Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego Kowalewo Pomorskie Przejrzysta Polska MGOK KOWALEWO POM S.P. Kowalewo Pom. GONIEC KOWALEWSKI Szkoła Podstawowa w Wielkiej Łące PUBLICZNE GIMNAZJUM w KOWALEWIE POM. Konwent Burmistrzów Orlik 2012 Gmina Kowalewo Pomorskie Koło Polskiego Związku Wędkarskiego w Kowalewie Pomorskim Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania 'Dolina Drwęcy' Przedszkole Publiczne w Kowalewie Pomorskim Szkoła Podstawowa im. Wojska Polskiego w Pluskowęsach Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka w Wielkim Rychnowie Parafia pod wezwaniem św. Mikołaja Biskupa Polski Związek Emerytów Rencistów i Inwalidów Oddział Rejonowy Centrum Rekreacji i Sportu w Kowalewie Pomorskim Gmina Papieska Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna sp. z o.o. Gazeta Powiatu Golubsko-Dobrzyńskiego 20.03.2018
Z ostatniej chwili arrow Z ostatniej chwili arrow Kosztowna troska o bezpańskie psy.

Punkt Potwierdzania Profilu Zaufanego

AGRO-FARMA TARGI ROLNICZE w Kowalewie

Budowa Pływalni w Kowalewie Pomorskim

Nowe zasady gospodarowania odpadami komunalnymi

BUDOWA BUDYNKU URZĘDU

www.zwiedzajkraj.pl

Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego Kowalewo Pomorskie

Ostatnio wprowadzone

Kosztowna troska o bezpańskie psy. Drukuj
Wpisał: Karolina Kowalska   
29.02.2016
bezp_psy_000_29_02_16.jpgAnalizując wydatki na opiekę nad bezpańskimi zwierzętami za ostatnie 5 lat (2011-2015) przez samorząd gminy Kowalewo Pomorskie informujemy, że wyniosły one prawie 400tys.zł. Na tę kwotę wpływa koszt wyłapania psa oraz jego utrzymania w przechowalni i w schronisku. Wyłapywaniem jak i opieką nad zwierzętami zajmują się wyspecjalizowane podmioty m.in. spółka ZGKiM Kowalewo Pom., jak i PHU „Daniel" z Grudziądza.
Poniżej przedstawiamy koszty w podziale na poszczególne lata

ROK

2011

2012

2013

2014

2015

Liczba wyłapanych psów

33

38

33

34

33

Razem koszty wyłapania i utrzymania

70000zł

76500zł

89000zł

73000zł

63000zł

Dzienne utrzymanie jednego psa to kwota 7,63zł. Cały czas trwa rotacja zwierząt. Jedne opuszczają schronisko, a kolejne tam trafiają.

Na koniec 2015r. pod opieką samorządu gminy Kowalewo Pomorskie znajdowało się 27 psów. Tylko w minionym roku 24 znalazły nowy dom, a 1 wrócił do właściciela.

Informacja dotycząca problemu bezpańskich psów pojawia się cyklicznie na stronie urzędu i w Gońcu Kowalewskim. Od 1 grudnia 2013r. funkcjonuje program opieki nad bezdomnymi psami pt. „Przygarnij psiaka". W zależności od warunków bytowych i możliwości finansowych proponujemy dwa rodzaje opieki: wirtualną i realną.

Wirtualna czyli osoba fizyczna lub grupa ludzi np. zakład pracy mogą podjąć się opieki nad zwierzęciem poprzez finansowanie jego pobytu w schronisku. Obecnie mamy 4 takie umowy.

Realna- osoba podpisuje umowę i na rok podejmuje się opieki nad psem u siebie w posesji. Po zakończeniu umowy zwraca psiaka i otrzymuje zwrot kosztów poniesionych na szczepienie, opiekę weterynaryjna jak i na wyżywienie do kwoty 800zł. Podpisano 3 takie umowy.

Bezdomnie, nie znaczy bezpańskie.

Poważnym problemem dla samorządu są psy biegające luzem, a posiadające właściciela. Często korzystając z jego nieuwagi lub lekkomyślności opuszczą posesję siejąc postrach wśród rowerzystów i pieszych. Kończy się to zawsze telefonem do tut. Urzędu z prośbą o wyłapanie zwierzaka. Jeśli wspólna z policją akcja namierzenia właściciela zawiedzie psiak trafia do przechowalni. Zdarzają się że właściciele zgłaszają się do nas po swoich pupilków- uciekinierów. Pierwszy przypadek oddania właścicielowi psiaka odbywa się zawsze bez konieczności zwrotu poniesionych nakładów. Zwierzak jest sfotografowany i opisany. Jednak kolejny taki przypadek to już zobowiązanie dla właściciela do poniesienia kosztu wyłapania jak i przechowania czworonożnego członka rodziny.

Samorząd gminy w 2015r. zakupił specjalistyczną klatkę do wyłapywania psów, które później niestety trafiają na garnuszek podatnika.

 
© Urząd Miejski w Kowalewie Pomorskim. Uwaga: Korzystamy z cookies. Zapoznaj się z zasadami!