Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego Kowalewo Pomorskie Przejrzysta Polska MGOK KOWALEWO POM S.P. Kowalewo Pom. GONIEC KOWALEWSKI Szkoła Podstawowa w Wielkiej Łące PUBLICZNE GIMNAZJUM w KOWALEWIE POM. Konwent Burmistrzów Orlik 2012 Gmina Kowalewo Pomorskie Koło Polskiego Związku Wędkarskiego w Kowalewie Pomorskim Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania 'Dolina Drwęcy' Przedszkole Publiczne w Kowalewie Pomorskim Szkoła Podstawowa im. Wojska Polskiego w Pluskowęsach Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka w Wielkim Rychnowie Parafia pod wezwaniem św. Mikołaja Biskupa Polski Związek Emerytów Rencistów i Inwalidów Oddział Rejonowy Centrum Rekreacji i Sportu w Kowalewie Pomorskim Gmina Papieska Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna sp. z o.o. Gazeta Powiatu Golubsko-Dobrzyńskiego 25.02.2018
Z ostatniej chwili arrow Z ostatniej chwili arrow Koło łowieckie Knieja świętowało imieniny swojego patrona

Punkt Potwierdzania Profilu Zaufanego

AGRO-FARMA TARGI ROLNICZE w Kowalewie

Budowa Pływalni w Kowalewie Pomorskim

Nowe zasady gospodarowania odpadami komunalnymi

BUDOWA BUDYNKU URZĘDU

www.zwiedzajkraj.pl

Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego Kowalewo Pomorskie

Ostatnio wprowadzone

Koło łowieckie Knieja świętowało imieniny swojego patrona Drukuj
Wpisał: Karolina Kowalska   
04.11.2015
T1.jpgradycyjnie, w imieniny swojego patrona Św. Huberta (3 listopada), członkowie kowalewskiego koła łowieckiego Knieja zorganizowali łowy. Od rana piętnastu  myśliwych polowało w przynależnym im okręgu (3tys.ha w gm. Kowalewo Pom.). Dzięki pięknej pogodzie i przychylności św. Huberta, na hasło „pióro na rozkładzie" ułożono upolowane 28 kogutów na zielonym igliwiu, a myśliwi ściągając nakrycia głów oddali im hołd. Łowczy koła Zdzisław Orfin otrzymał zaszczytny tytuł króla polowania za odstrzelenie 5 bażantów.

Najmniejszy, ale najwierniejszy myśliwy- pies Rychu zmęczony całodziennym polowaniem odsypiał przy nogach swojego pana. Pomimo krótkich łapek wspaniały z niego naganiacz.

Prezes Jerzy Susicki przekazał życzenia oraz wręczył stażystom zaświadczenia o ukończeniu stażu. Gratulacje stania się pełnoprawnym myśliwym otrzymali: Zdzisław Ziętarski (Miliszewy) i Michał Krajewski (Kowalewo Pom.). Młodzi myśliwi oraz ubiegłoroczny stażysta Jarosław Sumara (Łysomice) chwalili się swoimi dzisiejszymi osiągnięciami.

Jestem dumny mogąc patrzeć na najmłodszych wychowanków koła. Myślistwo to nie hobby, to styl życia. Wyrabia odpowiedzialność za siebie, kolegów z koła oraz za przyrodę. Czasami zastanawiam się, czy jesteśmy myśliwymi czy bardziej hodowcami i ekologami. Budujemy paśniki, dokarmiamy zwierzynę, hodujemy i wypuszczamy zwierzęta oraz eliminujemy chore sztuki,  aby zachować równowagę w ekosystemie. Nasze działanie jest mocno wspierane przez władze gminy Kowalewo Pomorskie. Dziękuję Burmistrzowi Andrzejowi Grabowskiemu za przekazane dofinansowanie. Dzięki tym środkom wiosną wypuszczono 40 kurek, które założyły gniazda. Pozwoli to na wzrost populacji w naszym regionie. Dziękujemy również za przekazane sadzonki drzew i krzewów- podkreślał na spotkaniu Prezes Jerzy Susicki.

Gospodarz koła Henryk Dębski (mieszkaniec Bielska) sprawnie rozdzielił prace wśród kolegów. Wiadomo, kto buduje paśniki, kto przeprowadza pogadanki w szkołach, kto odbiera od dzieci kasztany i żołędzie na dokarmianie zwierzyny, a kto pomaluje stanicę myśliwską. Jeszcze w tym roku czeka ich bożonarodzeniowe polowanie w Józefacie i akcja sadzenia drzewek.

Myśliwi uczcili chwilą ciszy pamięć śp. kolegi Dziadonia (współzałożyciela koła), który jeszcze w ubiegłym roku bawił się wraz z nimi, a teraz śpiewa swoją tradycyjną pieśń „Hej, hej do kniej" świętemu Hubertowi. 

Gratulując myśliwym obfitych łowów Burmistrz Miasta Andrzej Grabowski podziękował za coroczny udział w dożynkach gminnych i eksponowanie swoich trofeów, za organizowanie pogadanek w szkołach oraz w przedszkolu, za fundowanie nagród i organizacje wycieczek dla najmłodszych. Dzięki współpracy ze szkołami myśliwi mają pożywienie dla zwierząt (kasztany i żołędzie) a szkoły piękne choinki na święta.

Myślistwo to nie tylko dbanie o ekosystem lasów i pól. To również kultywowanie tradycji, przekazywanie młodszym pokoleniom wzorców do naśladowania. Uczyły odpowiedzialności i dyscypliny- podkreśla Burmistrz Miasta Andrzej Grabowski.      

Koło łowieckie „Knieja" w przyszłym roku świętować będzie jubileusz 55-lecia. Jest to jedyne koło, które cały swój rewir polowań ma na terenie gminy Kowalewo Pom. Myśliwi biorą udział w szacowaniu strat rolniczych i w odławianiu królików na toruńskich nekropoliach. 

Na terenie gminy swoje tereny łowieckie mają również inne koła:  „Grzywacz", Daniel", „Osa" i „Tur". Łącznie poluje na naszym terenie ok. 300 myśliwych. Wśród nich jedynie 14% to Kowalewiacy.

polowanie_mysliwi_04_11_2015.jpg

 

 
© Urząd Miejski w Kowalewie Pomorskim. Uwaga: Korzystamy z cookies. Zapoznaj się z zasadami!