Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego Kowalewo Pomorskie Przejrzysta Polska MGOK KOWALEWO POM S.P. Kowalewo Pom. GONIEC KOWALEWSKI Szkoła Podstawowa w Wielkiej Łące PUBLICZNE GIMNAZJUM w KOWALEWIE POM. Konwent Burmistrzów Orlik 2012 Gmina Kowalewo Pomorskie Koło Polskiego Związku Wędkarskiego w Kowalewie Pomorskim Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania 'Dolina Drwęcy' Przedszkole Publiczne w Kowalewie Pomorskim Szkoła Podstawowa im. Wojska Polskiego w Pluskowęsach Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka w Wielkim Rychnowie Parafia pod wezwaniem św. Mikołaja Biskupa Polski Związek Emerytów Rencistów i Inwalidów Oddział Rejonowy Centrum Rekreacji i Sportu w Kowalewie Pomorskim Gmina Papieska Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna sp. z o.o. Gazeta Powiatu Golubsko-Dobrzyńskiego 22.03.2018
Z ostatniej chwili arrow Z ostatniej chwili arrow Nasza klasa z wizytą u Państwa Curyło

Punkt Potwierdzania Profilu Zaufanego

AGRO-FARMA TARGI ROLNICZE w Kowalewie

Budowa Pływalni w Kowalewie Pomorskim

Nowe zasady gospodarowania odpadami komunalnymi

BUDOWA BUDYNKU URZĘDU

www.zwiedzajkraj.pl

Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego Kowalewo Pomorskie

Ostatnio wprowadzone

Nasza klasa z wizytą u Państwa Curyło Drukuj
Wpisał: Elżbieta Kuciak-Olszewska   
23.05.2016

7.jpgNauczaj nie słowami, lecz czynami, nie wykładem,

lecz przykładem. Albowiem dzieci naśladują to,

co robisz i stają się takie, jak ty jesteś.

Wielkim powodzeniem wśród dzieci cieszą się lekcje przyrody odbywające się poza terenem szkoły. 11 maja uczniowie klasy V a  odwiedzili lapidarium stworzone przez pana Tomasza Curyło, uczestniczyli w zajęciach prowadzonych przez pomysłodawcę oraz nauczyciela przyrody. Celem naszej lekcji było między innymi zwiedzenie lapidarium i poznanie kolekcji skał. To, co zobaczyliśmy, przeszło nasze najśmielsze oczekiwania - różnorodność skał i minerałów oraz miejsca, z których pochodzą jest zdumiewająca. Niektóre okazy są szczególnie piękne, zachwycają wielkością, kształtem, barwą.

Dzięki takim zajęciom uczniowie  przekonali się jak niezwykle ciekawy jest świat przyrody nieożywionej - litosfery.  Wiedzą też, jak duży ma on wpływ na sferę organizmów żywych na jej powierzchni - roślin, zwierząt i ludzi. O tym, jak taka lekcja podobała sie uczniom świadczą ich relacje, do lektury których serdecznie zapraszam.

Pragnę serdecznie podziękować pani Agnieszce Curyło za wspaniałe przyjęcie naszej grupy. Panom Tomaszowi Curyło i Przemkowi Humięckiemu za merytoryczne wsparcie i zaszczepienie w nas pasji do świata przyrody nieożywionej.

Nasza klasa z wizytą u Państwa Curyło

11 maja 2016 r. całą klasą udaliśmy się na pieszą wycieczkę do naszej koleżanki Kornelii Curyło. Wędrowaliśmy pod bacznym okiem naszej wychowawczyni p. Danuty Kraśniewskej oraz nauczycielki przyrody p. Elżbiety Kuciak - Olszewskiej.

O godzinie 10:35 rozpoczęliśmy wspólną przygodę, która przebiegała w miłej i przyjemnej atmosferze. Wszystkim towarzyszyły dobre nastroje, byliśmy pełni energii.

Po dotarciu na miejsce otrzymaliśmy zimne napoje i troszkę odpoczęliśmy leżąc na kocach. Następnie tata Kornelii - Pan Tomasz - opowiadał nam, jak rozpoczęła się jego przygoda ze zbieractwem. Pokazywał swoje zbiory z dzieciństwa. Prezentował wiele cennych skarbów. Opowiadał o geologii i posiadanych kamieniach, które wzbudziły zachwyt geologów z Państwowego Instytutu Geologii.

Później dobraliśmy się w czteroosobowe zespoły. Każda grupa musiała wybrać sobie jeden z wielu kamieni. Naszym zadaniem było: zmierzyć go w najszerszym miejscu, dokładnie obejrzeć pod lupą i sprawdzić, czy się kruszy. Wtedy kazano nam w wybranych miejscach polać go octem i obserwować reakcję. Na koniec tej części warsztatów musieliśmy opisać wszystkie nasze spostrzeżenia dotyczące wybranego przez nas kamienia. Następnie z trochę mniejszych kamieni wybraliśmy jeden, który został ustawiony na jednym z pól czternastościanu. Potem myliśmy go i kamień młyński. Ustawiliśmy je na naszej tarczy czternastościanu. Na końcu zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcia.

Uważam, że nasza wycieczka była bardzo nietypowa. Pierwszy raz byliśmy na takim spotkaniu. Dowiedzieliśmy się wiele na temat kamieni i geologii. Wydaje mi się, że dla wszystkich uczniów naszej klasy było to wspaniałe doświadczenie, które na długie lata zostanie w naszej pamięci. To spotkanie było bardzo ciekawe i wartościowe. Wszyscy opuściliśmy dom Kornelii z uśmiechem na twarzy.

W imieniu moim oraz wszystkich kolegów i koleżanek pragnę serdecznie podziękować p. Tomaszowi Curyło za tak ciepłe i radosne przywitanie oraz przeprowadzenie niezwykle interesujących warsztatów. Życzymy Państwu powodzenia, spełnienia marzeń i osiągania dalszych sukcesów zawodowych.

Dawid Oleś

W środę, 11 maja 2016 roku nasza klasa 5 a wyruszyła na pieszą wycieczkę do pana Tomasza Curyło, który jest prezesem Fundacji ,,Ocalony Świat''.

Gdy już byliśmy na miejscu gawędziliśmy z panem na temat jego pasji, którą jest zbieractwo. Tuż po tym zorganizowano dla nas mały konkurs polegający na tym, aby odnaleźć 10 groszy z roku 1923  wśród innych monet. Oglądaliśmy też piękne znaczki oraz część starego pistoletu. Następnie podzieliliśmy się w czteroosobowe grupy i wyruszyliśmy na drugi plac. Było tam mnóstwo stał, każda grupa miała wybrać jedną skałę. Dostaliśmy zadanie, aby zmierzyć ją w obwodzie, poprzyglądać się jej, sprawdzić czy da się zarysować, czy coś się stanie po oblaniu octem. Wszystkie te wiadomości mieliśmy następnie przelać na papier.
Po przeczytaniu  opisów pan poprosił nas o wybranie dwóch skał, o które będą oparte dwa koła młyńskie. Skały oraz koło młyńskie dokładnie umyliśmy i następnie ustawiono skałę specjalnym sprzętem na odpowiednim miejscu. W taki sposób pomogliśmy panu w rozpoczęciu budowy Parku Petrograficznego. Byliśmy bardzo zaszczyceni tym, że nasza klasa jako pierwsza mogła odwiedzić to miejsce i pomóc panu Tomaszowi.

Wszyscy byliśmy  bardzo zadowoleni  z tej miłej wycieczki. Cieszyliśmy się z takiej pięknej pogody, która nam dopisała. Uważamy, że ta wycieczka dużo nas nauczyła o skałach.
Dla każdego ten dzień był udany i pouczający. Dziękujemy też państwu Curyło za gościnność. Chcieliśmy tam zostać na dłużej, ale niestety trzeba było już wracać. Zapamiętamy ten dzień na długo. Chcielibyśmy więcej takich wycieczek po wiedzę.

Julia Reda

kuciak.jpg

 
© Urząd Miejski w Kowalewie Pomorskim. Uwaga: Korzystamy z cookies. Zapoznaj się z zasadami!