Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego Kowalewo Pomorskie Przejrzysta Polska MGOK KOWALEWO POM S.P. Kowalewo Pom. GONIEC KOWALEWSKI Szkoła Podstawowa w Wielkiej Łące PUBLICZNE GIMNAZJUM w KOWALEWIE POM. Konwent Burmistrzów Orlik 2012 Gmina Kowalewo Pomorskie Koło Polskiego Związku Wędkarskiego w Kowalewie Pomorskim Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania 'Dolina Drwęcy' Przedszkole Publiczne w Kowalewie Pomorskim Szkoła Podstawowa im. Wojska Polskiego w Pluskowęsach Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka w Wielkim Rychnowie Parafia pod wezwaniem św. Mikołaja Biskupa Polski Związek Emerytów Rencistów i Inwalidów Oddział Rejonowy Centrum Rekreacji i Sportu w Kowalewie Pomorskim Gmina Papieska Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna sp. z o.o. Gazeta Powiatu Golubsko-Dobrzyńskiego 22.03.2018
Z ostatniej chwili arrow Z ostatniej chwili arrow Pożegnaliśmy ks. Bernarda duszpasterza rolników.

Punkt Potwierdzania Profilu Zaufanego

AGRO-FARMA TARGI ROLNICZE w Kowalewie

Budowa Pływalni w Kowalewie Pomorskim

Nowe zasady gospodarowania odpadami komunalnymi

BUDOWA BUDYNKU URZĘDU

www.zwiedzajkraj.pl

Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego Kowalewo Pomorskie

Ostatnio wprowadzone

Pożegnaliśmy ks. Bernarda duszpasterza rolników. Drukuj
Wpisał: Karolina Kowalska   
06.06.2016
img_6214.jpgKilkuset wiernych uczestniczyło w dniu 2 czerwca br. we mszy pogrzebowej odprawionej za zmarłego w wieku 68 lat ks. Bernarda Huberta Kowalewskiego- duszpasterza rolników i proboszcza parafii p.w. Jana Chrzciciela w Pluskowęsach (gm. Kowalewo Pomorskie). Trumna z ciałem zmarłego księdza wprowadzona została do kościoła dzień wcześniej wieczorem. Trwało przy niej modlitewne czuwanie.

W czasie mszy świętej pogrzebowej kościół wypełnił się wiernymi po brzegi. W małym kościele zmieściło się jedynie 80 księży, siostry elżbietanki,  (siostra Monika- Honorowy Obywatel Miasta i siostra Ewelina Sprada), delegacje organizacji katolickich, władze samorządowe oraz rodzina. Tłum parafian, młodzież ze Szkoły Podstawowej im. Wojska Polskiego i goście stali na placu kościelnym. Stawiły się również 4 sztandary: gminy Kowalewo Pom. niesiony przez radnego Jarosława Lewandowskiego, Katarzynę Jaguś (sołtys wsi Pluskowęsy) i Marylenę Lewandowską (sołtys wsi Piątkowo), OSP Pluskowęsy, OSP Kiełpiny i sztandar Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży.  Dwudniowym uroczystościom towarzyszyły warty strażackie jednostek z OSP Pluskowęsy i z OSP Kiełpiny.

Mszy świętej przewodniczył biskup toruński Andrzej Wojciech Suski, w koncelebrze z ks. Dziekanem Ryszardem Kobierowskim. Podczas kazania biskup Andrzej Suski mówił o świadectwie wiary jakie dawał swoim życiem śp. ks. kanonik  Bernard Kowalewski.  Kazanie wygłosił również biskup pomocniczy ks. Józef Szamocki, a prywatnie siostrzeniec śp. Bernarda.  Żegnając swojego wuja ks. Biskup opowiedział historie życia śp. ks. Bernarda. Jako najmłodszy z dwanaściorga rodzeństwa nie dane mu było poznać matki, która zmarła wkrótce po porodzie. Wychowany przez starsze siostry ukończył szkołę średnią i został budowlańcem. Wkrótce oznajmił rodzinie, że jednak wybrał życie kapłańskie.

Kilkuletnia różnica wieku między mną a wujem pozwalała na wspólne spędzanie czasu. Nasze powołanie obudziło się w czasie zabaw w leśniczówce, gdzie odtwarzaliśmy przebieg mszy świętej. Wuj odprawiał mszę, a ja jako przedszkolak do niej służyłem. Już wówczas wiedziałem, że Bóg do Niego przemawia. Miałem wspaniały wzór do naśladowania. Wuj Bernard bardzo ukochał swoją parafię i jej mieszkańców. Nie chciał przyjeżdżać do domu rodzinnego na święta czy urlop. Wolał pozostać tu, ze swoją parafialną rodziną. Odszedł tak jak żył, w biegu. Pomimo słabego zdrowia zdążył jeszcze udzielić sakramentu Pierwszej Komunii Świętej. Jego donośny głos na długo pozostanie w murach tego kościoła- wspominał ks. Biskup Józef.  

Do słów pożegnania przyłączyli się koledzy - absolwenci wyświęceni w 1975r., którzy podkreślali, że jako duszpasterz rolników zakończył właśnie swoje żniwo i będzie się cieszył w wieczności z jego owoców.

W imieniu samorządu gminy, radnych, sołtysów głos zabrał Burmistrz Miasta Andrzej Grabowski.

Żegnam wspaniałego człowieka i drogiego przyjaciela. Spotykaliśmy się często odwiedzając się na plebanii lub w urzędzie. Zawsze podkreślał, że „jako budowlańcy mamy wspólny język i wspólne pasje". Była to prawda. Ks. Bernard  był wspaniałym organizatorem. Jego pasji tworzenia zawdzięcza parafia renowację kościoła i muru go okalającego, powstanie kostnicy i nowych chodników na cmentarzu oraz odnowienie figurek przydrożnych. Wyjątkowo ukochał strażaków. Wspólnie z nimi święcił nowe sztandary i wszystkie jubileusze. Miał serce otwarte i wspaniały kontakt z ludźmi. Kilka tygodni wcześniej chwalił się, że pomimo, iż jubileusz Jego pobytu w parafii przypadnie dopiero na kwiecień 2017r. to zaangażowanie mieszkańców w jego przygotowanie pewnie pozwoliłoby zorganizowanie uroczystości już teraz. W mieniu mieszkańców gminy Kowalewo Pomorskie nie mówię żegnaj, ale do zobaczenia. Dziękuję, że dane mi było spotkać Ciebie na swojej drodze. Cześć Twojej  pamięci- podkreślał w wystąpieniu Burmistrz Miasta Andrzej Grabowski.

Zmarły ks. Bernard pracował w parafii w Pluskowęsach 24 lata. W 1975r. przyjął święcenia kapłańskie. Jego pierwsza parafia była w Słupi. Zgodnie ze swoją wolą został pochowany na cmentarzu parafialnym w Pluskowęsach, pośród swoich parafian, którzy odeszli już do wieczności i w pobliżu wybudowanej przez siebie kostnicy.
 
 
 img_6193.jpg
 img_6196.jpg
 img_6199.jpg
 img_6200.jpg
 img_6201.jpg
 img_6203.jpg
 img_6214.jpg
 img_6218.jpg
 img_6219.jpg
 img_6220.jpg
 img_6224.jpg
 img_6225.jpg
 img_6227.jpg
 img_6238.jpg
 img_6240.jpg
 img_6241.jpg
 img_6244.jpg
 img_6245.jpg
 img_6246.jpg
 img_6247.jpg
 img_6250.jpg
 img_6251.jpg
 
 
© Urząd Miejski w Kowalewie Pomorskim. Uwaga: Korzystamy z cookies. Zapoznaj się z zasadami!