Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego Kowalewo Pomorskie Przejrzysta Polska MGOK KOWALEWO POM S.P. Kowalewo Pom. GONIEC KOWALEWSKI Szkoła Podstawowa w Wielkiej Łące PUBLICZNE GIMNAZJUM w KOWALEWIE POM. Konwent Burmistrzów Orlik 2012 Gmina Kowalewo Pomorskie Koło Polskiego Związku Wędkarskiego w Kowalewie Pomorskim Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania 'Dolina Drwęcy' Przedszkole Publiczne w Kowalewie Pomorskim Szkoła Podstawowa im. Wojska Polskiego w Pluskowęsach Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka w Wielkim Rychnowie Parafia pod wezwaniem św. Mikołaja Biskupa Polski Związek Emerytów Rencistów i Inwalidów Oddział Rejonowy Centrum Rekreacji i Sportu w Kowalewie Pomorskim Gmina Papieska Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna sp. z o.o. Gazeta Powiatu Golubsko-Dobrzyńskiego 25.02.2018
Z ostatniej chwili arrow OBWODNICA KOWALEWA arrow Podstrefa się rozszerza. Kolejne 30 mln. zł. do Kowalewa.

Punkt Potwierdzania Profilu Zaufanego

AGRO-FARMA TARGI ROLNICZE w Kowalewie

Budowa Pływalni w Kowalewie Pomorskim

Nowe zasady gospodarowania odpadami komunalnymi

BUDOWA BUDYNKU URZĘDU

www.zwiedzajkraj.pl

Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego Kowalewo Pomorskie

Ostatnio wprowadzone

Podstrefa się rozszerza. Kolejne 30 mln. zł. do Kowalewa. Drukuj
Wpisał: Karolina Kowalska   
14.01.2011
Pomorska Specjalne Strefa Ekonomiczna w gminie Kowalewo Pomorskie rośnie w siłę. Kolejne 32 mln. zł. na inwestycje oraz nowe 30 miejsc pracy to efekt trzeciego już zezwolenia dla Toruńskich Zakładów Materiałów Opatrunkowych, a dokładnie spółki Plastica we Frydrychowie. Dzięki zainwestowaniu tej kwoty oraz rządowym ulgom powstanie tu nowa linia produkująca odzież roboczą oraz produkty z papieru i tektury na potrzeby 49 spółek wchodzących w skład TZMO.

W dniu 14 stycznia 4 firmy z naszego regionu otrzymały z rąk prezesa Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Teresy Kamińskiej i marszałka województwa Piotra Całbeckiego zezwolenia na prowadzenie działalności w ramach strefy. Łącznie 84mln. zł oraz 150 nowych miejsc pracy dla naszego regionu przysporzą oprócz TZMO w Kowalewie, także APATOR (pierwsze zezwolenie) i Poland Tokai Okaya Manufacturing w Łysomicach (drugie zezwolenie) oraz W-TECH w Grudziądzu (pierwsze zezwolenie). Odbierając zaświadczenia oraz symboliczne talary do rozmnożenia przedstawiciele firm zapewniali o dalszym dynamicznym rozwoju. Prezes Jarosław Józefowicz z TZMO za swój potężny wkład w rozwój kowalewskiej Plasticy został dosłownie wyściskany przez marszałka Piotra Całbeckiego.

Oprócz właścicieli spółek w uroczystości uczestniczyli także włodarze terenów na których rozwijają się strefy: prezydent Grudziądza Robert Malinowski, burmistrz Kowalewa Pomorskiego Andrzej Grabowski oraz wójt Łysomic Piotr Kowal.

W imieniu włodarzy burmistrz Andrzej Grabowski zadeklarował każdą możliwą pomoc w rozwoju podstref wchodzących w PSSE.

TZMO, czyli kowalewska Plastica sp. z.o.o. to jedna z wiodących firm naszego regionu. Ma ze strony samorządu wsparcie i priorytet w każdym działaniu. Zgodzimy się na wszystko, oprócz ....... zmiany nazwy naszego pięknego miasta- żartował burmistrz Kowalewa Pomorskiego.

Zabierając głos Marszałek Piotr Całbecki podkreślał jak ważne dla rozwoju wszystkich stref jest odpowiednie skomunikowanie z trasami szybkiego ruchu. Przecież czas dojazdu i zbytu towaru wpływa na jego cenę. Liczę, że przygotowanie przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad w Warszawie dokumentacji obwodnicy Kowalewa Pomorskiego uda się zakończyć pomimo cięć w resorcie infrastruktury- podkreślał publicznie w swoim wystąpieniu włodarz województwa.

podstrefa_01_01_02_11.jpg
 podstrefa_02_01_02_11.jpg

 

Statystyka: Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna obejmuje trzy województwa: pomorskie, kujawsko- pomorskie i zachodnio- pomorskie. Obecnie w kujawsko- pomorskim obowiązują 24 zezwolenia w 5 podstrefach naszego regionu, gdzie zatrudnienie znalazło do tej pory 7200 osób. Możliwość inwestowania w strefie to przede wszystkim rządowe ulgi podatkowe do wysokości zezwolenia. Największa Specjalna Strefa Ekonomiczna w Polsce znajduje się na Śląsku.

Z naszego podwórka: TZMO powstały 60 lat temu. W 1991, dzięki operatywności kierownictwa i zaangażowaniu załogi przekształciły się w spółkę pracowniczą, która obecnie skupia 49 firm i działa na kilku kontynentach m.in. w Indiach, na Ukrainie, dając zatrudnienie 7300 pracownikom.

Toruńskie Opatrunki weszły do Kowalewa Pomorskiego w 2002r. nabywając od samorządu ponad 10ha gruntu. Na części z nich powstała spółka Plastica zajmująca się produkcją folii półprzepuszczalnej na potrzeby innych marek TZMO (do pieluch, podpasek, i innych art. higienicznych). W marcu 2008r. rozporządzeniem Prezesa Rady Ministrów grunty te weszły w skład Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Była to pierwsza w Polsce strefa na prywatnych gruntach. Pierwsze zezwolenie opiewało na konieczność zainwestowania 90mln.zł i zatrudnienia 150 pracowników. TZMO zainwestowało 164mln. i zatrudniło 356 osób. W ramach drugiego zezwolenia (kwiecień 2010) spółka powinna zatrudnić 30 osób i zainwestować 45mln. Wywiązała się z tego z nawiązką inwestując 67mln. i dając pracę 107 osobom. Obecnie w strefie działają 4 firmy: Zakład Folii i Laminatów (folie oddychające), Zakład Opakowań i Recyklatu (opakowania i przetwarzanie odpadów z całej Grupy TZMO), Zakład Wyrobów Medycznych MATOPAT (zestawy medyczne) i Zakład Wyrobów Higienicznych (wyroby INCO czyli oddychające: pieluchy, pieluchomajtki). Piąta firma właśnie kończy budowę. Łącznie do tej pory zatrudnienie znalazło tu 530 osób.

Wcześniejsze doświadczenie pokazuje, że TZMO prawdopodobnie nie ograniczy się jedynie do wyznaczonych norm (32mln. + 30 miejsc pracy) i będzie jak do tej pory z impetem inwestować w gminie Kowalewo Pomorskie.
 
© Urząd Miejski w Kowalewie Pomorskim. Uwaga: Korzystamy z cookies. Zapoznaj się z zasadami!