Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego Kowalewo Pomorskie Przejrzysta Polska MGOK KOWALEWO POM S.P. Kowalewo Pom. GONIEC KOWALEWSKI Szkoła Podstawowa w Wielkiej Łące PUBLICZNE GIMNAZJUM w KOWALEWIE POM. Konwent Burmistrzów Orlik 2012 Gmina Kowalewo Pomorskie Koło Polskiego Związku Wędkarskiego w Kowalewie Pomorskim Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania 'Dolina Drwęcy' Przedszkole Publiczne w Kowalewie Pomorskim Szkoła Podstawowa im. Wojska Polskiego w Pluskowęsach Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka w Wielkim Rychnowie Parafia pod wezwaniem św. Mikołaja Biskupa Polski Związek Emerytów Rencistów i Inwalidów Oddział Rejonowy Centrum Rekreacji i Sportu w Kowalewie Pomorskim Gmina Papieska Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna sp. z o.o. Gazeta Powiatu Golubsko-Dobrzyńskiego 20.03.2018
Z ostatniej chwili arrow Z ostatniej chwili arrow Park petrograficzny w Kowalewie, czyli serca do kamieni ludzi z pasją.

Punkt Potwierdzania Profilu Zaufanego

AGRO-FARMA TARGI ROLNICZE w Kowalewie

Budowa Pływalni w Kowalewie Pomorskim

Nowe zasady gospodarowania odpadami komunalnymi

BUDOWA BUDYNKU URZĘDU

www.zwiedzajkraj.pl

Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego Kowalewo Pomorskie

Ostatnio wprowadzone

Park petrograficzny w Kowalewie, czyli serca do kamieni ludzi z pasją. Drukuj
Wpisał: Karolina Kowalska   
04.03.2016

ddd.jpgJeszcze mało kto wie, że od grudnia 2015 roku w Kowalewie Pomorskim rozpoczęła funkcjonowanie Fundacja „Ocalony Świat". Fundacja została ustanowiona głównie w celu stworzenia w Kowalewie Pomorskim parku petrograficznego - jedynego tego typu miejsca w Polsce.

Jego powstanie wiąże się pasją założyciela i prezesa Fundacji Tomasza Curyło, który od kilku lat hobbystycznie gromadzi głazy narzutowe - najstarsze zabytki jakie istnieją na Ziemi. Prowadzona przez niego działalność związana z wydobyciem i produkcją kruszyw dodatkowo ułatwia wyszukiwanie i gromadzenie ciekawych eratyków. Okazała kolekcja głazów w ostatnich latach wzbogaciła się również o zbiór kamieni młyńskich oraz przedmiotów użytkowych wykonanych z kamienia. Fundacja chce więc uczestniczyć w tworzeniu miejsca w którym można by wyeksponować wszystkie zbiory. - informuje Przemysław Humięcki z Fundacji Ocalony Świat- Na powierzchni ok. 4,5 ha planowane jest stworzenie obiektu, który służył będzie jako źródło wiedzy dla szkół, uczelni i innych hobbystów, chcących poobcować z naturą i poznać historię kształtowania Ziemi przez lądolód. Park petrograficzny będzie miejscem, gdzie w przystępny sposób każdy będzie mógł zdobyć wiedzę geologiczną, geograficzną a także poznać historię związaną z wykorzystaniem kamienia w codziennym życiu. Powstanie tego typu obiektu geoturystycznego uatrakcyjni okoliczne miejscowości i sprawi, że Kowalewo Pomorskie stanie się wizytówką Regionu Kujawsko-Pomorskiego. Rozwinie również i umocni nowy trend w turystyce jakim jest geoturystyka.

Dnia 20 lutego 2016 roku Tomasz Curyło ustanowił rekord Polski w kategorii „Największa prywatna kolekcja głazów narzutowych". Zakwalifikowanych zostało 150 głazów. Najmniejsze ważyły tonę, te najbardziej okazałe nawet 20 ton. Rekord został potwierdzony oficjalnym certyfikatem. Teraz trwają przygotowania do bicia rekordu Guinnessa na największą kolekcję.

W związku z powyższym Fundacja zwraca się do lokalnej społeczności z prośbą o kontakt
w przypadku gdy ktoś posiada ciekawe i duże głazy narzutowe, kamienie młyńskie lub inne elementy architektury kamiennej. Pomożemy uratować je przed zniszczeniem. Każdy z nas może wnieść swój wkład w tworzenie wyjątkowego miejsca w Kowalewie Pomorskim służącego jako źródło wiedzy dla szkół, uczelni i tysięcy pasjonatów. Jednocześnie zapraszamy do zapoznania się ze szczegółowymi celami realizowanymi przez Fundację na naszej stronie internetowej www.ocalonyswiat.pl i fanpage'u na Facebooku www.facebook.com/ocalonyswiat .

 ocalony_swiat.jpg

 
© Urząd Miejski w Kowalewie Pomorskim. Uwaga: Korzystamy z cookies. Zapoznaj się z zasadami!