Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego Kowalewo Pomorskie Przejrzysta Polska MGOK KOWALEWO POM S.P. Kowalewo Pom. GONIEC KOWALEWSKI Szkoła Podstawowa w Wielkiej Łące PUBLICZNE GIMNAZJUM w KOWALEWIE POM. Konwent Burmistrzów Orlik 2012 Gmina Kowalewo Pomorskie Koło Polskiego Związku Wędkarskiego w Kowalewie Pomorskim Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania 'Dolina Drwęcy' Przedszkole Publiczne w Kowalewie Pomorskim Szkoła Podstawowa im. Wojska Polskiego w Pluskowęsach Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka w Wielkim Rychnowie Parafia pod wezwaniem św. Mikołaja Biskupa Polski Związek Emerytów Rencistów i Inwalidów Oddział Rejonowy Centrum Rekreacji i Sportu w Kowalewie Pomorskim Gmina Papieska Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna sp. z o.o. Gazeta Powiatu Golubsko-Dobrzyńskiego 26.06.2017
Z ostatniej chwili arrow Z ostatniej chwili arrow Hejnał Kowalewa zabrzmi codziennie

Punkt Potwierdzania Profilu Zaufanego

AGRO-FARMA TARGI ROLNICZE w Kowalewie

Budowa Pływalni w Kowalewie Pomorskim

Nowe zasady gospodarowania odpadami komunalnymi

BUDOWA BUDYNKU URZĘDU

www.zwiedzajkraj.pl

Kowalewo Pomorskie zaproszono do współpracy przy organizacji Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016

Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego Kowalewo Pomorskie

Ostatnio wprowadzone

Hejnał Kowalewa zabrzmi codziennie Drukuj
Wpisał: Karolina Kowalska   
18.09.2015

small.jpgGmina Kowalewo Pomorskie swój hejnał posiada od 2010r. Jego dźwięk usłyszeć można było do tej pory na podniosłych uroczystościach gminnych i odtwarzając go na stronie internetowej. Od teraz, codziennie brzmieć będzie również z wieży kościoła parafialnego p.w. Św. Mikołaja w Kowalewie Pomorskim.

W inauguracji wykonania hejnału w dniu 16 września br. uczestniczyło wielu mieszkańców a także Burmistrz Miasta Andrzej Grabowski, ks. dziekan Ryszard Kobierowski i zastępca dyrektora MGOK Ewa Dąbkowska.

W samo południe, kiedy umilkną nasze trzy zabytkowe dzwony (Św. Mikołaj, Wieczny Odpoczynek i Nieustającej Pomocy) usłyszeć można hejnał. Jego trzykrotne wykonanie symbolizuje trzy okna z wieży kościelnej wychodzące na trzy strony świata. Specjalny mechanizm satelitarny uruchamia otwarcie żaluzji, aby dźwięk mógł lepiej się rozchodzić i włączenie systemu. Synchronizacja dzwonów z mechanizmem uruchamiania odtwarzania hejnału wymagała wielu zabiegów. Nad technicznym rozwiązaniem problemu pracowali: p. Eryk Kołodziej (organista oraz p. Andrzej Czarnecki i Marek Grabowski. W dniu inauguracji wszystko zadziałało i mogliśmy podziwiać czysty dźwięk trąbki wygrywającej nasz hejnał.

                        Bardzo dziękuję ks. dziekanowi Ryszardowi Kobierowskiemu za umożliwienie naszym mieszkańcom codziennego podziwiania hejnału. Nasza współpraca pozwala na promowanie walorów artystyczno- historycznych. Bardzo dziękuję również p. Erykowi Kołodziej za skuteczność, bo wiem ile prób przeprowadzono, zanim system zadziałał. Życzę odbiorcom przyjemności ze słuchania- informuje Burmistrz Miasta Andrzej Grabowski.

Przypomnijmy, że w XII 2009 r. został ogłoszony przez samorząd konkurs na hejnał z okazji 735 urodzin miasta. Cieszył się dużym zainteresowaniem. W regulaminowym czasie 10 kompozytorów przysłało aż 20 utworów. Autorzy wywodzący się z Mogilna, Bydgoszczy, Torunia, Lublina, Ostrowa Wlk., Międzyrzecza, Poznania i z Kowalewa bardzo trafnie ujęli ducha miasta. Komisja Konkursowa w składzie: Mariusz Wardeński (muzyk, autor hymnu Kowalewa), radny Jerzy Koralewski, Ewa Bąk Sekretarz Gminy, Małgorzata Dębińska i Karolina Kowalska wysłuchała uważnie wszystkich otworów, z których wybrano ten najtrafniejszy.

Zapis nutowy i dźwiękowy na płycie CD uzyskały pozytywną opinię Komisji Heraldycznej przy Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji. Następnie został przyjęty uchwałą Nr III/8/2010 z 29 grudnia 2010 r. Zasady i okoliczności używania hejnału zostały przyjęte Zarządzeniem Burmistrza Miasta Kowalewa Pomorskiego Nr 8/2011 z dania 19 stycznia 2011 r. Hejnał jest odgrywany m.in. podczas posiedzeń organów gminy, na imprezach okolicznościowych upamiętniających rocznice i wydarzenia.

Autorem hejnału jest Łukasz Kryjom. Absolwent Akademii Muzycznej w Bydgoszczy w klasie fortepianu. Otrzymał III nagrodę na VI Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Antoninie (1998). Brał udział w III Letnim Kursie Muzyki Solowej i Kameralnej „Karol Szymanowski in memoriam" w Zakopanem (1998). W latach 2000-2007 uczestniczył w Międzynarodowych Mistrzowskich Kursach Pianistycznych w Dusznikach Zdroju. W 2004 roku został finalistą I Międzyuczelnianego Konkursu Pianistycznego im. Miłosza Magina w Łodzi.

a.jpg

 
© Urząd Miejski w Kowalewie Pomorskim. Uwaga: Korzystamy z cookies. Zapoznaj się z zasadami!