Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego Kowalewo Pomorskie Przejrzysta Polska MGOK KOWALEWO POM S.P. Kowalewo Pom. GONIEC KOWALEWSKI Szkoła Podstawowa w Wielkiej Łące PUBLICZNE GIMNAZJUM w KOWALEWIE POM. Konwent Burmistrzów Orlik 2012 Gmina Kowalewo Pomorskie Koło Polskiego Związku Wędkarskiego w Kowalewie Pomorskim Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania 'Dolina Drwęcy' Przedszkole Publiczne w Kowalewie Pomorskim Szkoła Podstawowa im. Wojska Polskiego w Pluskowęsach Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka w Wielkim Rychnowie Parafia pod wezwaniem św. Mikołaja Biskupa Polski Związek Emerytów Rencistów i Inwalidów Oddział Rejonowy Centrum Rekreacji i Sportu w Kowalewie Pomorskim Gmina Papieska Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna sp. z o.o. Gazeta Powiatu Golubsko-Dobrzyńskiego 18.02.2018
Z ostatniej chwili arrow Z ostatniej chwili arrow Tydzień Polski 2016r.

Punkt Potwierdzania Profilu Zaufanego

AGRO-FARMA TARGI ROLNICZE w Kowalewie

Budowa Pływalni w Kowalewie Pomorskim

Nowe zasady gospodarowania odpadami komunalnymi

BUDOWA BUDYNKU URZĘDU

www.zwiedzajkraj.pl

Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego Kowalewo Pomorskie

Ostatnio wprowadzone

Tydzień Polski 2016r. Drukuj
Wpisał: Justyna Rutkowska i Anna Kuźniar   
24.05.2016

7.jpgTradycja jest rozumem całego narodu,
przesianym z jednego wieku w drugi."
Ricard Huch

W dniach 25-29 kwietnia 2016r. w Szkole Podstawowej w Wielkiej Łące  odbył się czwarty z kolei Tydzień Polski. Projekt miał na celu upowszechnianie dziedzictwa kulturowego Polski, rozbudzanie i rozwijanie indywidualnych zainteresowań uczniów oraz integrację środowiska lokalnego. Organizatorami  były panie Anna Kuźniar i Justyna Rutkowska. Uczniowie pod opieką nauczycieli uczestniczyli w szeregu spotkań i warsztatów zorganizowanych specjalnie dla nich. W tym roku organizatorki postawiły na warsztaty, które w naszej szkole każdorazowo cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem.

    W ciągu całego tygodnia towarzyszyła nam na sali gimnastycznej wystawa prac pani Malwiny Wypchło, mieszkanki Szewy, zajmującej się na co dzień konserwacją zabytków.

  Dzięki hojności Rady Rodziców naszej szkoły, w poniedziałek 25 kwietnia  gościliśmy w szkole pana Konrada Barwińskiego. Poprowadził on dla uczniów i rodziców naszej szkoły warsztaty ceramiczne. Dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy dotyczących pracy z gliną, ale najważniejsze, że sami mogliśmy spróbować wykonać swoje prace. Rzeźby, które przywiózł ze sobą pan Konrad zachwyciły wszystkich. Powstało wiele kotów, aniołków, dzbanków, itp. Zostały one wypalone przez pana Konrada w specjalnym piecu, dzięki temu będą bardzo długo zdobiły pokoje dzieci.

We wtorek gościliśmy w naszej szkole wspomnianą wcześniej panią Malwinę Wypchło - konserwatorkę zabytków. Z wielką pasją opowiedziała nam o swojej pracy. Pokazała zdjęcia rzeźb i obrazów sprzed i po renowacji. Efekty były wspaniałe. Dzięki niej wiemy już jak wygląda złocenie np. ram obrazu. Mogliśmy także spróbować pozłocić zakładkę do książki. Szybko przekonaliśmy się, że jest to praca dla cierpliwych. Płatki złota są bardzo cienkie, a ułożenie ich w wybranym miejscu to nie lada sztuka. W drugiej części spotkania poznaliśmy technikę marmoryzacji. Na naszych oczach zwykła płyta kartonowo-gipsowa zastała zamieniona ręką pani Malwiny w piękny zielony marmur. To zajęcie przypadło do gustu szczególnie najmłodszym, gdyż do malowania można było użyć różnych narzędzi np. gąbek, pędzelków, piórek no i oczywiście rąk. Niejedna mama odnalazła fragmenty marmuru także na ubraniach swoich małych malarzy, którzy zajęci pracą nie dbali zbytnio o czystość swojego stanowiska pracy.  

W środę odbył się II etap konkursu czytelniczego  „Henryk Sienkiewicz i świat bohaterów jego utworów".  W części tej uczestniczyli uczniowie, którzy najlepiej napisali test ze znajomości wskazanych tekstów Henryka Sienkiewicza oraz wykazali się wiedzą na temat jego życia i twórczości. Byli to: Mikołaj Siwiec, Maja Humięcka, Kacper Kuźniar, Weronika Chromczak, Kacper Lewandowski, Zuzanna Wiśniewska.

Uczestnicy konkursu musieli wykonać wiele różnorodnych zadań, np. odpowiadali na pytania otwarte, wybierali odpowiedź spośród podanych, przyporządkowywali rekwizyty do poszczególnych tekstów i układali plan wydarzeń. Najlepsi okazali się: Mikołaj Siwiec - I miejsce, Kacper Lewandowski - II miejsce, Kacper Kuźniar - III miejsce. Otrzymali oni nagrody książkowe. Współorganizatorkami konkursu były panie Grażyna Bruchlej,  Iwona Zduniak i Anna Kuźniar.

W czwartek jedna z sal zamieniła się na kilka godzin w pracownię krawiecką. Na ławkach zamiast książek stały aż cztery maszyny, obsługiwane przez panie Annę Wiśniewską i Marzenę Malinowską. Za igły złapali nawet chłopcy. Efektów pracy nie powstydziłaby się niejedna krawcowa. Powstały piękne kosmetyczki, misie, serca, sowy, aż trudno wyliczyć co jeszcze, bo pomysły były bardzo różnorodne.

Tradycyjnie w piątek w szkole odbył się uroczysty apel z okazji Narodowego Święta Konstytucji 3 Maja. W tym roku przygotowali go uczniowie klasy V wraz z wychowawcą panem Mikołajem Tuszyńskim. Wszystkie dzieci i nauczyciele zgromadzeni na sali mieli przypięte do piersi piękne biało-czerwone kotyliony. Pani Ewa Matusewicz wykonała je z podopiecznymi podczas zajęć świetlicowych. Przygotowała też stoisko z kotylionami dla rodziców. Każdy, kto odwiedził tego dnia naszą szkołę otrzymał od uczniów kotylion lub flagę.

 Na pamiątkę tegorocznego Tygodnia Polskiego przed szkołą zasadziliśmy drzewo, które nazwaliśmy  Henryk.

Cieszymy się, że zorganizowane przez nas warsztaty cieszyły się tak  dużym zainteresowaniem. Uczestniczyli w nich uczniowie ich rodzice, a także osoby ze środowiska lokalnego. Dzięki zaangażowaniu tych osób nasz projekt po raz kolejny odniósł sukces.

Podziękowania należą się także instytucjom, które wspierały nasz projekt, panu Burmistrzowi Andrzejowi Grabowskiemu, który przekazał dla zaproszonych gości pamiątkowe gadżety promujące naszą gminę oraz Radzie Rodziców działającej w  naszej szkole, która opłaciła warsztaty ceramiczne dla naszych uczniów. Szczególne podziękowania kierujemy dla naszej pani dyrektor Danuty Drożdża za wsparcie i  dobre słowo.

                                                           Organizatorzy  Justyna Rutkowska i Anna Kuźniar

Zapraszamy do galerii naszej szkoły.

wielka_laka.jpg

 
© Urząd Miejski w Kowalewie Pomorskim. Uwaga: Korzystamy z cookies. Zapoznaj się z zasadami!