Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego Kowalewo Pomorskie Przejrzysta Polska MGOK KOWALEWO POM S.P. Kowalewo Pom. GONIEC KOWALEWSKI Szkoła Podstawowa w Wielkiej Łące PUBLICZNE GIMNAZJUM w KOWALEWIE POM. Konwent Burmistrzów Orlik 2012 Gmina Kowalewo Pomorskie Koło Polskiego Związku Wędkarskiego w Kowalewie Pomorskim Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania 'Dolina Drwęcy' Przedszkole Publiczne w Kowalewie Pomorskim Szkoła Podstawowa im. Wojska Polskiego w Pluskowęsach Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka w Wielkim Rychnowie Parafia pod wezwaniem św. Mikołaja Biskupa Polski Związek Emerytów Rencistów i Inwalidów Oddział Rejonowy Centrum Rekreacji i Sportu w Kowalewie Pomorskim Gmina Papieska Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna sp. z o.o. Gazeta Powiatu Golubsko-Dobrzyńskiego 22.02.2018
Z ostatniej chwili arrow Z ostatniej chwili arrow Budżet uchwalony jednogłośnie

Punkt Potwierdzania Profilu Zaufanego

AGRO-FARMA TARGI ROLNICZE w Kowalewie

Budowa Pływalni w Kowalewie Pomorskim

Nowe zasady gospodarowania odpadami komunalnymi

BUDOWA BUDYNKU URZĘDU

www.zwiedzajkraj.pl

Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego Kowalewo Pomorskie

Ostatnio wprowadzone

Budżet uchwalony jednogłośnie Drukuj
Wpisał: Karolina Kowalska   
29.12.2015

5.jpgNa ostatniej w 2015r. sesji w dniu 28 grudnia br. radni rady miejskiej w Kowalewie Pomorskim uchwalili jednogłośnie budżet gminy na nadchodzący rok. Wcześniej zapoznali się z projektem budżetu przedłożonym przez Burmistrza Miasta oraz z pozytywną opinią Regionalnej Izby Obrachunkowej.

Budżet na 2016r. jest odważny i wyważony, co gwarantuje jego realizację. Dochody zaplanowano w wys. ponad 38mln. zaś wydatki na poziomie 45mln. Deficyt w wys. 7mln. pokryją kredyty zaciągnięte tylko w wypadku otrzymania dodatkowych środków na inwestycje. Prawie 11mln.zł przeznaczone będzie na inwestycje. Wśród nich najważniejsze to te dotyczące drogownictwa, oświaty i ekologii. Realizowane, czyli do zapłacenia będą zakończone już inwestycje, m.in. modernizacje dróg (Mariany, Bielsk), nowe drogi: Chełmoniec, Pluskowęsy, Pruska Łąka,  budowa ulic (Mikołaja z Ryńska, Konwaliowa,  Narcyzowa i Odrodzenia), modernizacja ujęcia wody w Piątkowie. Rozpoczniemy kolejne poważne zadania m.in. budowa nowej siedziby urzędu, chodniki przy drogach powiatowych, wojewódzkich i krajowych przy partycypacji zarządcy dróg (Zapluskowęsy, Sierakowo), oraz powiększenie świetlicy w Marianach. - podkreślał w swoim przemówieniu burmistrz Andrzej Grabowski. - Przed nami rozpoczęcie naborów na środki unijne. W ramach programu ZIT oraz za pośrednictwem LGD DD planujemy wybudować chodnik przez Mlewo (od figurki do szkoły i do plaży) z zagospodarowaniem tam plaży gminnej oraz zrewitalizować teren Góry Zamkowej. Wpisuje się w te środki również chodnik Sierakowo- Mlewo- Kiełbasin, wybudowanie świetlicy w Piątkowie, rozbudowa skate parku, lampy solarowe czy nowa fontanna. Przyjęty deficyt nie jest zagrożeniem. W minionych 5 latach czterokrotnie deficyt wynosił ponad 8 milionów, ale wykonanie budżetu zawsze go niwelowało. Zwracam się do wszystkich z prośbą o współpracę, bo tylko tak uda się nam zrealizować te przedsięwzięcia.

Przewodniczący Komisji Budżetowej Tomasz Matusewicz podkreślał, że pomimo kryzysu nie boimy się wyzwań i nie planujemy zahamowania inwestycji. Ambitne plany mogą być zrealizowane tylko dzięki współpracy wszystkich stron. Radna Alina Waśko zawnioskowała zwiększenie środków finansowych dla kadry pedagogicznej na dodatek za wychowawstwo.

W dyskusji radni wyrazili słowa uznania dla pracowników urzędu, którzy nie korzystają z firm zewnętrznych tylko sami pozyskują dodatkowe środki. Radny Jerzy Koralewski w imieniu klubu Nasza Gmina podkreślał zrównoważony rozwój gminy i troskę o jej wszystkich mieszkańców. Jako radni musimy zrównoważyć wielkość stawek podatków, które wpływają na dochód gminy z jej wydatkami. To zrozumiałe, że chcielibyśmy płacić mniej, ale jednocześnie zależy nam na nowych drogach, świetlicach czy chodnikach- podkreślał radny.

Natomiast radny Jarosław Lewandowski podkreślając trud pracy nauczyciela poprosił o nie dzielenie społeczeństwa na poszczególne grupy zawodowe. W małej, miejsko- wiejskiej gminie dyskusja o wynagrodzeniach może wywołać niepotrzebne komentarze. Zabierając głos w temacie wynagrodzeń nauczycieli Burmistrz z niechęcią przedstawił obecną sytuację płacową pracowników oświaty.

Publicznie po raz pierwszy poruszam temat wynagrodzeń nauczycieli. Żałuję, że został on wywołany, bo grzebanie komuś w kieszeni powoduje niezadowolenie wszystkich stron. Szkoły to największy zakład pracy w gminie. Jest to 155 etatów pedagogicznych. Pomimo, że w ciągu 10 lat liczba uczniów spadła o 16 % to żaden nauczyciel nie stracił zatrudnienia. Kadra zarabia dobrze. Wielkość wynagrodzenia gwarantuje prawo, z którego samorząd się wywiązuje. Wypłacane dodatki (motywacyjny, wychowawczy, stażowy, mieszkaniowy i za trudne warunki) to dodatkowe środki pochodzące z budżetu. Obecnie do subwencji oświatowej i dodatków samorząd dokłada prawie 3ml.zł. Niestety na więcej nie możemy sobie pozwolić. Za rok, przy konstrukcji nowego budżetu możemy powrócić do tematu - poinformował na sesji burmistrz Andrzej Grabowski.

Po dyskusji wniosek o zwiększenie środków został odrzucony, a budżet na 2016r. został przyjęty jednogłośnie.

Sprawozdanie z sesji rady powiatu złożyła radna powiatowa Maria Wiśniewska. Uczczono również chwilą ciszy pamięć byłego radnego śp. Krzysztofa Skorskiego, którego uroczystości pogrzebowe miały miejsce 22.12.15.

Na zakończenie obrad Burmistrz Miasta Andrzej Grabowski i Przewodniczący Rady Jerzy Orłowski złożyli uczestnikom symboliczną lampką szampana noworoczne życzenia.

ccc.jpg

 
© Urząd Miejski w Kowalewie Pomorskim. Uwaga: Korzystamy z cookies. Zapoznaj się z zasadami!