Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego Kowalewo Pomorskie Przejrzysta Polska MGOK KOWALEWO POM S.P. Kowalewo Pom. GONIEC KOWALEWSKI Szkoła Podstawowa w Wielkiej Łące PUBLICZNE GIMNAZJUM w KOWALEWIE POM. Konwent Burmistrzów Orlik 2012 Gmina Kowalewo Pomorskie Koło Polskiego Związku Wędkarskiego w Kowalewie Pomorskim Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania 'Dolina Drwęcy' Przedszkole Publiczne w Kowalewie Pomorskim Szkoła Podstawowa im. Wojska Polskiego w Pluskowęsach Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka w Wielkim Rychnowie Parafia pod wezwaniem św. Mikołaja Biskupa Polski Związek Emerytów Rencistów i Inwalidów Oddział Rejonowy Centrum Rekreacji i Sportu w Kowalewie Pomorskim Gmina Papieska Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna sp. z o.o. Gazeta Powiatu Golubsko-Dobrzyńskiego 23.06.2017
Z ostatniej chwili arrow Z ostatniej chwili arrow Pożegnaliśmy ks. Bernarda duszpasterza rolników.

Punkt Potwierdzania Profilu Zaufanego

AGRO-FARMA TARGI ROLNICZE w Kowalewie

Budowa Pływalni w Kowalewie Pomorskim

Nowe zasady gospodarowania odpadami komunalnymi

BUDOWA BUDYNKU URZĘDU

www.zwiedzajkraj.pl

Kowalewo Pomorskie zaproszono do współpracy przy organizacji Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016

Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego Kowalewo Pomorskie

Ostatnio wprowadzone

Pożegnaliśmy ks. Bernarda duszpasterza rolników. Drukuj
Wpisał: Karolina Kowalska   
06.06.2016
img_6214.jpgKilkuset wiernych uczestniczyło w dniu 2 czerwca br. we mszy pogrzebowej odprawionej za zmarłego w wieku 68 lat ks. Bernarda Huberta Kowalewskiego- duszpasterza rolników i proboszcza parafii p.w. Jana Chrzciciela w Pluskowęsach (gm. Kowalewo Pomorskie). Trumna z ciałem zmarłego księdza wprowadzona została do kościoła dzień wcześniej wieczorem. Trwało przy niej modlitewne czuwanie.

W czasie mszy świętej pogrzebowej kościół wypełnił się wiernymi po brzegi. W małym kościele zmieściło się jedynie 80 księży, siostry elżbietanki,  (siostra Monika- Honorowy Obywatel Miasta i siostra Ewelina Sprada), delegacje organizacji katolickich, władze samorządowe oraz rodzina. Tłum parafian, młodzież ze Szkoły Podstawowej im. Wojska Polskiego i goście stali na placu kościelnym. Stawiły się również 4 sztandary: gminy Kowalewo Pom. niesiony przez radnego Jarosława Lewandowskiego, Katarzynę Jaguś (sołtys wsi Pluskowęsy) i Marylenę Lewandowską (sołtys wsi Piątkowo), OSP Pluskowęsy, OSP Kiełpiny i sztandar Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży.  Dwudniowym uroczystościom towarzyszyły warty strażackie jednostek z OSP Pluskowęsy i z OSP Kiełpiny.

Mszy świętej przewodniczył biskup toruński Andrzej Wojciech Suski, w koncelebrze z ks. Dziekanem Ryszardem Kobierowskim. Podczas kazania biskup Andrzej Suski mówił o świadectwie wiary jakie dawał swoim życiem śp. ks. kanonik  Bernard Kowalewski.  Kazanie wygłosił również biskup pomocniczy ks. Józef Szamocki, a prywatnie siostrzeniec śp. Bernarda.  Żegnając swojego wuja ks. Biskup opowiedział historie życia śp. ks. Bernarda. Jako najmłodszy z dwanaściorga rodzeństwa nie dane mu było poznać matki, która zmarła wkrótce po porodzie. Wychowany przez starsze siostry ukończył szkołę średnią i został budowlańcem. Wkrótce oznajmił rodzinie, że jednak wybrał życie kapłańskie.

Kilkuletnia różnica wieku między mną a wujem pozwalała na wspólne spędzanie czasu. Nasze powołanie obudziło się w czasie zabaw w leśniczówce, gdzie odtwarzaliśmy przebieg mszy świętej. Wuj odprawiał mszę, a ja jako przedszkolak do niej służyłem. Już wówczas wiedziałem, że Bóg do Niego przemawia. Miałem wspaniały wzór do naśladowania. Wuj Bernard bardzo ukochał swoją parafię i jej mieszkańców. Nie chciał przyjeżdżać do domu rodzinnego na święta czy urlop. Wolał pozostać tu, ze swoją parafialną rodziną. Odszedł tak jak żył, w biegu. Pomimo słabego zdrowia zdążył jeszcze udzielić sakramentu Pierwszej Komunii Świętej. Jego donośny głos na długo pozostanie w murach tego kościoła- wspominał ks. Biskup Józef.  

Do słów pożegnania przyłączyli się koledzy - absolwenci wyświęceni w 1975r., którzy podkreślali, że jako duszpasterz rolników zakończył właśnie swoje żniwo i będzie się cieszył w wieczności z jego owoców.

W imieniu samorządu gminy, radnych, sołtysów głos zabrał Burmistrz Miasta Andrzej Grabowski.

Żegnam wspaniałego człowieka i drogiego przyjaciela. Spotykaliśmy się często odwiedzając się na plebanii lub w urzędzie. Zawsze podkreślał, że „jako budowlańcy mamy wspólny język i wspólne pasje". Była to prawda. Ks. Bernard  był wspaniałym organizatorem. Jego pasji tworzenia zawdzięcza parafia renowację kościoła i muru go okalającego, powstanie kostnicy i nowych chodników na cmentarzu oraz odnowienie figurek przydrożnych. Wyjątkowo ukochał strażaków. Wspólnie z nimi święcił nowe sztandary i wszystkie jubileusze. Miał serce otwarte i wspaniały kontakt z ludźmi. Kilka tygodni wcześniej chwalił się, że pomimo, iż jubileusz Jego pobytu w parafii przypadnie dopiero na kwiecień 2017r. to zaangażowanie mieszkańców w jego przygotowanie pewnie pozwoliłoby zorganizowanie uroczystości już teraz. W mieniu mieszkańców gminy Kowalewo Pomorskie nie mówię żegnaj, ale do zobaczenia. Dziękuję, że dane mi było spotkać Ciebie na swojej drodze. Cześć Twojej  pamięci- podkreślał w wystąpieniu Burmistrz Miasta Andrzej Grabowski.

Zmarły ks. Bernard pracował w parafii w Pluskowęsach 24 lata. W 1975r. przyjął święcenia kapłańskie. Jego pierwsza parafia była w Słupi. Zgodnie ze swoją wolą został pochowany na cmentarzu parafialnym w Pluskowęsach, pośród swoich parafian, którzy odeszli już do wieczności i w pobliżu wybudowanej przez siebie kostnicy.
 
 
 img_6193.jpg
 img_6196.jpg
 img_6199.jpg
 img_6200.jpg
 img_6201.jpg
 img_6203.jpg
 img_6214.jpg
 img_6218.jpg
 img_6219.jpg
 img_6220.jpg
 img_6224.jpg
 img_6225.jpg
 img_6227.jpg
 img_6238.jpg
 img_6240.jpg
 img_6241.jpg
 img_6244.jpg
 img_6245.jpg
 img_6246.jpg
 img_6247.jpg
 img_6250.jpg
 img_6251.jpg
 
 
© Urząd Miejski w Kowalewie Pomorskim. Uwaga: Korzystamy z cookies. Zapoznaj się z zasadami!