pomocy) usłyszeć można hejnał. Jego trzykrotne wykonanie symbolizuje trzy okna z wieży kościelnej wychodzące na trzy strony świata. Specjalny mechanizm satelitarny uruchamia otwarcie żaluzji, aby dźwięk mógł lepiej się rozchodzić i włączenie systemu. Synchronizacja dzwonów z mechanizmem uruchamiania odtwarzania hejnału wymagała wielu zabiegów. Nad technicznym rozwiązaniem problemu pracowali: p. Eryk Kołodziej (organista oraz p. Andrzej Czarnecki i Marek Grabowski. W dniu inauguracji wszystko zadziałało i mogliśmy podziwiać czysty dźwięk trąbki wygrywającej nasz hejnał.

                        Bardzo dziękuję ks. dziekanowi Ryszardowi Kobierowskiemu za umożliwienie naszym mieszkańcom codziennego podziwiania hejnału. Nasza współpraca pozwala na promowanie walorów artystyczno- historycznych. Bardzo dziękuję również p. Erykowi Kołodziej za skuteczność, bo wiem ile prób przeprowadzono, zanim system zadziałał. Życzę odbiorcom przyjemności ze słuchania- informuje Burmistrz Miasta Andrzej Grabowski.

Przypomnijmy, że w XII 2009 r. został ogłoszony przez samorząd konkurs na hejnał z okazji 735 urodzin miasta. Cieszył się dużym zainteresowaniem. W regulaminowym czasie 10 kompozytorów przysłało aż 20 utworów. Autorzy wywodzący się z Mogilna, Bydgoszczy, Torunia, Lublina, Ostrowa Wlk., Międzyrzecza, Poznania i z Kowalewa bardzo trafnie ujęli ducha miasta. Komisja Konkursowa w składzie: Mariusz Wardeński (muzyk, autor hymnu Kowalewa), radny Jerzy Koralewski, Ewa Bąk Sekretarz Gminy, Małgorzata Dębińska i Karolina Kowalska wysłuchała uważnie wszystkich otworów, z których wybrano ten najtrafniejszy.

Zapis nutowy i dźwiękowy na płycie CD uzyskały pozytywną opinię Komisji Heraldycznej przy Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji. Następnie został przyjęty uchwałą Nr III/8/2010 z 29 grudnia 2010 r. Zasady i okoliczności używania hejnału zostały przyjęte Zarządzeniem Burmistrza Miasta Kowalewa Pomorskiego Nr 8/2011 z dania 19 stycznia 2011 r. Hejnał jest odgrywany m.in. podczas posiedzeń organów gminy, na imprezach okolicznościowych upamiętniających rocznice i wydarzenia.

Autorem hejnału jest Łukasz Kryjom. Absolwent Akademii Muzycznej w Bydgoszczy w klasie fortepianu. Otrzymał III nagrodę na VI Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Antoninie (1998). Brał udział w III Letnim Kursie Muzyki Solowej i Kameralnej „Karol Szymanowski in memoriam" w Zakopanem (1998). W latach 2000-2007 uczestniczył w Międzynarodowych Mistrzowskich Kursach Pianistycznych w Dusznikach Zdroju. W 2004 roku został finalistą I Międzyuczelnianego Konkursu Pianistycznego im. Miłosza Magina w Łodzi.

a.jpg

 
© Urząd Miejski w Kowalewie Pomorskim. Uwaga: Korzystamy z cookies. Zapoznaj się z zasadami!