Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego Kowalewo Pomorskie Przejrzysta Polska MGOK KOWALEWO POM S.P. Kowalewo Pom. GONIEC KOWALEWSKI Szkoła Podstawowa w Wielkiej Łące PUBLICZNE GIMNAZJUM w KOWALEWIE POM. Konwent Burmistrzów Orlik 2012 Gmina Kowalewo Pomorskie Koło Polskiego Związku Wędkarskiego w Kowalewie Pomorskim Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania 'Dolina Drwęcy' Przedszkole Publiczne w Kowalewie Pomorskim Szkoła Podstawowa im. Wojska Polskiego w Pluskowęsach Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka w Wielkim Rychnowie Parafia pod wezwaniem św. Mikołaja Biskupa Polski Związek Emerytów Rencistów i Inwalidów Oddział Rejonowy Centrum Rekreacji i Sportu w Kowalewie Pomorskim Gmina Papieska Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna sp. z o.o. Gazeta Powiatu Golubsko-Dobrzyńskiego 23.04.2018
Z ostatniej chwili arrow Z ostatniej chwili arrow Wspomnienie o śp. Janie Tomaszu Łęgowskim

Punkt Potwierdzania Profilu Zaufanego

AGRO-FARMA TARGI ROLNICZE w Kowalewie

Budowa Pływalni w Kowalewie Pomorskim

Nowe zasady gospodarowania odpadami komunalnymi

BUDOWA BUDYNKU URZĘDU

www.zwiedzajkraj.pl

Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego Kowalewo Pomorskie

Ostatnio wprowadzone

Wspomnienie o śp. Janie Tomaszu Łęgowskim Drukuj
Wpisał: Donata Pilarska-Mądry   
24.11.2015

legowski_wspomn_000_20_11_15.jpgHonorowym Obywatelu Kowalewa Pomorskiego w IV rocznicę śmierci.

Śp. Jan Tomasz Łęgowski urodził się 8 marca 1920 roku w Kowalewie Pom. Do 16 roku życia mieszkał na terenie tut. Gminy. Po ukończeniu szkoły średniej, zgodnie ze swoją pasją rozpoczął naukę w Szkole Rekrutów w Brodnicy, po jej ukończeniu podjął studia na Akademii Wojskowej w Dęblinie.

Regularnie odwiedzał Polskę i rodzinne Kowalewo Pom. Prywatnie dwukrotnie żonaty, ojciec 4 córek. Zmarł w rodzinnym mieście Pfeffingen w Szwajcarii w wieku 91 lat.

Od lat wraz z żoną prowadził działalność charytatywną, z której część środków przekazywana była do Kowalewa Pom. z przeznaczeniem na:

  • dofinansowanie zakupu karetek w Kowalewie Pom.,
  • wyposażenie boiska szkolnego,
  • zakup podręczników, odzieży i żywności dla potrzebujących dzieci ze szkoły podstawowej,
  • jak również na wsparcie remontu dachu na kościele parafialnym w Srebrnikach.

Żona Marina Łęgowska w dalszym ciągu kontynuuje tę działalność.

Honorowe Obywatelstwo Gminy Kowalewo Pom. zostało Mu nadane uchwałą Rady Miejskiej Nr XXVIII/294/01 w dniu 8 czerwca 2001 roku, które z dumą odbierał w towarzystwie małżonki Mariny.

Uroczystości pogrzebowe odbyły się 7 grudnia 2011 roku. Dla osób, które nie mogły osobiście oddać hołdu w Szwajcarii, w tym samym czasie w kościele pw. Św. Mikołaja w Kowalewie Pomorskim odbyła się msza święta w intencji śp. Jana Tomasza Łęgowskiego. Po mszy świętej w Miejsko - Gminnym Ośrodku Kultury została wyłożona księga kondolencyjna.

W dniu 8 marca 2013 o godzinie 1800 w Krakowskim Muzeum Lotnictwa Polskiego odbył się wieczór wspomnień poświęcony porucznikowi Janowi Łęgowskiemu. Podczas wspomnianego wieczoru zaprezentowano odznaczenia oraz książkę lotów śp. porucznika.

Pragnę poinformować, że 26 listopada 2015 r. mija IV rocznica Jego śmierci - cześć Jego pamięci!

W dniu 26 listopada 2015 r. o godzinie 8:00 w kościele pw. Św. Mikołaja w Kowalewie Pomorskim odbędzie się msza święta w intencji śp. Jana Łęgowskiego - Honorowego Obywatela Miasta.

(zamieszczono: 20.11.2015r.)

 
© Urząd Miejski w Kowalewie Pomorskim. Uwaga: Korzystamy z cookies. Zapoznaj się z zasadami!