Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego Kowalewo Pomorskie Przejrzysta Polska MGOK KOWALEWO POM S.P. Kowalewo Pom. GONIEC KOWALEWSKI Szkoła Podstawowa w Wielkiej Łące PUBLICZNE GIMNAZJUM w KOWALEWIE POM. Konwent Burmistrzów Orlik 2012 Gmina Kowalewo Pomorskie Koło Polskiego Związku Wędkarskiego w Kowalewie Pomorskim Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania 'Dolina Drwęcy' Przedszkole Publiczne w Kowalewie Pomorskim Szkoła Podstawowa im. Wojska Polskiego w Pluskowęsach Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka w Wielkim Rychnowie Parafia pod wezwaniem św. Mikołaja Biskupa Polski Związek Emerytów Rencistów i Inwalidów Oddział Rejonowy Centrum Rekreacji i Sportu w Kowalewie Pomorskim Gmina Papieska Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna sp. z o.o. Gazeta Powiatu Golubsko-Dobrzyńskiego 25.06.2017
Z ostatniej chwili arrow Z ostatniej chwili arrow Kosztowna troska o bezpańskie psy.

Punkt Potwierdzania Profilu Zaufanego

AGRO-FARMA TARGI ROLNICZE w Kowalewie

Budowa Pływalni w Kowalewie Pomorskim

Nowe zasady gospodarowania odpadami komunalnymi

BUDOWA BUDYNKU URZĘDU

www.zwiedzajkraj.pl

Kowalewo Pomorskie zaproszono do współpracy przy organizacji Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016

Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego Kowalewo Pomorskie

Ostatnio wprowadzone

Kosztowna troska o bezpańskie psy. Drukuj
Wpisał: Karolina Kowalska   
29.02.2016
bezp_psy_000_29_02_16.jpgAnalizując wydatki na opiekę nad bezpańskimi zwierzętami za ostatnie 5 lat (2011-2015) przez samorząd gminy Kowalewo Pomorskie informujemy, że wyniosły one prawie 400tys.zł. Na tę kwotę wpływa koszt wyłapania psa oraz jego utrzymania w przechowalni i w schronisku. Wyłapywaniem jak i opieką nad zwierzętami zajmują się wyspecjalizowane podmioty m.in. spółka ZGKiM Kowalewo Pom., jak i PHU „Daniel" z Grudziądza.
Poniżej przedstawiamy koszty w podziale na poszczególne lata

ROK

2011

2012

2013

2014

2015

Liczba wyłapanych psów

33

38

33

34

33

Razem koszty wyłapania i utrzymania

70000zł

76500zł

89000zł

73000zł

63000zł

Dzienne utrzymanie jednego psa to kwota 7,63zł. Cały czas trwa rotacja zwierząt. Jedne opuszczają schronisko, a kolejne tam trafiają.

Na koniec 2015r. pod opieką samorządu gminy Kowalewo Pomorskie znajdowało się 27 psów. Tylko w minionym roku 24 znalazły nowy dom, a 1 wrócił do właściciela.

Informacja dotycząca problemu bezpańskich psów pojawia się cyklicznie na stronie urzędu i w Gońcu Kowalewskim. Od 1 grudnia 2013r. funkcjonuje program opieki nad bezdomnymi psami pt. „Przygarnij psiaka". W zależności od warunków bytowych i możliwości finansowych proponujemy dwa rodzaje opieki: wirtualną i realną.

Wirtualna czyli osoba fizyczna lub grupa ludzi np. zakład pracy mogą podjąć się opieki nad zwierzęciem poprzez finansowanie jego pobytu w schronisku. Obecnie mamy 4 takie umowy.

Realna- osoba podpisuje umowę i na rok podejmuje się opieki nad psem u siebie w posesji. Po zakończeniu umowy zwraca psiaka i otrzymuje zwrot kosztów poniesionych na szczepienie, opiekę weterynaryjna jak i na wyżywienie do kwoty 800zł. Podpisano 3 takie umowy.

Bezdomnie, nie znaczy bezpańskie.

Poważnym problemem dla samorządu są psy biegające luzem, a posiadające właściciela. Często korzystając z jego nieuwagi lub lekkomyślności opuszczą posesję siejąc postrach wśród rowerzystów i pieszych. Kończy się to zawsze telefonem do tut. Urzędu z prośbą o wyłapanie zwierzaka. Jeśli wspólna z policją akcja namierzenia właściciela zawiedzie psiak trafia do przechowalni. Zdarzają się że właściciele zgłaszają się do nas po swoich pupilków- uciekinierów. Pierwszy przypadek oddania właścicielowi psiaka odbywa się zawsze bez konieczności zwrotu poniesionych nakładów. Zwierzak jest sfotografowany i opisany. Jednak kolejny taki przypadek to już zobowiązanie dla właściciela do poniesienia kosztu wyłapania jak i przechowania czworonożnego członka rodziny.

Samorząd gminy w 2015r. zakupił specjalistyczną klatkę do wyłapywania psów, które później niestety trafiają na garnuszek podatnika.

 
© Urząd Miejski w Kowalewie Pomorskim. Uwaga: Korzystamy z cookies. Zapoznaj się z zasadami!